Świetlica dźwiękowa: Półkolonie w Biurze
dekoracja

Świetlica dźwiękowa: Półkolonie w Biurze

Lato w Mieście 2023 z Biurem Dźwięku Katowice

Kiedy: 21-25 sierpnia 2023, godz. 12.00 - 18.00

Gdzie: Biuro Dźwięku Katowice (sala 204, II piętro wejście przez Galerię 5)

Udział bezpłatny. Liczba miejsc ograniczona. Obowiązują zapisy online przez formularz google [link otworzy się w nowym oknie] Zgłoszenia przyjmujemy do 14 sierpnia 2023 r.

Cześć, jesteśmy Świetlicą Dźwiękową. Tworzymy bezpieczną przestrzeń eksperymentów z dźwiękiem, w ramach której można się wyszumieć i zdobyć wiedzę przydatną w dalszej pracy ze wszelkimi formami audialnymi. Naszym pierwszym projektem są pięciodniowe Półkolonie Dźwiękowe, które mamy przyjemność realizować we współpracy z zaprzyjaźnionym Biurem Dźwięku Katowice.

Przez pięć dni będziemy uczyć się, eksperymentować, rozmawiać o dźwięku i wymieniać się doświadczeniami w swobodnej, przyjaznej atmosferze. Nie jest wymagana żadna wiedza, jedynie chęć i ciekawość.

Nie chcemy wyznaczać górnej granicy wieku, natomiast zapraszamy osoby, które ukończyły 14 rok życia. Zapewniamy wygodne pufy, słuchawki i prąd, prosimy jedynie o przyniesienie własnych laptopów i rejestratorów audio, jeśli takie posiadacie.

Plan półkolonii:

Dzień pierwszy

Rozpoznajemy dźwiękowe faktury, barwy i cienie. Dowiadujemy się czym jest słuch i jak reagujemy na fizyczność dźwięku. Tworzymy słowniczek słuchania: uczymy się jak mówić o dźwięku i jak słuchać. Poszukujemy wygody w słuchaniu. Przeprowadzamy eksperymenty słuchowe na różnych częstotliwościach. Poznajemy podstawy realizacji dźwięku i urządzenia do jego przetwarzania. Uczymy się rozróżniać różne rodzaje mikrofonów, głośników, słuchawek i przewodów, łączymy je ze sobą za pomocą miksera.


Dzień drugi

Zaczynamy nagrywać. Zastanawiamy się jak “łapać” dźwięk. Rozmawiamy o naszych motywacjach przy dokumentacji dźwięku. Tworzymy audio pamiętnik i bibliotekę dźwięków. Omawiamy podstawowe narzędzia do rejestracji audio. Uczymy się czym jest dźwięk cyfrowy i analogowy. Generujemy tony, szumy i świergoty. Omawiamy kształty fali. Dokonujemy pierwszych eksperymentów z syntezą dźwięku. Poznajemy DAWy. Rozpoczynamy przygodę z edycją i montażem dźwięku.


Dzień trzeci

Poznajemy pierwsze efekty audio: związane z czasem (pogłos, echo), związane z dynamiką (kompresor, limiter, bramka) i pozostałe. Zaprzyjaźniamy się z equalizerem. Dowiadujemy się jak stosować automatyzację oraz warping. Przybliżamy sobie postać foley artist. Rozmawiamy o udźwiękowieniu i budowaniu dźwiękowej metafory. Zastanawiamy się jak odejść od dźwiękowego naturalizmu i na czym polega audio humor.


Dzień czwarty

Dowiadujemy się co nieco o muzyce i historii muzyki Zachodniego Kręgu Kulturowego. Omawiamy strój równomiernie temperowany, tonacje i gamy. Dowiadujemy się czym jest MIDI i zdobywamy gruntowną wiedzę z zakresu instrumentoznawstwa. Uczymy się również czym jest rytm w audio opowieści i jakie są jego rodzaje. Rozmawiamy o wpływie rytmu na odbiór i porównujemy to, co rytmiczne, z tym, co arytmiczne.


Dzień piąty

Zagłębiamy się w sygnały MIDI, poznajemy MIDI efekty, rozmawiamy o syntezatorach, samplerach, grooveboxach, drum maszynach i innych urządzeniach do tworzenia muzyki elektronicznej. Komponujemy na bazie własnych pętli perkusyjnych. Rozpatrujemy głos w kontekście muzyki. Zagłębiamy się w anatomię i uczymy się jak nasze ciało generuje głos. Rozpoznajemy akustykę pomieszczenia głosem. Tworzymy onomatopeje.


Poznajcie osoby prowadzące warsztaty:

Paulina Pikiewicz. Od 6 lat działa jako freelancerka w obszarze sztuki radiowej i dźwiękowej. Zajmuje się realizacją dokumentów dźwiękowych, słuchowisk, które samodzielnie reżyseruje, montuje, udźwiękawia, pisze scenariusze; czasami nawet dubbinguje. Tworzy autorskie podcasty, a także audycje na zamówienie. Eksperymentuje jak sound designerka, a szczególnie interesuje ją udźwiękowienie gier wideo. Jako publicystka pisze o współczesnej sztuce dźwiękowej. W swojej pracy lubi łączyć różne media – dźwięk, grafikę, performans, buduję instalacje artystyczne.


Radek Sirko. Artysta dźwiękowy, producent, realizator, kurator. Od wielu lat prowadzi warsztaty dźwiękowe oraz zajęcia na uniwersytetach i uczelniach prywatnych. Współtwórca wydawnictwa Audile Snow, autor filmu Pogłos/Reverberation, członek muzyczno-aktywistycznego kolektywu Destitute, współorganizator cyklu imprez umór. Wielokrotnie współpracował z magazynem Glissando i domem mody i sztuki Bazar. Absolwent Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu (doktorat obroniony w 2020 roku). Występuje na żywo i wydaje albumy pod pseudonimem Duy Gebord.

 

Powrót