Janusz Skubaczkowski „Ciao Bella”
Kiedy: 9 grudnia, godz. 19.00
Gdzie: Katowice Miasto Ogrodów – sala koncertowa
Bilety: 20 zł (50% zniżki z Katowicką Kartą Mieszkańca) do nabycia na Interticket.pl (TUTAJ)
Choreografia: Janusz Skubaczkowski
Występują: Karolina Januszek, Diana Durnieva, Benedykt Król, Katarzyna Pawłowska, Szymon Perczyński
Pokaz choreograficzny inspirowany pełnoformatowymi spektaklami Śląskiego Teatru Tańca Jacka Łumińskiego „WK-70” i „Niewinne marzenia u schyłku”. Oba stanowiły mocny komentarz do polskiej rzeczywistości schyłku lat 90. XX wieku, opowiadały o dziedzictwie PRL-u, narodowych przywarach Polaków i zarazem starały się ukazać wspólnotę ludzkich losów. Janusz Skubaczkowski – autor choreografii „Ciao Bella” był członkiem zespołu tancerzy obu tych produkcji. Swoim doświadczeniem pragnie dziś podzielić się z młodym pokoleniem tancerzy i nami odbiorcami. Od strony wykonawczej i choreograficznej „Ciao Bella” bazuje na Polskiej Technice Tańca Współczesnego, od strony tematycznej spektakl ma wymowę antywojenną – odwołuje się do sytuacji wojny w Ukrainie. Do tego wątku nawiązuje również podkład muzyczny oparty m.in. o sparafrazowaną w tytule pokazu pieśń włoskich partyzantów antyfaszystowskich „Bella ciao”.
Jak mówi sam twórca:
Przymierzając się do tego projektu, planowałem spektakl abstrakcyjny – ale jako artysta nie mogę pozostać obojętny na koszmar wojny dziejący się na naszych oczach. Nie ulegam tutaj modom, tylko wewnętrznemu przekonaniu. A teatr tańca jest moim narzędziem wypowiedzi w otaczającym mnie świecie.
Spektakl nagrodzony w konkursie na koncepcję choreograficzną średniego formatu: Ucieleśnienie pamięci. Taniec jako zapis historii programu Przestrzenie Sztuki Taniec - Katowice
Janusz Skubaczkowski – tancerz, choreograf, pedagog, wykładowca akademicki, nauczyciel jogi. W latach 1995-2000 tancerz Śląskiego Teatru Tańca. Jego pierwszą bytomską premierą było „Takie nic” w choreografii Jacka Łumińskiego; brał też udział w innych przedstawieniach tego autora, a także w spektaklach Henrietty Horn, Sama Costy oraz rekonstrukcjach choreografii Poli Nireńskiej i Conrada Drzewieckiego. Jako choreograf zdobył: I Nagrodę na Konkursie Współczesnej Sztuki Choreograficznej w Witebsku – 2003; I Nagrodę na Międzynarodowych Prezentacjach Współczesnych Form Tanecznych w Kaliszu – 2003; III Nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Choreograficznym Amberfaun w Gdyni – 2003.
Program Przestrzenie Sztuki jest finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, realizowany przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego.
Współorganizatorem programu w Katowicach jest Akademia Muzyczna im. Karola Szymanowskiego.