
26. Letni Ogród Teatralny 2024
26. Letni Ogród Teatralny 2024
Bilety w cenie 30 zł (20% zniżki z Katowicką Kartą Mieszkańca)
Bilety do kupienia na stronie Miasta Ogrodów [link otworzy się w nowym oknie]
06 lipca (sobota), godz. 21:00
KŁAMSTEWKA
Teatr Kwadrat im. Edwarda Dziewońskiego, Warszawa
Billy i Jane są młodym małżeństwem. Niedawno przyszła na świat ich córeczka Emily. Podczas gdy Jane całkowicie oddaje się macierzyństwu, jej mąż Billy przeżywa kryzys odrzucenia i wikła się w romans z dużo młodszą trenerką fitnessu. Billy całkowicie traci głowę dla atrakcyjnej kochanki, do czego przyznaje się swojemu ojcu. William nie jest zachwycony postępowaniem syna, ale obiecuje dotrzymać tajemnicy. Jednak dziwne zachowanie Wiliama, nagły zapał do sportowego stylu życia Billego oraz brak czasu na wspólną kolację to wystarczające poszlaki dla przenikliwej matki Billego – Alice. Jako mistrzyni intrygi – postanawia wziąć sprawy w swoje ręce i zaprosić młodych do siebie na…sernik. Słodki podwieczorek zamienia się w wyjątkowo pikantną ucztę, podczas której wspomnienia i kłamstewka miksują się, tak, że z czasem wszystkim trudno się połapać, co jest prawdą…
Czy doświadczeni rodzice będą potrafili przekonać młodych, że miłości trzeba dać szansę? Czy wyjawione po latach sekrety mogą zburzyć harmonię długotrwałego związku dwojga ludzi? I czy aby kłamstwo w dobrej wierze to na pewno bezpieczna gra?
Spektakl dla widzów od 16. roku życia.
autor: Joe DiPietro
przekład: Bogusława Plisz Góral
reżyseria: Paweł Wawrzecki
występują: Agnieszka Sienkiewicz, Ewa Ziętek, Grzegorz Daukszewicz, Paweł Wawrzecki
czas trwania: 120 min z przerwą
07 lipca (niedziela), godz. 15:00
KOPCIUSZEK
Śląski Teatr Lalki i Aktora Ateneum, Katowice
Kopciuszek jest znany każdemu. Ale tym razem zobaczymy tę bajkę w odmiennym od poprzednich spojrzeniu, bowiem autor – Jonasz Pinok - skupił się przede wszystkim na relacjach między Kopciuszkiem a jej przyrodnimi siostrami i macochą, relacjach, które są przyczyną wycofania, osamotnienia i zamknięcia się bohaterki w swoim własnym świecie. Każdy w tej historii jest kimś, a ja? Kim jestem? Nikim… – mówi rozgoryczona. Powoli jednak rodzi się w niej bunt. W inscenizacji przygotowanej przez zespół aktorski pod kierunkiem Beaty Zawiślak klimat magicznej baśni oczywiście pozostał, nie brak też humoru w dialogach i sytuacjach oraz szczęśliwego finału. Warto zwrócić uwagę na piosenki w wykonaniu kompozytora – Wislake ze swoim ciepłym, melancholijnym głosem jest bardzo mocnym atutem spektaklu.
Spektakl dla dzieci od 4. roku życia.
