Potańcówka z Kapelą Dejcie Pozór
Kapela Dejcie Pozór

Potańcówka z Kapelą Dejcie Pozór

Śląskie zabawy z muzyką i tańcem tradycyjnym

Rozpoczynamy tegoroczny cykl letnich potańcówek i warsztatów tańców śląskich w Mieście Ogrodów!
Pierwsze wydarzenie z cyklu, w środę 3 lipca. Na kolejne potańcówki poprzedzone warsztatami rezerwujcie czas 17 lipca, 7 sierpnia i 28 sierpnia 


Co? Gdzie? Kiedy?
Środa, 3 lipca, Strefa Centralna (Katowice, plac Sejmu Śląskiego 2)
18:00 – 19:30 warsztaty tradycyjnych tańców śląskich z Igą Fedak
20:00-23:00 potańcówka z Kapelą Dejcie Pozór

Za ile?
15 zł – warsztaty
Bilety [link otworzy się w nowym oknie]

20 zł – potańcówka
Bilety [link otworzy się w nowym oknie]


Zniżka 50% z Katowicką Kartą Mieszkańca
 

Bilety do nabycia w kasie Miasta Ogrodów (czynna pon.–pt. 10:00–17:00) oraz na https://miasto-ogrodow.interticket.pl/ [link otworzy się w nowym oknie]

UWAGA! Można uczestniczyć w samych warsztatach lub samej potańcówce. Wydarzenia te uzupełniają się, jednak każde z nich stanowi odrębną całość.


Dla kogo? Czego się spodziewać?
Warsztaty przeznaczone są dla osób na każdym poziomie zaawansowania tanecznego. Ubierzcie się w coś, co nie krępuje Waszych ruchów oraz w wygodne buty (raczej na twardej podeszwie). Zaopatrzcie się w wodę lub przygotujcie na jej zakup w barze. Nie trzeba przychodzić w parach!
Potańcówka jest otwarta dla wszystkich chętnych i z doświadczenia wiemy, że dobrze bawią się zarówno osoby, które „obracają się” na co dzień w tańcach tradycyjnych, jak i te, które przyszły zupełnie przez przypadek… Otwórzcie się na innych i tańczcie z nowo poznanymi osobami – wtedy najbardziej skorzystacie z potańcówki!
Podczas imprezy z muzyką na żywo będzie zarówno okazja, aby wykorzystać zdobyte na warsztatach umiejętności, jak i do tego, aby swobodnie potańczyć i poimprowizować. Zespół poprowadzi także instruktaże kolejnych śląskich tańców tradycyjnych!

 

O artystach:


Kapela Dejcie Pozór – zespół grający tradycyjną śląską muzykę do tańca. Poza koncertami, grają podczas potańcówek, prowadzą warsztaty i inne działania kreatywne promujące muzykę, tańce i kulturę śląską. Grali i uczyli tańców m.in. podczas Festiwalu Wszystkie Mazurki Świata w Warszawie, czy w ramach weekendu śląskiego „Niepodległa. Miejsce spotkań” oraz w ramach Industriady kilkukrotnie w Katowicach i w Chorzowie. Kapela zdobyła pierwsze miejsce w konkursie „Powstańcze Śpiewanie” w Mysłowicach, jest też laureatem Festiwalu Pieśni Tradycyjnej w MDK Ligota w Katowicach. Są współtwórcami śląskiego odcinka „Dzikiej muzyki”, programu kręconego dla TVP Kultura o muzyce tradycyjnej z różnych regionów Polski. Obecnie zespół prowadzi Dygającą Kapelę w Muzeum „Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie”.
W skład zespołu wchodzą:
Karo Przewłoka – gra na skrzypcach i śpiewa. Absolwentka Akademii Muzycznej w Katowicach na podyplomowych studiach z muzyki tradycyjnej. Laureatka Konkursu Nowa Tradycja organizowanego przez program Drugi Polskiego Radia, stypendystka Ministra Kultury w dziedzinie animacji i edukacji kulturalnej.
Magdalena Jochemczyk – gra na barabanie i śpiewa. Organizatorka potańcówek na Śląsku. Śpiewa śląskie, polskie i ukraińskie pieśni tradycyjne. Tańczy polskie i śląskie tańce tradycyjne w formie niestylizowanej.
Aleksander Mateja – gra na basach. Świetny tancerz nie tylko tańców tradycyjnych, ale także tanga argentyńskiego.

 

O projekcie:
Projekt „Śląskie zabawy z muzyką i tańcem” to wspólna inicjatywa Kapeli Fedaków oraz instytucji Katowice Miasto Ogrodów, mająca na celu upowszechnianie śląskiej muzyki i tańca tradycyjnego, przywrócenie im roli integrującej lokalną społeczność, funkcji użytkowej oraz wymiaru społecznego wspólnego muzykowania i tańca. W ramach projektu odbędą się warsztaty instrumentalne, taneczne oraz potańcówki z muzyką na żywo. Projekt będzie realizowany od końca maja do końca sierpnia 2024 roku.

Na kolejne letnie potańcówki zapraszamy 17 lipca (zagra Beskid Banda), 7 sierpnia (zagra Kapela Fedaków) i 28 sierpnia (zagra Pszczyńska Orkiestra Ludowa). 


W razie pytań piszcie do Kapeli Fedaków (kapela.fedakow@gmail.com)

Do zobaczenia!


Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury
 

Powrót