Humani Corporis Fabrica - zdjęcie tancerza

Humani corporis fabrica

Gościnne słuchowisko choreograficzne

Kiedy: 13 września, godz. 19.00

Gdzie: Katowice Miasto Ogrodów – sala koncertowa

Bilety: 20 zł (50% zniżki z Katowicką Kartą Mieszkańca) dostępne na Interticket.pl (TUTAJ) oraz w kasie Miasta Ogrodów.

Tworząc choreografię dla duetu dojrzałych tancerzy Ryszarda Kalinowskiego i Grzegorza Pańtaka choreograf Jacek Przybyłowicz sięga po inspiracje do początków badań anatomicznych oraz do filozoficznych rozważań nad maszynerią i nad przemijalnością ciała. Humani corporis fabrica to swoisty rodzaj wykładu anatomicznego, „słuchowisko choreograficzne”, do którego głosu udzielił Andrzej Chyra. Kontekstem dla współczesności jest tutaj czas, gdy rodziła się nowoczesna medycyna, której pierwsze refleksje często komunikowane były w quasi-teatralny i artystyczny sposób. Ten sam czas, gdy na dworach arystokratycznych kształtował się jeszcze inny sposób patrzenia na ciało: taniec teatralny. Taniec porzucający młodość i perfekcję na stole sekcyjnym jest tutaj obszarem, na przestrzeni którego dokonuje się swoisty proces indywiduacji, przetwarzania wiedzy i doświadczania świata poprzez ciało i jego funkcjonalności. Widz staje się uczestnikiem swoistego theatrum anathomicum, tancerz oglądany jest przez pryzmat zmieniającej się fizjologii i produktywności, zaś choreografia eksploruje motywy zmęczenia, wyczerpania i przemijalności. 

Folder zawierający biogramy twórców do pobrania TUTAJ.

Choreografia i kostiumy: Jacek Przybyłowicz
Taniec: Ryszard Kalinowski, Grzegorz Pańtak
Głos: Andrzej Chyra
Muzyka: Adam Walicki
Tekst, wsparcie dramaturgiczne: Joanna Szymajda
Reżyseria świateł: Ewa Garniec
Oprawa wizualna: beton.
Udział specjalny: Stół stolarski odziedziczony przez Grzegorza po dziadku Janie

Czas trwania: 40 min.
Premiera: 2.10.2021, Międzynarodowy Festiwal Ciało/Umysł, Warszawa
Producent: Stowarzyszenie Przyjaciół Kieleckiego Teatru Tańca
Koproducent: Centrum Kultury w Lublinie 
Partnerzy: Fundacja Ciało/Umysł, Kielecki Teatr Tańca

W spektaklu wykorzystano cytaty z następujących dzieł:

Historia ciała, tom I i II, red. Georges Vigarello, wyd. słowo/obraz/terytoria / Giorgio Agamben, Nagość, wyd. W.A.B. / Leszek Pokrywka, Milan Cabrić, Piękno ciała, wyd. PWN.


„Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych, w ramach programu „Taniec” realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca”. 

 

Program Przestrzenie Sztuki jest finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, realizowany przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego. 

Współorganizatorem projektu w Katowicach jest Akademia Muzyczna im. Karola Szymanowskiego.