autor: Wilhelm i Jakub Grimm
reżyseria: Zespół aktorski pod kierunkiem Beaty Zawiślak
występują: Katarzyna Kuderewska, Krystyna Nowińska, Katarzyna Prudło, Aleksandra Zawalska, Beata Zawiślak, Marek Dindorf, Piotr Gabriel
czas trwania: 50 minut
13 lipca (sobota), godz. 21:00
HOLLYWOOD NA PLACU
Teatr dla Dorosłych, Bieruń
Najnowsza przebojowa komedia Teatru dla Dorosłych w języku śląskim i „śląsko-amerykańskim”, opowiada (z przymrużeniem oka) o początkach niezależnego kina na Śląsku. Akcja dzieje się na placu, a bohaterami są zwykli mieszkańcy i sąsiedzi. Zwykli, ale każdy z nich się czymś wyróżnia. Widzimy Hyjdlę, która przygotowuje swój geburstag, jej syna Józika, wspaniałe, acz jak zwykle krytyczne sąsiadki i starego, wrażliwego Wanota, który nie wylewa za kołnierz i jest ważną częścią placu. Główny wątek fabularny to rozterki Hyjdli próbującej nakręcić dokumentalny film o tym, co się dzieje u niej na placu, a który niespodziewanie robi karierę w Internecie. Jednak wraz z popularnością w mediach, bohaterowie wpadają w kłopoty. Czy sobie z nimi poradzą? Czy ich sąsiedzka solidarność okaże się silniejsza od pieniędzy? Dowiedzieć się będzie można tylko podczas przedstawienia, na które zapraszamy.
autor: Marcin Melon
reżyseria: Joanna Lorenc
występują: Monika Bulanda, Magdalena Górkiewicz, Dagmara Kupczyk, Joanna Lorenc, Bożena Tomala, Mateusz Duraj, Bartłomiej Jarosz, Jakub Łasicki, Marian Synowiec
czas trwania: 90 minut
14 lipca (niedziela), godz. 15:00
KTÓRĘDY DO YELLOWSTONE?
Teatr Gry i Ludzie, Katowice
Czy znacie znakomity komiks i zarazem lekturę szkolną Aleksandry i Daniela Mizielińskich?
On jest nieśmiały, ona - przebojowa. On - ogromy i ciężki, ona - mała i zwinna. Żubr Kuba i wiewiórka Ula - para przyjaciół z Puszczy Białowieskiej - otrzymuje tajemniczy list z Ameryki i wybiera się w wielką podróż tropami dzikiej przyrody. Prowadzi ich ona przez siedem niezwykłych parków narodowych: od Yellowstone, przez amazońską puszczę, chiński las bambusowy, afrykańską pustynię, lodowatą Grenlandię po Park Narodowy Komodo.
W każdym z tych miejsc spotkają miejscowe zwierzęta, poznają ich zwyczaje i środowisko, przeżyją wiele przygód i dowiedzą się mnóstwa ciekawostek. Czy wiecie jak boli ugryzienie mrówki pocisk? Czy panda mała to mała panda? I w końcu gdzie podziała się Kiri? Jeśli jesteście ciekawi odpowiedzi na te i inne pytania, wybierzcie się w roztańczoną i rozśpiewaną dziką podróż z naszymi bohaterami.
Projekt realizowany we współpracy z Teatrem Czwarta Scena.
Spektakl dla dzieci od 4. roku życia.
autor: Aleksandra i Daniel Mizielińscy
adaptacja, reżyseria, produkcja: Michał Piotrowski
występują: Kaśka Dudek, Aleksandra Fielek, Oliwia Spisak, Grzegorz Lamik
czas trwania: 65 minut
14 lipca (niedziela), godz. 21:00
SZAC
Teatr Naumiony, Ornontowice
Cztery dojrzałe kobiety opowiadają historię swojego życia. Jest jeszcze on-mężczyzna, który je wszystkie łączy. Ten, który wzbudza namiętność, miłość i nienawiść, którego decyzje zmieniają koleje ich życia. W tle wybory, jakich bohaterowie dokonali w młodości oraz przeznaczenie, które zmienia ich los. Młodzieńczy entuzjazm splata się tutaj z dojrzałą refleksją nad życiem.
