Śląska Scena Literacka
Dekoracja

Śląska Scena Literacka

Spotkanie z Jackiem Dudkiem i Radosławem Wiśniewskim

Impulsy do tworzenia poezji zaangażowanej bądź powstrzymywania się od jej pisania. Czy wraz ze zmianą adresu poety zmieniają się jego źródła inspiracji?

Kiedy: 12 maja, godzina 18
Gdzie: Black Woolf Coffee&Books, ul. 3 Maja 25, Katowice
Prowadzenie: Weronika Górska i Radek Kobierski

 

Wydarzenie dostępne dla osób niewidomych i słabowidzących

 

ŚLĄSKA SCENA LITERACKA to przestrzeń spotkań z Autorkami i Autorami z województwa śląskiego. Zapraszamy na nią poetów oraz prozaików, twórców literatury niszowej oraz popularnej, tych, którzy czerpią inspirację z kultury i języka regionu oraz tych, na których pisarstwo miejsce zamieszkania nie wywiera wpływu. Chcemy potraktować Śląsk również jako symbol wielokulturowej synergii i redefinicji oraz poszukać tych symboli i strategii w literaturze tworzonej poza regionem. Bazując na różnorodnych wrażliwościach, estetykach i tematykach prezentowanych przez Gości, szukamy wciąż nowych odpowiedzi na fundamentalne pytanie – dlaczego czytamy i piszemy książki?


 

Jacek Dudek – poeta, animator kultury, pomysłodawca i organizator cyklicznych imprez poetycko-artystycznych „Port Poetycki” w Chorzowie. Wraz z żoną Barbarą Janas-Dudek założył i prowadzi Dom Pracy Twórczej Macondo w Miedźnie. Pasjonat poezji współczesnej, niekoniecznie pierwszopółkowej. Współautor i współwydawca książek poetyckich „Druid Bar” i „Ziemia Druid”, wydanych kolejno w 2003 i 2004 roku, jako dorobek literacki Grupy Poetyckiej „Druid” z Rudy Śląskiej. Laureat kilku konkursów poetyckich, publikował wiersze w czasopismach, blogach i mediach społecznościowych. W roku 2022 laureat Nagrody Prezydenta miasta Chorzowa w Dziedzinie Kultury. Indywidualnie zadebiutował w roku 2008. Do tej pory wydał trzy tomy poetyckie: „Biała Ryba” (TAWA, Chełm 2008), „Homo Silesius” (Zaułek Wydawniczy Pomyłka, Szczecin 2013) oraz „Imiona Tkanek” (Fundacja Duży Format, Warszawa 2020).


 

Jacek Dudek

XXVI

co spójne nie jest ludzkie

wierne też

mówi nadal mówi

mowa w trawie piszczy

ciągle mówi


 

selekcja naturalna

umowna wojna domowa

za chwilę nowy cykl wiosna

rytm i regularny wyjątek

człowiek


 

Radosław Wiśniewski – (ur. w 1974 roku) poeta, prozaik, promotor, publicysta, autor kilku książek, m.in. „Kwestionariusz putinowski i inne medytacje w czasach postprawdy” (2018), „Palimpsest powstanie” (2019), „1939. Apokalipsa. Początek” (2020), „Korniki gniewu” (2021). Pracuje w hurtowni urządzeń niskoprądowych we Wrocławiu.


 

Radosław Wiśniewski

Sen 13106 albo Golibroda

Śniło mi się, że się goliłem, więc po przebudzeniu

ogoliłem się. Śniło mi się, że chodziłem brzegiem

morza, więc po przebudzeniu poszedłem na dworzec.

Śniło mi się, że do naszego domu na poddaszu

kościoła trzeba było wejść po drabinie, więc nieufnie

patrzę na schody. Śniło mi się, że Bałtyk powstał w wysokie

fale, które zalewały wszystko poza naszą wydmą. Dlatego

po przebudzeniu wykręciłem numer do konsulatu

i poprosiłem o azyl dla naszych dzieci,

których nie ma.

 

Organizatorzy: Instytucja Kultury im. Krystyny Bochenek Katowice Miasto Ogrodów,

Black Woolf Coffee&Books


 

 

Powrót