Instalacja w kolorowym świetle
fragment instalacji

Instalacja w kolorowym świetle

Zadanie twórcze 10/2023

Pobierz kartę zadania twórczego 11/2023 [pdf, 464 kb, plik otworzy się w nowym oknie]

Wykorzystanie światła jako elementu kreacji jest używane przez artystów dość często. W malarstwie do perfekcji doprowadził to Van Gogh i inni impresjoniści. W sztuce konceptualnej światło zaczęło być wykorzystywane wprost. Joseph Kosuth, uznawany za współtwórcę tego nurtu, w 1966 roku zastosował jako budulec prac artystycznych specjalny rodzaj lamp. Pisząc o świetle jako o narzędziu sztuki, koniecznie należy wspomnieć również duńskiego artystę Olafura Eliassona. Tworzy on rzeźby i instalacje z wykorzystaniem światła, wody, a nawet powietrza. Artysta chętnie stosuje odbicia i światłocień powstały podczas różnych ułożeń instalacji. Wykorzystuje on podstawową wiedzę z optyki, pokazując kolorowo – świetlne dzieła.
My również tak postąpimy. Stworzymy instalację świetlną. Te zadanie będzie skomplikowane i wieloetapowe.

 

Instrukcja:

  • Czego potrzebujemy: długi patyk, sznurek, dziurkacz, kolorowe kartoniki, nożyczki, klej, rzutnik, komputer z kolorowym ekranem lub lampa z kolorowym filtrem.
  • Najpierw przygotujcie długi patyk znaleziony w parku. Jeżeli macie więcej czasu możecie go pomalować różnymi odcieniami barw. Zastosujcie farbę plakatową lub temperę.
  • Następnie wytnijcie z kolorowego kartonu różne figury, niech kształty będą realne lub kompletnie abstrakcyjne. Każdy niech wykona jeden kształt. Oczywiście możecie coś dokleić lub zgiąć.
  • W tych wyciętych kształtach należy wyciąć dziurkę za pomocą dziurkacza lub nożyczek. Teraz czas na zawieszenie figur na jednym, bardzo długim patyku. Powieście je na różnych wysokościach.
  • Teraz czas na tło! Zrobienie kolorowego światła na ścianie można je uzyskać za pomocą rzutnika video z wybranym na monitorze komputera tle. Można też skorzystać z lampy i zakryć ją kolorową bibułą. Po prostu poeksperymentujcie!
  • Efekty będą tym bardziej spektakularne, im więcej filtrów użyjecie. Dobre efekty daje też uruchomienie instalacji za pomocą ruchu!

Zadanie dla rodzica / nauczyciela / opiekuna:

Zobaczcie wspólnie film rekomendujący wystawę Olafura Eliassona w Tate Modern w Londynie: https://bit.ly/TATEOlafur [link otworzy się w nowym oknie]

Zrób fotografię instalacji, chętnie zobaczymy też filmik kiedy ona jest w ruchu na kolorowym tle (Nie przejmuj się – nie musi być profesjonalny). Wyślij materiał na adres: ewa.kokot[atmiasto-ogrodow.eu


Opracowanie: Ewa Kokot – koordynator projektu Future Artist

Oprawa graficzna: Jacek Zygmunt / Skandha

W materiale wykorzystano zdjęcie pracy uczestników warsztatów twórczych Future Artist. Fot. Arkadiusz ŁawrywianiecDofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury

Powrót