„Szac” to historia zwykłego człowieka, który podejmując takie, a nie inne decyzje wpływa na życie innych ludzi. Historia , którą można odnaleźć w każdej śląskiej rodzinie.
autor: Joanna Sodzawiczny
reżyseria: Iwona Woźniak
występują: Joanna Sodzawiczny/Aneta Spendel, Karolina Sosna/Magdalena Owczarek, Sylwia Woźnica/Bronisława Porembska, Izabela Zajusz /Jolanta Sodzawiczny, Klaudia Żyszka/Magdalena Koźlik/Beata Kniejska, Łukasz Domin, Wiktor Frankowicz, Bartłomiej Garus/Stefan Owczarek, Dominik Sodzawiczny/Józef Ignasiak
czas trwania: 60 minut bez przerwy
20 lipca (sobota), godz. 21:00
WIECZÓR PANIEŃSKI PLUS
Teatr My, Warszawa
Wieczór panieński zdarza się raz… na jakiś czas. Trzy przyjaciółki po przejściach z przytupem wkraczają na nowe drogi życia. Irena przyjmuje oświadczyny bogatego biznesmena, a choć daty ślubu jeszcze nie wyznaczono, trzeba wydarzenie uczcić. Jak? Oczywiście organizując wystrzałowy, szalony wieczór panieński. Pech w tym, że panienki nie są już panienkami, termin imprezy trudno wcisnąć w napięte grafiki pracujących uczestniczek, zamówione atrakcje jedna po drugiej biorą w łeb, a występ przystojnego striptizera, który miał stanowić gwóźdź wieczoru, okazuje się... gwoździem do trumny szampańskiej zabawy. Panieński wieczór zmienia się w wielką awanturę, którą potęguje wezwany na pomoc były mąż przyszłej panny młodej. Okazuje się, że to, czego sobie życzymy nie zawsze jest tym, czego potrzebujemy, a serce i rozum najczęściej stoją po różnych stronach barykady.
autor: Marcin Szczygielski
reżyseria: Maria Seweryn
występują: Wiktoria Gąsiewska, Anna Iberszer, Katarzyna Skrzynecka, Tomasz Bednarek, Marek Kaliszuk/Paweł Góra/Stefano Terrazzino
czas trwania: 130 minut z przerwą
21 lipca (niedziela), godz. 15:00
PCHŁA SZACHRAJKA
Teatr Żelazny, Katowice
„Pchła Szachrajka” to kolorowe widowisko dla najmłodszych widzów, w czasie którego, dzieci odbędą wspaniałą podróż z małą, krnąbrną i bardzo psotną Pchełką. Pomysłowa scenografia przenosi widzów do kolejnych miejsc, jakie odwiedza bohaterka. Muzyka lat 20-tych, barwna scenografia, wartka gra aktorska sprawiają, że widzowie się bawią fantastycznie. Odwiedzając kolejne miejsca, przemierza lądy i morza, by dostarczyć dzieciom wiele emocji, a także niezliczonych powodów do śmiechu. Barwne lalki i wesołe piosenki sprawią, że najmłodsi widzowie pokochają teatr i zapoznają się z najlepszą literaturą dziecięcą.
Spektakl dla dzieci od 3. roku życia.
reżyseria: Dariusz Wiktorowicz
występują: Marta Marzęcka-Wiśniewska, Magdalena Pietnoczka, Weronika Wronka, Michał Kirker, Jacek
L. Zawada, Andrzej Skowron, Piotr Wiśniewski
Czas trwania: 50 minut
27 lipca (sobota), godz. 21:00
KOMEDIA Z DRESZCZYKIEM
Joanna Cywińska Produkcje, Warszawa
Konrad – scenarzysta niegdyś hitowych seriali i Izabella – lekko wyblakła już gwiazda – to małżeństwo z 30-letnim stażem. Konrad w rocznicę ślubu przyjeżdża do pięknej posiadłości nad jeziorem, nie zamierza jednak tego wyjątkowego wieczoru świętować ze swoją małżonką, a z kipiącą erotyzmem młodą Bianką. Namiętnemu rendez-vous przeszkodzi niestety nieszczęśliwy wypadek. A może samobójstwo? Choć niewykluczone, że jednak morderstwo… Tę zagadkę będzie próbował rozgryźć dociekliwy i nieprzejednany Inspektor policji, choć bohaterowie nie będą mu tego ułatwiać. Sprawa skomplikuje się jeszcze bardziej gdy z szuwarów wyłoni się duch, w ślad za którym podąży metafizyczna i nieco ekscentryczna
Józefina – medium i hipochondryczka. Zapraszamy na doskonałą zabawę kryminalną!
