logo interpretacji, strzały, 21-27 listopada 2022 r., Katowice

Taniec i zmysły. Trzy jednoaktówki tańca współczesnego

Pokazy w ramach 21. Ogólnopolskiego Festiwalu Sztuki Reżyserskiej INTERPRETACJE 2022. Cykl wydarzeń towarzyszących. Wstęp wolny

Kiedy: 24 listopada, godz. 16.00

Gdzie: Dom Oświatowy Biblioteki Śląskiej, Aula Zakładu Tańca Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego, ul. Francuska 12

Czas trwania tryptyku: 65 minut

 

„Ashes of a Dead Frog”

choreografia: Jacek Łumiński

wykonanie: Angelika Karal, Ewelina Cieśla, Bartłomiej Mieszczak, Sebastian Wiertelak, Łukasz Zgórka 

muzyka: Glen Velez

To wznowienie pracy choreograficznej stworzonej w 2006 r. dla Nai Ni Chen Dance Company z Nowego Jorku. Jest znakiem nowej współpracy z tym zespołem i hołdem dla Nai Ni Chen – zmarłej na początku 2020 r. wizjonerskiej artystki tańca współczesnego, założycielki Nai Ni Chen Dance Company. Jeśli znajdziesz się w punkcie zwrotnym w swoim życiu, odwołaj się do symboliki żaby. Duch żaby pomoże ci dokonać zmian i transformacji, których potrzebujesz w sobie, a także oczyści twoje ciało, umysł i ducha. Zrozumienie ropuch i żab jest kluczem do metamorfozy życia.
Symbolika żaby zawiera głęboką prawdę, transformację i zmianę. Żaba przechodzi przez różne etapy metamorfozy. A jako nasze zwierzę duchowe popycha nas do podobnych przemian. Pomaga nam połączyć się z naszymi emocjami i daje nam motywację do wyrzucenia negatywnej energii z naszego życia, ponieważ to duchowe zwierzę nie może współistnieć w toksycznym środowisku. Symbolika tego stworzenia jest obecne w wielu kulturach i ma również wiele znaczeń.
Jako podróżnik między lądem a wodą, symbolizuje związek tego stworzenia z księżycem i życiem pozagrobowym, wywołując w ten sposób wiele powiązań z czarami, czarodziejami i magicznymi mocami. Od składnika eliksiru miłosnego, przez złą, demoniczną bestię po sympatyczny talizman na szczęście, żaba przybiera różne formy i kształty w różnych kulturach. Ze względu na ich bliski związek z wodą, ropuchy są symbolem oczyszczenia i odnowy, a jako duch wydają się nam uzdrawiać nasz umysł, ciało i duszę.


„Bodily Suites Reclaimed”

choreografia: Jacek Łumiński

wykonanie: Angelika Karal, Łukasz Zgórka, Sebastian Wiertelak

Spektakl powstał w odpowiedzi na pandemiczna izolację.

Wiesz co znaczy iść krok za krokiem 
w cieple gwiazd? 
Wiesz, że istniejemy? 
Zapomniałeś kluczy 
do Królestwa 
Urodziłeś się już i żyjesz?

- Jim Morrison


„Tymczasem”

choreografia: Anna Mikuła, Daniel Leżoń 

wykonanie: Jadwiga Radkiewicz, Franciszek Radkiewicz, Anna Mikuła/Karolina Januszek, Daniel Leżoń

Spektakl powstał w ramach projektu Przestrzeni Sztuki Katowice w 2020 r. jako wynik spotkania międzypokoleniowego z uczestnikami zajęć „Więcej lat to więcej życia!” i regularnej, warsztatowej pracy. Rozmowy, wspomnienia i historie stały się pretekstem do poszukiwań ruchowych, wstępem do wspólnego, pełnego empatii i bliskości bycia ze sobą – prywatnie i na scenie.