Tomasz Herisz i Wojciech Trefon
Grafika z napisem

Tomasz Herisz i Wojciech Trefon

Nova Scena Klasyczna #3

Kiedy: 20 czerwca 2023, godz. 18.00

Gdzie: Katowice Miasto Ogrodów – Strefa Centralna [1 piętro]

Bilety: 10 zł normalny (50% zniżki z Katowicką Kartą Mieszkańca) dostępne na Interticket.pl oraz w kasie Miasta Ogrodów. Sprzedaż biletów będzie prowadzona również bezpośrednio przed wydarzeniem. [Kup bilet na koncert, link otworzy się w nowym oknie]

Idea i prowadzenie: Alicja Przytuła 

Występują:

Tomasz Herisz – wibrafon, perkusjonalia

Wojciech Trefon - harfa

 

O koncercie w języku łatwym do czytania i zrozumienia [plik pdf, 468 kb, link otworzy się w nowym oknie]

 

 

 

 

Na kolejną, trzecią odsłonę Novej Sceny Klasycznej zaprosiłam Wojciecha Trefona oraz
Tomasza Herisza. Ich biogramy artystyczne obfitują w osiągnięcia konkursowe i koncertowe, a zaproponowany program jest zapowiedzią pięknych i niepowszednich wrażeń muzycznych. Reprezentują sztukę niszową. Wspólnie poszukują nowych rozwiązań artystycznych, wzbogacając naprzemiennie brzmienia harfowe i wibrafonowe, nadają im świeży koloryt.
W imieniu Wojciecha Trefona oraz Tomasza Herisza zapraszam Państwa na wyjątkowy wieczór przy dobrej kawie i muzyce na harfę, wibrafon oraz perkusjonalia. - Alicja Przytuła

Tomasz Herisz

Perkusista i kompozytor, stypendysta województwa śląskiego, miasta Bytomia, Yamaha Music Europe Foundation. Jest studentem klasy perkusji adt. dr. Wojciecha Herzyka na Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Kształcił się również w Amsterdamie i Stuttgarcie. Rozwijał się także pod kierunkiem największych autorytetów świata perkusji, takich jak Marta Klimasara, Arnold Marinissen czy Nick Woud.

Jest muzykiem pełnym kolorów. Profesor Emeritus w School of Music, Ithaca College, N.Y. Gordon Stout powiedział o nim: “There is unlimited potential for technical virtuosity in his playing. However, he brings music to life in the way that only a true musician can”. 

Herisz jest laureatem wielu konkursów solistycznych. Warto przytoczyć 1. miejsce na International Marimba Festiva Competition w Bambergu (2021) oraz “First Prize Absolut” na 17th Italy Percussion Competitionw kat. wibrafon (2019).
Herisz jest muzykiem aktywnym w różnych projektach kameralnych. Był głównym perkusistą zespołu OFF Lab - Performing Arts, w ramach Opera Forward Festiwal, w operze narodowej w Amsterdamie (2022); jak również członkiem echtzeitEnsemble na werk_statt_festival w Niemczech (2021). W 2023 został wybrany jako jeden z solistów projektu World Percussion Group.

Kompozytorska strona Herisza jest również obfita. Jest laureatem konkursu kompozytorskiego Patri Patriae (2018), a jego utwory są już  grywane nie tylko w Polsce, lecz także w Holandii, Niemczech, Stanach Zjednoczonych. 

 

Wojciech Trefon


Student klasy harfy mgr Elżbiety Korelus w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Od wieku dziecięcego rozwija swoje zdolności artystyczne, początkowo śpiewając pieśni, recytując i odgrywając role w scenkach folklorystycznych, a w okresie edukacji w liceum także komponując. Zaszczytnym wyróżnieniem było zaproszenie do występu na koncercie harfistów mężczyzn podczas VIII Międzynarodowego Festiwalu Harfowego w 2016 r. w Katowicach, gdzie dzielił scenę z takimi osobowościami jak Park Stickney czy prof. Ieuan Jones. 

Wielokrotnie zdobył tytuł laureata najwyższych nagród na harfowych konkursach solowych m.in. Grand Prix na Międzynarodowym Konkursie Harfowym im. prof. K. Petrase w Pradze w 2023 r., Grand Prix w Ogólnopolskim Konkursie Harfowym CEA w 2017 r. Jest także zwycięzcą wielu konkursów kameralnych, występując w duecie z saksofonistką Marią Gmyrek. 

Koncertował na najważniejszych scenach muzycznych w Polsce, m.in. w ramach cyklu „Środa Młodych” w Sali kameralnej Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach, w Studio S1 im. Witolda Lutosławskiego w Polskim Radiu, na Zamku Królewskim w Warszawie.
W 2018 r. wykonał w Sali Koncertowej UMFC w Warszawie Morceau de Concert op. 154 Camilla Saint-Saënsa z Polską Orkiestrą Sinfonia Iuventus pod dyr. Mirosława J. Błaszczyka. Wielokrotnie brał udział w kursach mistrzowskich zagranicznych wybitnych harfistów: Isabelle Perrin, Park Stickney, Helga Storck, Imogen Barford. Jest sześciokrotnym stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a także stypendystą programu Młoda Polska. 

 

Program koncertu:

Jan Sebastian Bach – Sonata BWV 1039: Allegro moderato

Marta Ptaszyńska – Jeu Parti

Frank Siterre – Fotografia

Marcel Tournier – Preludia nr 2 i 3

Tomasz Herisz – pięc.razem na harfę, body percussion i live-elctronics
Anna Ignatowicz-Glińska – Kamienna Mozaika na wibrafon solo
Tomasz Herisz – *ludium-M1 na tamburyn i live-electronics
Raymond Murray-Schafer – The Crown of Ariadne na harfę solo i perkusjonalia: Ariadna's Awaknes, Ariadna's Dance, Sun Dance, Labirynth

Powrót