autor: Meggie W. Wrightt
reżyseria: Magdalena Wołłejko
występują: Lucyna Malec/Katarzyna Maciąg, Magdalena Wołłejko, Piotr Cyrwus/Modest Ruciński, Marek Siudym
czas trwania: 100 minut z przerwą
28 lipca (niedziela), godz. 15:00
GBUREK
Teatr Nemno, Rzeszów
„Gburek” to opowieść o niegrzecznym chłopcu, który nie zna dobrych manier. Gdy jego zachowanie staje się już nie do zniesienia mama postanawia wysłać go profesora Moraua - specjalisty od dżentelmenerii. Czy profesorowi uda się nauczyć Gburka dobrych manier? Kogo jeszcze spotka na swojej drodze? Dowiecie się o tym podczas przedstawienia...
Spektakl dla dzieci od 4. roku życia.
scenariusz i reżyseria: Henryk Hryniewicki
występują: Henryk Hryniewicki
Czas trwania: 50 minut
03 sierpnia (sobota), godz. 21:00
TRESOWANY MĘŻCZYZNA
Ave Teatr, Rzeszów/Kreatywna Pantera
Sztuka, która powstała na podstawie bestsellerowej powieści Esther Vilar pod tym samym tytułem i zrobiła prawdziwą furorę przynosząc autorce światowy rozgłos. Jej spostrzeżenia na temat relacji płci wprowadziły sporo zamętu w kręgach feministycznych
Europy Zachodniej lat 70, nie straciły one jednak impetu ani ostrości, tyle, że dziś możemy się tym bawić, śmiać się z siebie, dostrzegając absurd w tym, co kiedyś wywoływało wojnę. Czy zatem udomowiony mężczyzna i wyemancypowana bizneswoman mają szanse na udany związek? Czy kobieta zarabiająca dużo więcej od mężczyzny, nie straci do niego szacunku, a on nie przeistoczy się w zakompleksionego teletubisia? Jaki według mężczyzn jest ideał kobiety? Przedsiębiorcza bizneswoman, czy bezradna ślicznotka z niezbyt wysokim IQ? A może ta bezradność jest pozorna, a mężczyzna „poddawany jest tresurze”?
A jaki zdaniem kobiet powinien by mężczyzna? Zdecydowany, konsekwentny i silny, czy przeciwnie wrażliwy i czuły? A może feminizm się pomylił i stworzył „bandę egomaniaków”, wrażliwych - tak, ale na swoim własnym punkcie.
autor: Esther Vilar
przekład: Karolina Bikont
reżyser: Marcin Sławiński
występują: Magdalena Kozikowska–Pieńko, Małgorzata Machowska, Beata Zarembianka, Kornel Pieńko.
czas trwania: 100 minut bez przerwy
04 sierpnia (niedziela), godz. 15:00
JAK CZŁEK DIABŁA PRZECHYTRZYŁ
Teatr Momo, Chorzów
Życie prostego chłopa…było proste? Hmm…?
Oprócz uprawy roli, zajęć codziennych przy domu czy też dbania o rodzinę, częstokroć człowiek musiał się zmagać również z diabelskimi sztuczkami. Próby sprowadzenia chłopa na złą drogę przybierały najróżniejsze formy. Potężnym orężem stawała się wtedy mądrość, przebiegłość i spryt chłopa.
Kultura ludowa obfituje w liczne legendy i opowieści w których pojawia się postać diabła. Podania te – częstokroć okraszone humorem - były nośnikiem pewnych mądrości ludowych, tłumaczyły i komentowały otaczający świat, wychowywały, uświadamiały, uczyły pewnych prawidłowych norm społecznych.
„Jak człek diabła przechytrzył” to trzy opowieści utrzymane w konwencji teatru lalkowego i aktorskiego inspirowane dawnymi legendami i podaniami ludowymi. Opowieści o potędze rozumu, sprycie prostego chłopa, walce ze złem. Zobacz legendę o „diabelskim moście”, poznaj najgłupszego diabła w całym piekle oraz przekonaj się jaką potężną bronią jest rozum!
