Future Artist - zadanie twórcze

Rzeźba Piotra

Fotografia przedstawia pracę Piotra Lutyńskiego z 2004 roku

Zadanie twórcze #9
Krakowskiego artystę Piotra Lutyńskiego wyróżnia eksperymentalne podejście do sztuki. Konstruuje obiekty ze znalezionych przedmiotów, tworzy happeningi, pokazy muzyczno-wizualne, nagrywa koncerty i filmy video. Od końca lat 90. współtwórcami działań artysty są zwierzęta. Lutyński wierzy, że żywe zwierzęta pomagają otworzyć się widzom na pokazywane obiekty – kompozycje malarskie, rzeźby, poezję i muzykę. Artysta korzysta też z gotowych przedmiotów użytkowych i naturalnych elementów.
Widać to na pracy Lutyńskiego, która stanowi inspirację naszego 9. zadania (zobacz TUTAJ) Jest to instalacja artystyczna w formie rzeźby, na którą składają się: wolnostojący zegar, kurze jaja
i słoma.

Zaskakujące połączenie, prawda? Takie niespodziewane połączenia są charakterystyczne dla sztuki najnowszej od czasów francuskiego artysty Marcela Duchampa i noszą nazwę sztuki konceptualnej. Taka forma działań artystycznych jest często wyrazem buntu wobec konwencjonalnego postrzegania sztuki.

Zadanie dla Ciebie:
Dziś zajmiemy się tworzeniem rzeźb z elementami natury.
Nie drukuj karty! To będzie dla Ciebie punkt wyjścia i inspiracja. Pomyśl jaki przedmiot możesz zmodyfikować, by stał się rzeźbą. Pamiętaj, że rzeźby są przestrzenne. Może to być pudełko
z gałązkami w środku lub talerz z ustawioną na powierzchni zapaloną lampką nocną. Możesz użyć kilku przedmiotów. Zestaw je, skomponuj i wykonaj zdjęcie Twojej rzeźbie. Niech to będzie chwilowa kompozycja, nie trzeba jej mocować ani sklejać. Puść wodze fantazji i nadaj nowe życie przedmiotom. Niech nic nie będzie rzeczywiste! Zaskocz siebie i swoich odbiorców! To czas na szalone rozwiązania! Możesz podpisać swoje dzieło, ale użyj tylko imienia!

Zadanie dla dorosłych:
Niech Twój mały artysta nie będzie skrępowany! Niech użyje przedmiotów domowych
w niekonwencjonalny sposób. Może zrobicie to razem? Niech ta twórcza koordynacja będzie dla Was szczęśliwym momentem dnia. Pomóż dziecku przesłać zdjęcie pracy na adres: ewa.kokot@miasto-ogrodow.eu

Opracowanie: Ewa Kokot – koordynator projektu Future Artist – Spotkanie