„Afrodyta i jej córki” Witolda Turanta
dekoracja

„Afrodyta i jej córki” Witolda Turanta

Śląska Scena Literacka

Zapraszamy na spotkanie promujące powieść Witolda Turanta „AFRODYTA I JEJ CÓRKI”.

Porozmawiamy zarówno o najnowszej książce Autora, jak też o wcześniejszych, o literackim portretowaniu Katowic oraz odległych zakątków świata, o wątkach autotematyczych i erotycznych, a także o politycznym buncie.

Kiedy: 21 października, godz. 18.00

Gdzie: sala 211 (II piętro)

Prowadzenie: Weronika Górska i Radek Kobierski

Wstęp wolny

Witold Turant – urodzony w Katowicach, absolwent filologii polskiej Uniwersytetu Śląskiego. Emerytowany dziennikarz radiowy i prasowy, poeta, prozaik, tłumacz. Autor kilku tomików wierszy, laureat konkursu poetyckiego „O Złotą Piastowską Wieżę”, autor tomu opowiadań „Przygoda na Tylnej Mariackiej”, prozy wspomnieniowej „Miasto z przypadku”, powieści „Metapolis” oraz tomu esejów, szkiców i opowiadań „Uśmiechnięta ryba historii”. Najnowszą pozycją w jego pisarskim dorobku jest powieść „Afrodyta i jej córki”. Publikuje w „Śląsku”, wrocławskiej „Odrze” oraz na łamach „Twórczości”. Lubi kulturoznawcze podróże. Odwiedził m.in. wiele krajów europejskiech, a także Bliskiego i Dalekiego Wschodu oraz Ameryki Łacińskiej. Od trzydziestu ośmiu lat mieszka w Górkach Wielkich koło Skoczowa.

Fragment powieści „Afrodyta i jej córki”

Wiersze, wiersze. Przepisywane, poprawiane, przerabiane. Zapomniane, przypominane. Zaskakujące, zawstydzające. O czym ja wtedy myślałem? Jak mogłem nie zauważyć rażącego braku logiki? Dlaczego stworzyłem tak pretensjonalny czy banalny obraz? Czemu aż tak dałem się ponieść emocjom? Po co tak łzawo? Co wiersz, to pytanie. Odpowiedzi zatarł czas, ale niektóre trzeba odtworzyć i zacząć rekonstruować myśli, zdania, obrazy. I być zawsze naj... To pani Jimenez rozumie, wycofania i ostrożności – nie. Ona jest kluczem do naszego sukcesu, a Francoise jego strażnikiem. Kim ja jestem? Szeregowcem, który musi stoczyć bitwę i weźmie na siebie ciężar ewentualnej klęski. Laur sukcesu będzie do podziału. Nie wiem, czy to sprawiedliwe, ale innych rozwiązań, póki co, świat nie zna. Świat? Może i zna, ale nie chce się tą wiedzą podzielić.


ŚLĄSKA SCENA LITERACKA to przestrzeń spotkań z Autorkami i Autorami z województwa śląskiego. Zapraszamy na nią poetów oraz prozaików, twórców literatury niszowej oraz popularnej, tych, którzy czerpią inspirację z kultury i języka regionu oraz tych, na których pisarstwo miejsce zamieszkania nie wywiera wpływu. Chcemy potraktować Śląsk również jako symbol wielokulturowej synergii i redefinicji oraz poszukać tych symboli i strategii w literaturze tworzonej poza regionem. Bazując na różnorodnych wrażliwościach, estetykach i tematykach prezentowanych przez Gości, szukamy wciąż nowych odpowiedzi na fundamentalne pytanie – dlaczego czytamy i piszemy książki?
 

Powrót