Spektakl dla dzieci od 5. roku życia.
scenariusz i reżyseria: Marek Kołbuk
występują: Aleksander Kołbuk, Marek Kołbuk
czas trwania: około 55 minut
10 sierpnia (sobota), godz. 21:00
WYJŚCIE AWARYJNE
Impresariat Teatralny Odeon, Warszawa
Czy zdarzyło się Wam, drogie Panie, usłyszeć kiedyś pytanie: „Kochanie, co ten pan robi w naszej sypialni?” A może kiedyś, drodzy Panowie, to Wam zdarzyło się zadać takie pytanie? Tak czy inaczej, pamiętajcie, że z każdej, nawet najgorzej wyglądającej sytuacji, jest jakieś… wyjście awaryjne. Trudno jednak znaleźć jakiekolwiek wyjście, gdy siedzi się nago w szafie w nieswojej sypialni, a opodal w małżeńskim łożu, do spania mości się mąż twojej kochanki, która niefortunnie jest jego żoną, a on niespodziewanie powrócił z wyjazdu służbowego…
Oczywiście, nie należy zapominać, że zazwyczaj jest w pobliżu jakiś balkon, który mógłby uratować sytuację. Jednak perspektywa 9 pietra i spora odległość od sąsiedniego balkonu znacznie może utrudnić takie właśnie wyjście awaryjne.
autor: Arthur J. Newfield
tłumaczenie: Karolina Bikont
reżyseria: Tomasz Dutkiewicz
występują: Dariusz Kordek, Edyta Herbuś, Katarzyna Kwiatkowska, Olga Borys, Rafał Cieszyński, Tomasz Ciachorowski,
czas trwania: będzie znany po 30 czerwca (wtedy jest premiera)
11 sierpnia (niedziela), godz. 15:00
WALIZKI Z RÓŻNYCH STRON ŚWIATA
Teatr Lalek Marka Żyły, Rybnik
Spektakl pełen walizek, a walizki pełne lalek, bajek, historii i opowieści – z różnych krajów, czasów i miejsc (nawet takich, które w ogóle nie istnieją!) Pojawiają się bardzo różne lalki a historie są raz śmieszne innym razem trochę straszne! Spektakl nie ma końca, gdyż nowe historie w nowych walizkach pojawiają się cały czas ☺
Aktualnie można spotkać się z: Najsmaczniejszą walizką – a w niej aromatyczna historia z Krainy Sera, Walizką pełną krasnoludków – historia o krasnoludku, który nauczył się latać. Tajemnicza walizka, w której mieści się chyba z tysiąc historii, ale lubi ona płatać figle… Walizka z czasów jaskiniowców – z jedynym na świecie… a niech to będzie niespodzianką! Teatr Lalek Marka Żyły to teatr stworzony z pasji i miłości do lalek, spektakli a także rozśmieszania. Tworzy autorskie spektakle oraz warsztaty dla dorosłych i dla dzieci. Idea teatru to teatr wędrowny, jarmarczny, który występował wszędzie tam, gdzie tylko można było ustawić niewielką scenę, pełną lalek.
Spektakl dla dzieci od 4. roku życia.
scenariusz i reżyseria: Marek Żyła
lalki: Marek Żyła
czas trwania: 40 minut
11 sierpnia (niedziela), godz. 21:00
RECITAL JUBILEUSZOWY STANISŁAWY CELIŃSKIEJ
Najnowszy recital Stanisławy Celińskiej to potrójny jubileusz, którym Artystka świętuje: 77. urodziny, 55 - lecie pracy artystycznej oraz 40 lat współpracy z pianistą i kompozytorem Tomaszem Bajerskim. Na program składają się piosenki, które w ciągu tych 55 lat stały się hitami - kultowe Uśmiechnij się, oraz Song sprzątaczki, ale także utwory bardziej liryczne, do których teksty napisała sama Artystka, a muzykę skomponował Tomasz Bajerski, który będzie Jej tego wieczoru towarzyszył przy fortepianie. Stanisława Celińska nawiązuje podczas koncertu bardzo bliski kontakt z publicznością. Nie zabraknie więc wspólnie wyśpiewanych melodii, ale oprócz dzielenia się radością, na pewno skłoni widzów do wzruszeń i refleksji. Ten wieczór będzie bardzo intensywny - nostalgiczny, nastrojowy, romantyczny, frywolny i wesoły. 90 minut tego spotkania odkryje przed widzami wiele kolorów - a każdy z nich jest inną barwą codzienności, bo przecież z nich właśnie składa się życie.
