Dyktando 2018
Dyktando 2018

Dyktando 2018

Narodową klasówkę napisało już ponad 53 tysiące osób. Powiększ ich grono!

Ot, minimenu wprost z Hogwartu: słabo barwione trzy muffinki, chociażby lekko popsiukane niskosłodzonym sokiem z jeżyn, potem carpaccio, a nad ranem kieliszek courvoisiera. Z wyżyn, z czesko-morawskiej zwłaszcza, piwo warzone skrycie przez bożęta w parkach-ogrodach, jako żywo. I niechaj każdy zapamięta, że już w realu kulinarnym jednakby trzeba zjeść co nieco, choćby ciabattę albo kuskus ze sztukamięsem i ze świecą, zrobioną z maksirzodkwi sprytnie. Na deser niechże kucharz wytnie megapożywny kawał ciasta. Ma być mięciutkie, nie jak ytong, 
z którego stawiasz ściany domu, a który twardszy od betonu.

– to fragment tekstu ostatniej „narodowej klasówki” autorstwa prof. dr hab. Andrzeja Markowskiego.

 

Jak będzie w tym roku, przekonać będzie się można już 14 października. Zainicjowane przez śp. Krystynę Bochenek – dziennikarkę Radia Katowice, Senator RP i Wicemarszałek Senatu RP VII kadencji – dyktando, odbędzie się w sali koncertowej Katowice Miasto Ogrodów – Instytucji Kultury im. Krystyny Bochenek.

Jurorami ponownie zgodzili się zostać wybitni językoznawcy: prof. Andrzej Markowski (przewodniczący), prof. Tadeusz Zgółka, prof. dr hab. Jerzy Bralczyk, prof. dr hab. Edward Polański, ks. prof. dr hab. Wiesław Przyczyna, prof. Jerzy Podracki, prof. Danuta Krzyżyk (sekretarz).

Partnerem Ogólnopolskiego Dyktanda jest Rada Języka Polskiego przy Prezydium Polskiej Akademii Nauk.

Zapisy uczestników na dyktando startują od 19 lipca 2018 na stronie dyktando.info.pl 

Organizatorzy gwarantują udział w Dyktandzie 1 010 osobom, które zgłoszą się w pierwszej kolejności. W konkursie nie mogą uczestniczyć absolwenci filologii polskiej z tytułem magistra bądź licencjata, a także pracownicy naukowi z tego zakresu oraz zwycięzcy Dyktanda (mogą za to inni laureaci poprzednich Dyktand).

Udział bezpłatny

 

Powrót