Tracklista #18 (wykład)

Tracklista #18 (wykład)

Ambient - soundtrack do czasów przebodźcowania

Kiedy: 14 listopada, godz. 18
Gdzie: Biuro Dźwięku Katowice

Wstęp wolny!


W 2009 roku firma Muzak ogłosiła bankructwo. Chociaż holding aplikujący muzykę przestrzeniach publicznych przestał istnieć, po korporacji pozostały interesujące dokumenty dźwiękowe, m.in. Stimulus Progression (1970) czy Muzak – How Our Music Works (1984). Ślady cywilizacji centrów handlowych, która podniosła pracę nad oprawą dźwiękową sprzyjającą konsumpcji do rangi „nauki”. Jednak ambient przetrwał ze swoją techniką powtarzanych fraz elektronicznych oraz operowania barwą. W pewnych kwestiach jest bliski minimal music (repetycja, delikatne i pulsacyjne zmiany w zakresie partii rytmicznych). Muzyka buduje atmosferę i przestrzeń. Ambient - czy to już gatunek tylko historyczny, czy wciąż może żywy soundtrack do czasów przebodźcowania?


TRACKLISTA - to seria wykładów multimedialnych Marcina Dymitera dotyczących istotnych kierunków w muzyce oraz sound arcie jako gałęzi sztuki współczesnej. Spotkania koncentrują się na kluczowych zagadnieniach i zjawiskach w muzyce XX i XXI wieku. Uzmysławiają, że muzyka jest też zapisem estetycznych i społecznych przemian, polem eksperymentów formalnych i technologicznych poszukiwań. Prezentowane nagrania przekraczają standardowe myślenie o gatunkach muzycznych. Tracklista ma inspirować do wymiany myśli, a także przybliżać wielowymiarowość kultury audialnej.
Do tej pory Tracklista była prezentowana w formie cyklu spotkań lub pojedynczych wykładów w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski (Warszawa), BWA w Tarnowie, ASP w Katowicach i Gdańsku, na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu, w Biurze Dźwięku Katowice, katowickim Medialabie, Teatrze w Oknie (Gdańsk), CAFE SZAFA (Gdańsk), Galerii EL (Elbląg), Muzeum Miasta Gdyni, NOSPR (Katowice). Ukazała się także publikacja „Dźwięki i szwy” (2015), wydana przez BWA w Tarnowie, będąca zbiorem tekstów i podsumowaniem cyklu spotkań.

Wydarzenie dofinansowane przez Unię Europejską NextGeneration EU 
 

Powrót