występują: Stanisława Celińska – wokal, Tomasz Bajerski – fortepian
czas trwania: 80 minut bez przerwy
17 sierpnia (sobota), godz. 21:00
ŁÓŻKO PEŁNE CUDZOZIEMCÓW
Teatr Capitol, Warszawa
Ciemny, obskurny hotel położony na francusko-niemieckiej granicy, czasy świetności ma dawno za sobą i już nie wszystko w nim działa sehr gut! Cieknący kaloryfer, rozpadający rezerwuar, tajemniczo zatapetowane drzwi…
Heinz – niedoszły lekarz, bawidamek i kierownik hotelu, który nigdy się nie myli, oraz przekupny Kazek – wiecznie podchmielony portier, który zawsze wie lepiej; robią co mogą, aby zamaskować fatalny stan pokoi i zadowolić hotelowych gości. Przez swoje roztargnienie dokonują podwójnej rezerwacji ostatniego wolnego pokoju w mieście! Do pokoju pełnego cudzoziemców – dołączają jeszcze angielski biznesmen John Parker, jego żona Helga oraz sexowna Simone… Zapowiada się prawdziwa feta cudzoziemców!
Zadziwiający splot wydarzeń sprawia, że nic tego dnia nie odbywa się tak, jak zostało zaplanowane. Niespełnieni w swoich związkach bohaterowie wpadają w pułapkę pożądania, która uruchamia lawinę kłamstw.
autor: Dave Freeman
przekład: Elżbieta Woźniak
reżyseria: Jerzy Bończak
występują: Joanna Balasz, Marta Bryła, Anna Guzik, Jacek Bończyk, Waldemar Obłoza, Igor Obłoza, Paweł Orleański
czas trwania: 120 minut z przerwą
18 sierpnia (niedziela), godz. 15:00
TRZY ŚWINKI, CZYLI MAGIA TEATRU
Teatr Lalek Banialuka im. Jerzego Zitzmana, Bielsko-Biała
W lekki i przystępny sposób chcemy przybliżyć małym widzom tajniki pracy w teatrze. Poprzez wspólne tworzenie inscenizacji teatralnej w dowcipny sposób opowiemy historię „Trzech świnek”, a przy okazji odsłonimy kulisy realizacji przedstawienia teatralnego. Nasza inscenizacja skierowana jest do dzieci młodszych i całych rodzin. Przyjazna i ciepła scenografia oraz sympatyczne lalki stanowią znakomity punkt wyjścia do opowiedzenia historii trzech świnek i wilka. Jednak tym razem wiele będzie zależało od naszych widzów, których zaangażowanie, otwartość i wyobraźnia zdecydują o ostatecznym kształcie przedstawienia.
Angażując widzów we współtworzenie przedstawienia teatralnego pokażemy jak rozpoznawać i interpretować poszczególne elementy spektaklu (przestrzeń, tekst, światło, dźwięk, scenografia) i wykorzystamy elementy dramy, edukacji teatralnej (techniki stosowane podczas warsztatów teatralnych), edukacji muzycznej i rytmiki, pracy w grupach, interakcji i improwizacji. Wszystko to sprawia, że udział w inscenizacji „Trzy świnki” to nie tylko świetna i zabawa, ale i niezapomniana lekcja wiedzy o teatrze.
