Spotkanie z Karoliną i Piotrem Jakoweńko oraz z Dariuszem Zalegą
Tym razem przedmiotem dyskusji będzie reportaż historyczny. Przyjrzymy się Śląskowi i Zagłębiu z końca dziewiętnastego oraz pierwszej połowy dwudziestego wieku, a zwłaszcza grupom dyskryminowanym – robotnikom, Żydom i kobietom – oraz narosłym wokół nich stereotypom.
Prowadzenie: Weronika Górska i Radek Kobierski
Gdzie: sala 211, Katowice Miasto Ogrodów
Kiedy: 8 kwietnia 2024, godz. 18.00
Dariusz Zalega – historyk, autor projektu „Zbuntowany Śląsk” i prac poświęconych historii regionu: „Śląsk zbuntowany”, „Bez pana i plebana”, „Chachary. Ludowa historia Górnego Śląska”. Prowadzi Rebel Pub w Parku Śląskim.
Karolina Jakoweńko – prezeska Fundacji Bramy Cukermana, dyrektorka Domu Pamięci Żydów Górnośląskich (Muzeum w Gliwicach), kulturoznawczyni, judaistka, animatorka dbająca o zachowanie pamięci o regionalnej historii, certyfikowana przewodniczka po Regionie Śląskim. Współautorka i redaktorka książek o życiu i zagładzie Żydów z Górnego Śląska i Zagłębia („Babiniec”, „Pamięć Pogranicza”, „Nie damy się wysiedlić”).
Piotr Jakoweńko – współtwórca Fundacji Brama Cukermana, działającej na rzecz zachowania pamięci o żydowskiej społeczności Będzina, grafik specjalizujący się w grafice wydawniczej i projektach wystawienniczych, członek kolektywu architektonicznego SENNA, współautor albumu „Pamięć pogranicza”, autor projektu graficznego książki „Nie damy się wysiedlić”.
Profesor Zbigniew Kadłubek o „Śląsku zbuntowanym” Dariusza Zalegi:
„Oto górnośląska gra w klasy! Opowieść o robotnikach, którzy harują na przemysłowych magnatów. O głodzie, który nie jest ani polski, ani niemiecki, ani czeski, lecz jest głodny. O śląskim głodzie, który jest pustym żołądkiem. O solidarności górnośląskiej ze światem robotniczym i walce Ślązaków z dyktaturą generała Franco w Hiszpanii. Blask buntu lewej komory sercowej górnośląskiego serca”.
Profesor Jacek Leociak o „Nie damy się wysiedlić” pod redakcją Karoliny Jakoweńko i Tomka Grząślewicza:
„Ta książka manifestuje niezgodę na logikę Zagłady. Pokazuje, jak Żydzi z Będzina i innych miast Zagłębia Dąbrowskiego przełamywali bierność, strach, beznadzieję. Podejmowali różne formy oporu: od pomocy socjalnej, tajnego nauczania, konspiracyjnej prasy i imprez kulturalnych, aż po walkę zbrojną. Dzięki mrówczej pracy autorów z setek świadectw i śladów wyłania się zbiorowy portret żydowskiej społeczności. Mamy w ręku Księgę Imion, Twarzy, Głosów – dziesiątki biogramów. Nie damy się wysiedlić z naszych domów! - wołali wtedy. Dziś wołają: Nie damy się wysiedlić z waszej pamięci! Czytam te książkę jak modlitwę Izkor za błogosławionej pamięci zmarłych z najbliższej rodziny”.
ŚLĄSKA SCENA LITERACKA to przestrzeń spotkań z Autorkami i Autorami z województwa śląskiego, zwłaszcza młodego i średniego pokolenia. Zapraszamy na nią poetów oraz prozaików, twórców literatury niszowej oraz popularnej, tych, którzy czerpią inspirację z kultury i języka regionu oraz tych, na których pisarstwo miejsce zamieszkania nie wywiera wpływu. Chcemy potraktować Śląsk również jako symbol wielokulturowej synergii i redefinicji oraz poszukać tych symboli i strategii w literaturze tworzonej poza regionem. Bazując na różnorodnych wrażliwościach, estetykach i tematykach prezentowanych przez Gości, szukamy wciąż nowych odpowiedzi na fundamentalne pytanie – dlaczego czytamy i piszemy książki?