Czas na zdjęcie
Czas na zdjęcie

Czas na zdjęcie

Wystawa Marii Kietlińskiej i Feliksa Zwierzchowskiego

Wernisaż: 28.06, godz. 18

Galeria Miasta Ogrodów (II piętro)

Wystawa do 1 września 2019 r.

 

Czas na fotografię dokumentalną. Po latach marginalizowania tego rodzaju fotografii, staje się ona coraz bardziej doceniana nie tylko przez zwykłych odbiorców tego medium, ale także przez krytyków i historyków sztuki. Dzieje się tak zapewne dzięki dostępności i popularności fotografii cyfrowej, a także dlatego, że każdy jest dziś fotografem. Przynajmniej na wakacjach.

Robimy zdjęcia w milionach, albo miliardach klatek. Najczęściej zachowanych jedynie na matrycy aparatu telefonicznego. Czasem kopia pozostaje w pamięci komputera. Coraz rzadziej robimy odbitki, umieszczając je w albumie.Na wystawie możecie zobaczyć dwa zestawy fotografii: damskiego i męskiego spojrzenia na czas wolny. Dokument sprzed lat. Zdjęcia niepopularne, wakacyjne, letnie.Oprócz prac o wysokich walorach artystycznych odkrywamy nowe postacie polskiej historii fotografii. Fotografów znanych i docenianych w okresie swej aktywności, niestety dziś zapomnianych niemal zupełnie: Marii Kietlińskiej i Feliksa Zwierzchowskiego. Oboje byli członkami Związku Polskich Artystów Fotografików, skąd pochodzą fotografie, które możecie obejrzeć w Galerii Miasta Ogrodów.

Zobaczcie, jak fotografowano w ubiegłym wieku i sami fotografujcie…

Czas na zdjęcie…

 

Maria Kietlińska (1888-1966) była członkinią ZPAF od roku 1947. Fotografowała zarówno w podróży, w którą często się udawała, jak i w codziennym otoczeniu. Pomimo znaczącego dorobku, artystka ta pozostaje niemal zupełnie nieznana. Spuścizna jej życia artystycznego znajduje się w Fototece Związku Polskich Artystów Fotografików. Zbiór znajdujący się w zasobach ZPAF jest jedynym tak dużym zbiorem fotografii artystki. Zawiera dobrze zachowane fotografie (unikatowe płytki szklane, pozytywy i negatywy) oraz bezcenne albumy rodzinne z wklejonymi fotografiami. Zasoby te były do tej pory prezentowane zaledwie na jednej wystawie, w Warszawie, na przełomie 2018 i 2019 roku.

Feliks Zwierzchowski (1912-2003) już w wieku 14 lat podjął pierwsze próby fotografowania. W ostatnim okresie dwudziestolecia międzywojennego i w czasie II wojny światowej był już docenianym fotografem polskiego pejzażu, co w 1950 roku zaowocowało członkostwem w Związku Polskich Artystów Fotografików (ZPAF). Był także założycielem oraz dożywotnim kustoszem Biblioteki ZPAF, którą założył w 1951 roku. Dzięki pasji przez ponad pięćdziesiąt lat zgromadził kilka tysięcy unikatowych woluminów, co uczyniło ją największą biblioteką fotograficzną w tej części Europy. Realizował tam swoje dwie najważniejsze pasje - miłość do książek oraz fotografii. Jako fotograf krajobrazu polskiego miał na swoim koncie duży dorobek i wiele sukcesów, w tym publikacje w albumach, folderach i czasopismach, kilkadziesiąt wystaw oraz nagrody, medale i odznaczenia otrzymane w kraju oraz za granicą. Jego bogate archiwum płytek szklanych, negatywów oraz odbitek srebrowych znajduje się w zasobach Fototeki ZPAF.

 

Zdjęcia pokazane na wystawie „Czas na zdjęcie” pochodzą ze zbiorów Fototeki Związku Polskich Artystów Fotografików.

Powrót