scenariusz i reżyseria: Włodzimierz Pohl
występują: Katarzyna Pohl, Barbara Rau, Dagmara Włoszek, Włodzimierz Pohl
czas trwania: 55 minut
18 sierpnia (niedziela), godz. 21:00
LICENCJA NA LIRYKĘ
recital Jacka Bończyka
Najnowszy – jubileuszowy – recital Jacka Bończyka „Licencja na lirykę”. Artysta zaprasza na spotkanie z męską poezją, podczas którego zaśpiewa najpiękniejsze utwory Juliana Tuwima, Edwarda Stachury, Jacka Kaczmarskiego, Stanisława Staszewskiego, Grzegorza Ciechowskiego oraz kilka utworów autorskich. Wielbiciele dobrej piosenki, usłyszą m.in. „Grande valse brillante”, „Tomaszów”, „Celinę”, „Tango Triste”, „Muchę w szklance lemoniady”, „Między nami” i „Nie pytaj o Polskę”.
Jacek Bończyk jest cenionym aktorem teatralnym i filmowym, autorem tekstów i reżyserem spektakli muzycznych, wielokrotnie nagradzanym i docenianym za świetne wykonania dzieł wybitnych twórców piosenki. Publiczność oklaskuje go od 30 lat, a jego koncerty są zawsze ważnym wydarzeniem na mapie kulturalnej Polski.
Jacek Bończyk – gitary, wokal
Konrad Wantrych – piano, instrumenty klawiszowe
Wojciech Gumiński – kontrabas, moog
czas trwania: 100 minut
24 sierpnia (sobota), godz. 21:00
JAK SPIEPRZYLIŚMY WSZYSTKO
Teatr KTO, Kraków
Na motywach pracy Toma Phillipsa „Ludzie. Krótka historia o tym, jak spieprzyliśmy wszystko”.
Spektakl „Jak spieprzyliśmy wszystko” jest słowno-muzycznym seansem, w którym twórcy przyglądają się zdarzeniom i ideom, kształtującym od tysiącleci zręby naszej cywilizacji. Przywołujemy historyczne fakty i autentyczne postaci (np. Francis Galton – twórca eugeniki, Ryszard Wagner – kompozytor, ale też Che Guevara, czy Bobby Henderson – twórca Kościoła Latającego Potwora Spaghetti), by w krzywym zwierciadle odbić idee m.in. demokracji, religii, rasizmu, wojny, rewolucji. Co istotne, robimy to w sposób komediowy, ufając, że poprzez dowcip, humor i groteskę jesteśmy w stanie „rozbroić” nasze lęki, traumy, frustracje. Głównymi postaciami spektaklu jest Ona i On, kobieta i mężczyzna, zawieszeni poza czasem i przestrzenią. Ich damsko-męskie relacje, ich próby poszukiwania miłości i partnerstwa są ukazane na tle zdarzeń historycznych i przemian społecznych. Bardzo ważną częścią spektaklu są wykonywane na żywo piosenki, dopowiadające sensy i emocje, w większości przeboje muzyki popularnej, śpiewane po angielsku, włosku i hiszpańsku.
autor: Paweł Szumiec
reżyseria: Paweł Szumiec,
występują: Katarzyna Chlebny i Grzegorz Łukawski
zespół Towarzysze Broni: Aleksander Brzeziński, Damian Mielec, Jakub Nieć
czas trwania: 80 minut bez przerwy
25 sierpnia (niedziela), Uwaga! Spektakl wyjątkowo o godz. 13:00
BAJKA ZJAJKA
Teatr Dzieci Zagłębia im. J. Dormana, Będzin
Bohaterami spektaklu są Puc i Ciut, którzy, znajdując podczas zabawy jajko, postanawiają się nim zaopiekować. Wkrótce z jajka wykluwa się gąsienica Zjajka, której głównym zajęciem jest pożeranie wszystkiego wokół. Przyjaciele podsuwają jej coraz to różniejsze smakołyki, chcą zainteresować Zjajkę różnymi zabawami. Ta jednak, obojętna na wszystko, je, je i je… aż w końcu… głęboko zasypia. Budzi się jako piękny motyl. Zachwyceni Ciut i Puc pragną, by został razem z nimi, ten jednak odlatuje.
