ŚWIATŁO I CIEMNOŚĆ
Pobierz kartę zadania twórczego [plik pdf, 469 kb, dokument otworzy się w nowym oknie]
Zjawisko światłocienia to kontrast między światłem a cieniem. Malarze w dawnych czasach uzyskiwali ten kontrast, używając ciemnego tła i oświetlonych przedmiotów. W sztuce Zachodniej Europy światłocień na szeroką skalę wykorzystywał jako pierwszy Leonardo Da Vinci. Artysta podkreślał, że to dzięki światłu i cieniowi potrafimy rozpoznawać kształty. Malował przy naturalnym, łagodnym świetle wpadającym przez północne okno (słońce nigdy bezpośrednio przez nie świeci). Dzięki temu światło na jego obrazach było rozproszone, a postacie wyglądały, jakby były delikatnie rozświetlone, co nadawało im naturalny i miękki wygląd.
Każdy malarz lub malarka tworzy dzięki światłu inny klimat. Szukając różnych źródeł światła, obserwuje, jak układa się ono na przedmiotach, roślinach czy twarzach ludzi.
Współczesny artysta Ksawery Kaliski eksperymentuje ze światłem, tworząc filmy wideo. Pokazuje, jak światło może tworzyć piękne obrazy.
Instrukcja:
Przygotuj większą białą kartkę. Natnij ją w kilku miejscach. Możesz ją przeciąć w różnych kierunkach, podziurawić lub wbić w nią nożyczki. Kiedy uznasz, że kartka ma dość otworów, skieruj ją do słońca. Zobacz, jak światło wpada przez szpary i tworzy niezwykłą kompozycję. Zrób to samo kierując kartkę na lampę w ciemnym pomieszczeniu. Zauważ, że kartka jest inna na dworze w pełnym świetle i inna w cieniu.
Zadanie dla rodzica lub osób pracujących z dzieckiem / grupą:
Zobaczcie wspólnie reportaż z serii „Śląskie 4 You”. Odcinek 15 to rozmowa z Ksawerym Kaliskim o jego twórczości.
https://bit.ly/KsaweryKaliski [link otworzy się w nowym oknie]
Tym razem zadanie dzieci polegało na obserwacji gry światłocienia. Nie tworzyliście prac. Jeśli jednak powstała fotorelacja z tej obserwacji, możesz ją wysłać na adres: ewa.kokot[at]miasto-ogrodow.eu
W materiale wykorzystano pracę Ksawerego Kaliskiego pt. „Nowy Początek”, 2023. Z archiwum artysty.