KONTEMPLACYJNE KOŁO

KONTEMPLACYJNE KOŁO

Zadanie twórcze Future Artist 1/2024

KARTA ZADANIA TWÓRCZEGO [pdf, 284 KB, plik otworzy się w nowej karcie]

Rozpoczynamy nowy cykl warsztatów Future Artist w 2024 roku z motywem przewodnim „kontemplacji sztuki”. „Kontemplacja” w języku łacińskim to po prostu 'oglądanie', a my rozszerzymy to również na 'odczuwanie'. We współczesnym świecie, pełnym chaosu medialnego, wojennego i wizualnego, poszukujemy skupienia i jednocześnie wewnętrznej diagnozy potrzaskanej kultury i świata wartości. Zastanowimy się, co to znaczy zauważyć, że mamy przed sobą pomalowane płótno lub kombinację dźwięków, ale też coś większego – coś, co „mówi”, co jest w stanie poruszyć nasze emocje. Dzieło sztuki pozwala odkryć głęboki sens twórczości, który jest przekazywany za pomocą kolorów i dźwięków. Sztuka potrafi wyrazić ludzką potrzebę przekraczania tego, co widzialne, ukazując pragnienia i poszukiwania nieskończoności.

Dziś skupimy uwagę na formie koła w kulturze i sztuce. Śledząc rozwój wielkich cywilizacji od wieków, koło było symbolem absolutu, doskonałości, wieczności, boskości oraz Słońca. W kulturach Wschodu przedstawiało również czas i krąg istnienia. W kulturze Zachodu było atrybutem bogini Fortuny i symbolem zmienności. Pełny obrót koła oznaczał powrót do początku: koniec danej sytuacji i początek nowej. Koło to symbol ruchu, dynamiki, postępu. Oznaczało też widnokrąg lub sklepienie nieba. Artyści XX wieku często odnosili się do tematu koła. Jest to znak rozpoznawczy sztuki Wojciecha Fangora, którego wielobarwne formy koliste wibrują na jasnym tle. Natomiast czarne i cieniowane koła pojawiają się współcześnie w twórczości Anish Kapoor, prezentowanej niedawno w Wenecji.

Instrukcja:

Potrzebne będą: arkusze papieru (co najmniej 2), ołówek, gumka i nożyczki

My namalujemy własne koła i wypełnimy je dowolnymi formami, skupiając się na powtarzalnych elementach. Spójrz na koło Janka. Najpierw wyznacz samodzielnie okrąg. Rób to powoli ołówkiem, bez użycia przyrządów geometrycznych. Jeżeli wyznaczone koło nie jest dokładne, namaluj je kilka razy. Możesz używać gumki. Kiedy już samodzielnie wyznaczysz oczekiwany kształt, wówczas zastanów się, co twoje koło może zawierać. Być może powtarzające się kształty lub figury? Może formy z papieru? Możesz pokryć je kształtami rysowanymi ołówkiem. Następnie wytnij koło i naklej na dowolne tło. Twoja praca stanie się bardziej przestrzenna.

Zadanie dla rodzica / nauczyciela / opiekuna:

Zobaczcie wspólnie obrazy Wojciecha Fangora z katalogu dzieł artysty The Mayor Gallery „Wojciech Fangor / Six paintings from the sixties” – dostęp tutaj: https://bit.ly/FangorONissuu

Zrób fotografie kół uczestników. Wyślij materiał na adres: ewa.kokot@miasto-ogrodow.eu

Opracowanie: Ewa Kokot – koordynator projektu Future Artist

Ilustracja: praca Jana von Schagen – uczestnika regularnych warsztatów twórczych Future Artist pt. „Uran”

Powrót