Śląska Scena Literacka

Śląska Scena Literacka

Spotkanie z Wojciechem Brzoską i Bartłomiejem Majzlem

Gdzie: Black Woolf Coffee&Books, ul. 3 Maja 25, Katowice
Kiedy: 3 lutego 2025 roku, o godzinie 18
Prowadzenie: Weronika Górska i Radek Kobierski
Organizatorzy: Instytucja Kultury Katowice Miasto Ogrodów i Black Woolf Coffee&Books

 

Porozmawiamy między innymi o tym, czy Katowice to dobre miejsce dla poetów, o łączeniu się w grupy poetyckie, o popularyzacji poezji poprzez muzykę oraz o organizacji imprez kulturalnych.

 

ŚLĄSKA SCENA LITERACKA to przestrzeń spotkań z Autorkami i Autorami z województwa śląskiego. Zapraszamy na nią poetów oraz prozaików, twórców literatury niszowej oraz popularnej, tych, którzy czerpią inspirację z kultury i języka regionu oraz tych, na których pisarstwo miejsce zamieszkania nie wywiera wpływu. Chcemy potraktować Śląsk również jako symbol wielokulturowej synergii i redefinicji oraz poszukać tych symboli i strategii w literaturze tworzonej poza regionem. Bazując na różnorodnych wrażliwościach, estetykach i tematykach prezentowanych przez Gości, szukamy wciąż nowych odpowiedzi na fundamentalne pytanie – dlaczego czytamy i piszemy książki? W latach 2023-2024 spotkania Śląskiej Sceny Literackiej odbywały się w siedzibie Instytucji Kultury Katowice Miasto Ogrodów, natomiast w 2025 roku przenoszą się do Black Woolf Coffee&Books.

 

Wydarzenie dostępne dla osób niewidomych i słabowidzących


WOJCIECH BRZOSKA

 

***

dzięki tobie czegoś się nauczyłam, dzieciaku,
czytać, po cichu, na odległość

 

z ruchu twoich ust.

 

przez dwadzieścia lat

czytać zza krat, z obozu słów,
który mi założyłeś

 

nagrywając listy.

 

po czasach zła
stałam się strażniczką
znaczeń naszych ciał.

 

samotną damą z pieskiem,
przesypującą w klepsydrze

 

niemożliwe w niemożliwe.


BARTŁOMIEJ MAJZEL

 

Konfrontacja

ostatniej nocy rozbito kilkadziesiąt małżeństw
ptaków. widocznie stały się zbyt łatwym celem.
u ludzi jest łatwiej. sami strzelają do siebie.

 

po długotrwałym odstrzale znowu samotność.
z którą zawsze było mi po drodze. jej twarz
w mojej się przeciera przynosząc nagłe odkrycie:
od kilkunastu lat już nie mówię.

 

co robię? chodzę i badam. sunę i patrzę.
wpatruję się w punkt, który został wydrążony
w chmurze i wmawiam sobie że to odległe oko.
doglądam czy jest twoje czy moje.
spoglądam. rzucam spojrzenie.
potem znów intensywnie gapię się
nie widząc różnicy.

 

 

 

WOJCIECH BRZOSKA (1978) - poeta, absolwent kulturoznawstwa Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach (2002). Autor dwunastu książek poetyckich (m.in."Niebo nad Sosnowcem", "Przez judasza", "Jutro nic dla nas nie ma", "Senny ofsajd", "Fuertemuerte"). W prasie literackiej zadebiutował w 1998 roku. Od tamtej pory regularnie publikował zarówno w polskich, jak i zagranicznych periodykach literackich i kulturalnych, m. in. w "Twórczości", "Odrze", „Tygodniku Powszechnym”, "Znaku", „Przekroju”, „Kwartalniku Artystycznym”, „Studium”, „Lampie”, „Manuskripte” (Austria), „Ostragehege” (Niemcy), „Cordite Poetry Review” (Australia), „ Sodobnost” (Słowenia) oraz w licznych antologiach. Jego wiersze były tłumaczone na : angielski, niemiecki, czeski, słowacki, słoweński, serbski, hiszpański i ukraiński . W latach 2003-2005 współredagował Magazyn Literacki „Kursywa”. W 2022 roku Biblioteka Śląska wydała monografię "Poetyka ucha. O wierszach Wojciecha Brzoski". W 2023 w ukraińskim wydawnictwie "Krok" ukazał sie tom "Plejady" w tłumaczeniu Jurija Matewoszczuka. Brzoska jest też wokalistą w zespole Brzoska i Gawroński, z którym wydał płyty: Nunatak (2012) oraz Słońce, lupa i mrówki (2015) i Zapominanie (2019). Współtworzył trio Brzoska/Marciniak/Markiewicz, które przekształciło się w Brzoska Kolektyw (płyta Brodzenie ukazała się w 2018 roku, a Wpław w 2019). Z trio Piksele wydał płytę Martwe (2020). Jego najnowszy zespół muzyczny to Dendro, założone z saksofonistą Michałem Sosną. W sumie z zespołami zagrał ponad sto koncertów w całej Polsce oraz w Czechach (m.in. w 2023 roku wystąpił na Off Festivalu). Zawodowo przez 20 lat związany był z więziennictwem. Major Służby Więziennej w stanie spoczynku. Organizator wielu spotkań literackich oraz koncertów dla osadzonych. Pomysłodawca adresowanego do więźniów Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Jeana Geneta. Mieszka w Katowicach. Strona autorska: www.wojciechbrzoska.pl

 

 

BARTŁOMIEJ MAJZEL (ur. 1974) - poeta, dziennikarz radiowy, podróżnik, organizator wydarzeń artystycznych. Współtwórca Trupy poetyckiej NaDziko. Opublikował sześć tomów poetyckich: „Robaczywość” (1997), „Bieg Zjazdowy” (2001), „Biała Afryka” (2006), „Doba Hotelowa” (2009), „Terror” (2015), „Nagonka” (2023). Laureat Nagrody Literackiej Czterech Kolumn. Nominowany do Paszportu „Polityki”. Jego wiersze tłumaczone były na: angielski, arabski, walijski, szwedzki, włoski, bułgarski, serbski, czeski, słowacki, słoweński. Przez wiele lat prowadził autorską audycję muzyczną „Karawana” w Radiu eM. Współpracował z radiową Dwójką, tworząc radiowe reportaże. Podróżował m.in. po: Ghanie, Togo, Beninie, Etiopii, RPA, Mongolii (przeszedł tam Pustynię Gobi), Indonezji, Laosie, Wietnamie, Kambodży, Birmie, Bangladeszu, Indiach, Syrii, Jordanii, Iranie, Algierii i wielu innych krajach. Przez wiele lat współtworzył Festiwal Ars Cameralis. W 2021 stworzył międzynarodowy literacko-muzyczny Festiwal Przestrzeń Słowa, który obecnie odbywa się w Bibliotece Śląskiej w Katowicach.

Powrót