„Geneza gestów”
Wernisaż:
26 września, godz. 18.00
WERNISAŻ W JĘZYKU MIGOWYM
kuratorka: Grażyna Tereszkiewicz
Galeria Wspólna do 17.11.2024
Wstęp wolny
Używamy na co dzień mnóstwo gestów, którym na przestrzeni wieków nadawaliśmy różne znaczenia, wzmacniając nasz przekaz lub zastępując mowę. Warto jednak zagłębić się w pochodzenie i historyczne znaczenie niektórych z nich – bywały naprawdę ciekawie.
Polski alfabet palcowy Mowa Palcowa - zwana potocznie „palcówką” - została wprowadzona do nauczania osób głuchych przez mnicha hiszpańskiego Pedra Ponce de Leon w XIV wieku. Znaki migowe, w tym głównie alfabet palcowy, służą przede wszystkim do celów specjalnych, takich jak przekazywanie nazw własnych, imion, synonimów i wyrazów, dla których brakuje znaków ideograficznych.
Znaki liter alfabetu palcowego, pokazanego na wystawie, zostały wpisane w formę ramki-ornamentu. Formy ornamentu są swoiste dla każdej epoki oraz kręgu kulturowego i stanowią jedno z kryteriów określania stylu i datowania dzieła. Ornament stosowano w celu podniesienia walorów estetycznych przedmiotu, podkreślenia jego struktury, niekiedy też dla przekazania znaczeń symbolicznych. Podstawową cechą ornamentu jest dekoracyjny (nieprzedstawieniowy) charakter, mimo że liczne jego rodzaje posługują się motywami czerpanymi z rzeczywistości. Ze względu na pochodzenie motywów rozróżnia się ornamenty geometryczne, roślinne, zoomorficzne i antropomorficzne. Motywami mogą być też elementy architektoniczne, znaki symboliczne czy magiczne oraz pismo.
Kinga Hołda-Justycka / artystka, graficzka, fotograficzka, specjalistka ds. wystawienniczo-edukacyjnych. Pochodzi z Katowic, gdzie ukończyła Wydział Grafiki na Akademii Sztuk Pięknych. Absolwentka studiów podyplomowych na Wydziale Fotografii Warszawskiej Szkoły Fotografii i Grafiki Projektowej. Uczestniczka wielu plenerów artystycznych dla osób niesłyszących w Polsce i za granicą. Członkini zarządu Fundacji Ingraft. Zajmuje się również komunikacją w polskim języku migowym oraz International Sign.
Michał Justycki / kustosz w Muzeum Śląskim na wydziale edukacji. Wiceprezes Fundacji Ingraft, koordynator międzynarodowej współpracy ze społecznością Głuchych, historyk sztuki, artysta- malarz i grafik, edukator. Zajmuje się badaniem sztuki i historii Głuchych, kontaktami z osobami głuchymi w językach migowych. Doktor Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach i studiów podyplomowych z historii sztuki na Uniwersytecie Śląskim, współtwórca Grupy Artystów Głuchych, autor pierwszego słownika sztuki w językach migowych