Janusz Orlik III Symfonia / 6.12.2022, godz. 19.00 / Katowice Miasto Ogrodów / Fot. Piotr Jaruga / Logo Przestrzeni Sztuki Katowice / zdjęcie autora

Janusz Orlik „III Symfonia”

Pokaz taneczny w ramach programu Przestrzenie Sztuki Taniec Katowice.

Kiedy: 6 grudnia 2022, godz. 19.00

Gdzie: Katowice Miasto Ogrodów – sala koncertowa

Bilety: 20 zł normalne (50% zniżki z Katowicką Kartą Mieszkańca) dostępne na Interticket.pl (TUTAJ)

Czas trwania: 62 min.

 

Co ja bym zrobił, gdybym sądził, że sztuka nie wpływa na życie? Pewnie bym barany pasał ... A może strzeliłbym sobie w łeb? Gdybym wierzył tylko w to, co w człowieku najgorsze? Ale przecież w tym człowieku jest również i to, co najlepsze. Gdybym nie miał nadziei? To rzeczywiście – żabki hodować, krowy pasać… Wierzę, że jest coś, co nam czasem pomaga przetrwać, pomaga zrozumieć drugiego człowieka. Co nas pociesza, daje nam chwilę refleksji... Tym czymś bywa też i sztuka.

─ Henryk Mikołaj Górecki

 

„III Symfonia” jest kolejną, po „Święcie wiosny” Igora Strawińskiego i „Koda (a tribute)” do muzyki Krzysztofa Komedy, twórczą interpretacją relacji muzyki i tańca. Kompozycja Henryka Mikołaja Góreckiego powstała w 1976 roku i stała się jednym z najbardziej rozpoznawalnych dzieł kompozytora. Symfonia składa się z trzech części i zgodnie z intencją twórcy utwór jest prezentowany w całości. Krzysztof Penderecki nazwał dzieło Góreckiego „muzyką najszczerszą z możliwych”. 

Spektakl otrzymał wyróżnienie w „Konkursie na utwór choreograficzny do muzyki kompozytora polskiego” organizowanym przez Stowarzyszenie Autorów ZAiKS z inicjatywy Sekcji Autorów Dzieł Choreograficznych.

Janusz Orlik – absolwent warszawskiej szkoły baletowej, studiował w Brucknerkonservatorium Linz w Austrii. Autor spektakli „Exérèse monobloc”, „a bliźniego swego jak siebie samego”, „Live on stage”, „Święto wiosny”, „Mute”, „Insight” (Nagroda Specjalna Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za najlepszą choreografię przyznana w ramach Polskiej Platformy Tańca 2014), „Koda (a tribute)” oraz „III Symfonia” (wyróżnienie w „Konkursie na utwór choreograficzny do muzyki kompozytora polskiego” organizowanego przez Stowarzyszenie Autorów ZAiKS). Od 2002 roku jest stałym członkiem zespołu Vincent Dance Theatre (Wielka Brytania). Współpracował m.in. z Joanną Leśnierowską, Nigelem Charnockiem, Rosalind Crisp, Isabelle Schad, Ugo Dehaesem, Olgą Cobos i Peterem Mika. Prowadzi szereg warsztatów choreograficznych w wielu placówkach edukacyjnych i ośrodkach kultury w kraju i za granicą.

 

choreografia, scenografia i wykonanie: Janusz Orlik

muzyka: Henryk Mikołaj Górecki, III Symfonia „Symfonia pieśni żałosnych” na sopran solo i orkiestrę op. 36

oświetlenie: Janusz Orlik, Grzegorz Polak


Program Przestrzenie Sztuki jest finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, realizowany przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego.


Współorganizatorem programu w Katowicach jest Akademia Muzyczna im. Karola Szymanowskiego.