BRYŁY W PRZESTRZENI / INSTALACJA
Pobierz kartę zadania twórczego [pdf, 496 kb, plik otworzy się w nowym oknie]
Na zdjęciu fragment instalacji autorstwa Aleksandry Gisges-Daleckiej w ramach wystawy „Alfabet Sztuki Dziecka” w Galerii Sztuki Współczesnej BWA (Katowice, 2021). Fot. Anastazja Hadyna
Zadanie twórcze 12/2024 Future Artist — kontemplacja sztuki
Instalacja artystyczna to dzieło plastyczne dostosowane do konkretnej przestrzeni, zbudowane z wielu elementów, które mogą być gotowe lub wykonane specjalnie na potrzeby danego projektu. Praca Aleksandry Gisges-Daleckiej, przygotowana na wystawę dla dzieci w galerii sztuki, składała się z białych kul o różnych rozmiarach, które zawieszono pod sufitem na kilkudziesięciu linkach. Wszystkie kule były jednolicie białe i pokryte ręcznie wykonaną tkaniną z włóczki. Ta monochromatyczna instalacja zachwycała, ponieważ elementy poruszały się przy każdym ruchu powietrza, nadając całości magicznego i niezwykłego charakteru.
Instrukcja:
Przygotuj dowolne pudełka, kubeczki papierowe lub nadmuchane baloniki. Pomaluj je na jednolity, wybrany przez siebie kolor z palety barw. Może to być czerwony, żółty, zielony lub dowolny inny kolor. Możesz również tworzyć nowe odcienie, mieszając farby. Każdy detal powinien być dokładnie zamalowany. Alternatywnie, możesz wybrać przedmioty, które już są w jednolitym kolorze – wtedy malowanie nie będzie potrzebne.
Gdy wszystkie elementy będą gotowe, zawieś je na sznurku w wybranej przestrzeni. Unikaj przypadkowego rozmieszczenia – potraktuj przestrzeń jako pole do świadomej kompozycji. Kiedy uznasz, że całość wygląda pięknie, możesz włączyć dodatkową lampę boczną, by zobaczyć, jak światło zmienia powierzchnię zawieszonych przedmiotów. To nawiązanie do naszych wcześniejszych eksperymentów ze światłem.
Jesteś prawdziwym twórcą instalacji artystycznej.
Zadanie dla rodzica lub osób pracujących z dzieckiem / grupą:
Zanim zaczniecie pracować, zobaczcie film „Nowa Planeta” [link otworzy się w nowym oknie] o instalacji artystycznej Karoliny Wojnowskiej-Paterek przygotowany przez Nadbałtyckie Centrum Kultury w Gdańsku oraz „OGRÓD BŁOGOŚCI MIEJSKICH” [link otworzy się w nowym oknie] – film o instalacji artystycznej duetu Robosexi.
Prześlij zdjęcia prac dzieci na adres: ewa.kokot[at]miasto-ogrodow.eu
Opracowanie: Ewa Kokot – koordynatorka projektu Future Artist
Redakcja, korekta: M. Orczewska
Oprawa graficzna: Jacek Zygmunt / Skandha
FB @FAjakFutureArtist
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.
Patronat honorowy: Polski Komitet Międzynarodowego Stowarzyszenia Wychowania Przez Sztukę InSea Poland.