W spektaklu pojawiają się gry słowne oparte na wieloznaczności słów, bazujące na wykorzystywaniu ich walorów dźwiękowych. Bajka, oprócz zabawy, zawiera także wartości poznawcze: jest opowieścią o poznawaniu świata, dorastaniu i narodzinach przyjaźni. Kameralny charakter spektaklu, możliwość doświadczenia różnorodnych wrażeń oraz wymiar edukacyjny sprawi, że jest on idealną propozycją dla każdego maluszka, poznającego otaczający go świat! Tym bardziej, że zabawa nie kończy się wraz z opuszczeniem kurtyny – po spektaklu dzieci mają okazję zrobić sobie zdjęcie z pluszowymi rekwizytami oraz sympatycznymi bohaterami przedstawienia – Pucem i Ciutem.
Spektakl dla dzieci od 3. roku życia.
tekst i reżyseria: Maciej Dużyński
występują: Katarzyna Bała, Anna Ratajczyk
czas trwania: 50 minut
25 sierpnia (niedziela), godz. 21:00
UCZYCIE NAS, JAK SUKNIE SIĘ PODNOSI
Teatr KTO, Kraków
Na podstawie tekstów Bertolta Brechta, Rogera Fernaya i Waltera Mehringa, z muzyką Bertolta Brechta, Hannsa Eislera i Kurta Weilla
Niepowtarzalna interpretacja dzieł niemieckich twórców lat 20. XX wieku we współczesnym wykonaniu gwiazd krakowskich scen dramatycznych i estradowych. W zestawieniu z muzyką na żywo w towarzystwie skrzypiec, kontrabasu, pianina i akordeonu ponadczasowy duet Brecht i Weill urzeka publiczność swoją uniwersalnością w tradycyjnej formie. Już w samym tytule „Uczycie nas, jak suknie się podnosi” zarysowuje się ważna dla spektaklu zależność płci. Mężczyźni napędzani pragnieniem władzy, próbują podporządkować kobiety, które jednak w tym geście potrafią odnaleźć słabość. I to one właśnie stają się głównymi bohaterkami przedstawienia Opalskiego. Reżyser wydobywa z tekstów Brechta wyraziste wizerunki kobiet: matek, wdów, kochanek, prostytutek i żebraczek. Wszystkie razem tworzą niemal antyczny chór, który w przejmujący sposób opisuje i interpretuje trudną dla nich rzeczywistość. Mimo to całość pozostaje w konwencji kabaretu lat. 40, powojennej burleski..
reżyser: Józef Opalski
występują: Anna Branny, Sylwia Chludzińska, Iwona Konieczkowska, Bożena Zawiślak – Dolny, Franciszek Muła
muzycy: Agnieszka Bugla-Bylica – skrzypce, Jacek Bylica – piano, Grzegorz Frankowski – kontrabas, Andrzej Włodarz – akordeon
czas trwania: 75 minut bez przerwy
31 sierpnia (sobota), godz. 21:00
KOCHAM CIĘ PROSZĘ PANA
Teatru Korez, Katowice
„Miłości szukam wytrwale. Byłam już z właścicielem albańskich kurortów, ze skoczkiem ze skoczni mamuciej, który miał lęk wysokości, z Tadeuszem Mazowieckim i ze świętym tureckim. A dziś jestem z Cyprianem. Cyprian ma karnet na basen, żółwia Napoleona z chorą nerką i wysłał mi zaświadczenie o niekaralności, a ja ostatnio tak obniżyłam wymagania, że to już na pewno będzie ten!”.
Kocham Cię proszę pana to opowieść o Barbarze, która szuka miłości, a raczej mężczyzny którego będzie mogła kochać. Miłość już bowiem ma, miłości ma w sobie tak dużo, że chce się nią z kimś podzielić, prędko, inaczej się jej trochę z serca uleje, uchem wyleje i świat zatopi!
autor: Zbigniew Rokita
reżyser: Robert Talarczyk
występuje: Barbara Lubos
czas trwania: 80 minut