Kolektywna multiplikacja
papierowe łódeczki

Kolektywna multiplikacja

Zadanie twórcze 8/2023 projektu Future Artist – wspólnota sztuki

Pobierz kartę zadania twórczego [pdf, 456 kb, plik otworzy się w nowym oknie]

Tym razem zapraszamy do powielania. Wydawać się może, że taka propozycja, to zaproszenie do czegoś nudnego i schematycznego. Jednak nic bardziej mylnego! Spójrzcie na zdjęcie zapraszające was do ósmego zadania. Widzicie na nim papierowe, podobne do siebie łódeczki.

Przy pierwszym spojrzeniu wydają się takie same, jednak jeśli popatrzeć uważniej, okazuje się, że każda z nich jest subtelnie inna. Przede wszystkim łódeczki różnią się rodzajem zdobienia i rodzajem materiału, jakiego do tego użyto: farby, kredki czy flamastra.

Tak samo jest ze sztuką powstającą na bazie pewnej sztancy czy wzoru. Każde takie dzieło jest inne, naznaczone ręką artysty. Każdy jego gest wpływa na ostatecznie inny wygląd przedmiotów, nawet jeśli wydają się on bardzo podobne.

To samo dotyczy również sytuacji, kiedy jeden kształt jest powielany na jednym dziele sztuki.

Takie zestawianie podobnych obiektów na płaszczyźnie nazywamy MULTIPLIKACJĄ. Czym jest multiplikacja w sztuce? To zwielokrotnienie obiektu w celu uzyskania utworu artystycznego na płaszczyźnie bądź w przestrzeni.

To też zadanie dla nas. Będziemy tworzyć wspólną multiplikację.

Instrukcja:

Potrzebne będą: arkusze grubego papieru bądź kartonu, nożyczki oraz ołówki, kredki, flamastry, farby lub inne środki malarskie (te, które macie pod ręką lub po prostu lubicie)

Zdecydujcie się wspólnie w grupie, jaki kształt chcecie powielić. To będzie wasz autorski szablon. Może będzie to SŁOŃCE, DRZEWO, może SAMOLOT, WAŻKA lub ŻABA. Ustalcie, jak ma dokładnie wyglądać tj. jaką ma przyjąć formę. Pamiętajcie, że trzeba narysować go tak, by nadawał się do wycięcia.

Decyzja podjęta? Niech każdy z was narysuje swój kształt na arkuszu papieru i następnie dokładnie go wytnie. Na koniec wycięty kontur można pomalować, wykleić, porysować lub dodać formy przestrzenne. Kiedy cała grupa skończy pracować, poukładajcie wykonane formy na jakiejś powierzchni i sfotografujcie, tak wszystkie były widoczne. Są podobne, a jednak inne? Są! To właśnie jest multiplikacja, wasza multiplikacja!

Zadanie dla rodzica / nauczyciela / opiekuna:
Zbierz prace uczestników na dowolnej powierzchni, zrób zdjęcie. Wyślij materiał na adres: ewa.kokot[at]miasto-ogrodow.eu

Opracowanie: Ewa Kokot – koordynator projektu Future Artist

Oprawa graficzna: Jacek Zygmunt / Skandha

W materiale wykorzystano fotografię Anastazji Hadyny przedstawiającą pracę uczestników warsztatów z Miejskiego Przedszkola nr 35 w Katowicach

 

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury

 

Powrót