Tworzymy wspólną rzeźbę land art!
Pobierz kartę zadania twórczego nr 6 [plik pdf 0,99 MB, link otworzy się w nowym oknie]
Zdefiniujmy pojęcie Land Art. Land Art to Sztuka Ziemi, to kierunek w sztuce polegający na interwencji artysty w świat przyrody, na wykorzystaniu w działaniach twórczych środowiska naturalnego. Ten nurt artystyczny został zainicjowany pod koniec lat 60. XX wieku w Stanach Zjednoczonych. Artyści zaczęli wówczas traktować naturalne tworzywo: ziemię, kamienie, skały, gałęzie jako punkt wyjścia do działań twórczych. Ich działanie w przestrzeni naturalnej miało charakter efemeryczny, krótkotrwały. Interwencje w przyrodzie nie miały i nie pozostawiały w niej trwałych śladów. Jedynym świadectwem takiego aktu twórczego jest jego dokumentacja – zdjęcia i filmy, mapy i szkice. To ona jest prezentowana w galeriach i muzeach.
Instrukcja:
W tym zadaniu musicie być uważni na przyrodę i innych.
Postarajcie się najpierw zgromadzić w specjalnym pudełku różne naturalne skarby na przykład muszle, kamyczki, drewienka w różnym kształcie.
Możecie je pomalować, zrobić otwory, owinąć sznurkiem. Poszukajcie wokół waszej pracowni, szkoły czy przedszkola dogodnej przestrzeni.
Zaplanujcie wspólnie, gdzie będzie umieszczona rzeźba.
Może wykonacie wspólny szkic? Praca w przestrzeni wymaga też wspólnej rozmowy.
Na miejscu działajcie razem. Koniecznie uważajcie, żeby nic nie zniszczyć w przyrodzie.
Może uda się pokazać Waszą rzeźbę przechodniom, koleżankom i kolegom ze szkoły. Zapytajcie oglądających, czy to dobry pomysł?
Zapraszamy Was do tworzenia wspólnego dzieła!
Zadanie dla rodzica / nauczyciela / opiekuna:
Sprawdź czy wybrane przez dzieci miejsce na rzeźbę jest bezpieczne i czy jej skonstruowanie nie wymaga specjalnej zgody.
Zobacz wspólnie z grupą realizacje rzeźb wykonanych podczas Landart Festiwalu organizowanego przez Fundację Latająca Ryba. To będzie inspirujące dla grupy.
Strona Landart Festiwalu [Link otworzy się w nowym oknie]
Zrób zdjęcie wspólnej pracy uczestników. Możesz też nakręcić króciutki filmik. Wyślij materiał na adres: ewa.kokot[at]miasto-ogrodow.eu
Opracowanie: Ewa Kokot – koordynator projektu Future Artist
Oprawa graficzna: Jacek Zygmunt / Skandha
Zdjęcia (nagłówek strony): Efekt kolektywnej pracy twórczej w przestrzeni dzieci z Pracowni Pastel z Zabrza
Fot. Ewelina Kabaczyńska
FB @FAjakFutureArtist [link otworzy się w nowym oknie]
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego, w ramach programu „Edukacja kulturalna” realizowanego przez Narodowe Centrum Kultury.