Muzykodrom Asi Miny

Muzykodrom to wyjątkowe miejsce dla dzieci na mapie Katowic – Miasta Muzyki UNESCO. Jego bazą jest Miasto Ogrodów (Dawne Centrum Kultury Katowice, plac Sejmu Śląskiego 2). To centrum lotów w kosmos melodii, rytmu i harmonii. To miejsce, które brzmi, dźwięczy, szumi, szeleści, dzwoni, pulsuje. Czasami wypełnia się najpiękniejsza muzyką – ciszą. To przestrzeń, gdzie gramy, śpiewamy, komponujemy, eksperymentujemy, badamy, myślimy, poszukujemy i słuchamy.

Za przyjemny lot z Muzykodromu dba kapitan Asi Mina, czyli Joanna Bronisławska – muzyk, pedagog, animatorka kultury.

Tym razem spotkania odbywać będą się w trzech grupach wiekowych:

- dzieciaki w wieku: 0-5 lat, zapraszamy w godz. 10 – 10.45 (1 sobota miesiąca)

- dzieciaki w wieku 6-9 lat, zapraszamy w godz. 11.30 – 13 (1 i 3 sobota miesiąca)

- młodzież w wieku 10-14 lat, zapraszamy w godz. 13.30 – 15 (3 sobota miesiąca)

 

Uwaga! Opłata za udział w zajęciach (wnoszona na miejscu): 5 zł / uczestnik

Na zapisy czekamy do środy w tygodniu poprzedzającym zajęcia.
O możliwości wzięcia udziału dziecka w zajęciach Muzykodromu poinformujemy drogą mailową
(w czwartek przed dniem zajęć).

Ilość miejsc jest ograniczona – liczy się kolejność zapisów!

Prosimy pamiętać o obowiązującym obuwiu zmiennym.

 

Efekty pracy dzieci i fotografa Bartka Barczyka (Muzykodrom, 8 kwietnia 2017) można zobaczyć TUTAJ

 

Najbliższe spotkania:

3 czerwca 2017, godz. 10 - 10.45
Spotkanie dla dzieci w wieku 0 - 5 lat

Piąte spotkanie z Violin Di i koncertem gordonowskim! 

Czerwcowy mini-koncert dla niemowląt i małych dzieci z rodzicami zabrzmi autorską muzyką zespołu Violin Di. Folk, jazz i
zaaranżowane przez muzyków fragmenty muzyki klasycznej oraz proste śpiewanki i rytmiczanki, których uczą muzycy, wspomagają rozwój mowy dziecka. Z kolei stały ruch rozluźnia i relaksuje malucha oraz wprowadza wszystkich w doskonałe nastroje. Zapraszamy do wspólnej nauki i zabawy!

Zapisy poprzez formularz dostępny TUTAJ

3 czerwca 2017, godz. 11.30 - 13
Spotkanie dla dzieci w wieku 6 - 9 lat

Warsztaty z Olą Bilińską

Kołysanki - kto ich nie lubi? To ostatnia rzecz, którą w dzieciństwie często słyszymy przed zaśnięciem... Muzyka, która zmienia się w sen. Płynie z ust mamy, taty, babci - kogoś, kto nas bardzo kocha. Kołysanki śpiewają rodzice dzieciom od wieków, i na całym świecie. Śpiewały je także kiedyś żydowskie mamy swoim dzieciom. Dwóch takich starych kołysanek nauczymy się na warsztatach - ale nie będzie to tylko nauka tekstu i melodii! Będzie się działo!! Poznamy odrobinę język jidysz, którym kiedyś mówili w Polsce Żydzi. Nauczymy się uruchamiać naszą dźwiękową wyobraźnię i "malować dźwiękiem" muzyczne obrazy. Poznamy nowoczesne elektroniczne instrumenty i nauczymy się ich używać. Za ich pomocą stworzymy elektroniczny chór i orkiestrę perkusyjną! Wraz z Olą Bilińską zapraszamy serdecznie na kołysankowe warsztaty!

Ola Bilińska, fot. A. Oleksiak

Ola Bilińska, fot. A. Oleksiak

 

Ola Bilińska - wokalistka, multiinstrumentalistka, autorka tekstów i muzyki, także do filmu i teatru; tłumaczka poezji polskiej na język
angielski.

Zapisy poprzez formularz dostępny TUTAJ

 


 

 

3 czerwca 2017, godz. 18, sala 211
Wstęp wolny

Z okazji Dnia Dziecka zapraszamy na wyjątkowy koncert Oli Bilińskiej. Artystka przyjeżdża do nas z projektem "Berjozkele - kołysanki i pieśni wieczorne jidysz".

BERJOZKELE to projekt muzyczny reinterpretujący w nowoczesny sposób tradycyjne i przedwojenne piosenki w języku jidysz. Na wydanej w 2014 roku płycie „Berjozkele - kołysanki i pieśni wieczorne jidysz” znajdują się utwory nastrojem i tematyką związane z nocą, ciszą i snem. Wiele z nich było popularnych w Polsce i na Kresach Wschodnich na początku XX wieku i w okresie międzywojennym, należały do repertuaru znanych artystów tamtych lat. Inne z kolei to utwory u nas nieznane lub zapomniane. Artyści dokonali bardzo uważnej selekcji, by stworzyć program spójny stylistycznie i pod kątem zawartych w tych utworach emocji, a zarazem różnorodny. Za pomocą minimalistycznych środków muzycznych powołali te często ponad stuletnie kompozycje z powrotem do życia, nadając im współczesną, frapującą formę przy pomocy zarówno elektronicznych, jak i akustycznych instrumentów.
Album „Berjozkele - kołysanki i pieśni wieczorne jidysz” otrzymał tytuł Folkowego Fonogramu Roku przyznawany przez Program Drugi Polskiego Radia – to najbardziej prestiżowe wyróżnienie dla wydawnictw z muzyką tradycyjną w kraju.

Ola Bilińska - wokalistka, multiinstrumentalistka, autorka tekstów i muzyki, także do filmu i teatru; tłumaczka poezji polskiej na język
angielski.

W 2010 założyła swój autorski, mistyczno-folkowy zespół Babadag, w międzyczasie działając w przeróżnych zespołach o przeróżnych stylistykach – od miejsko-folkowych Płynów, przez neo-bigbitową Muzykę Końca Lata, elektroniczne Bye Bye Butterfly, czy śpiewając w chórze ze Zbigniewem Wodeckim i Mitch and Mitch.

Parę lat temu rozpoczęła swoją przygodę z muzyką żydowską i językiem jidysz, występując gościnnie w projektach Pawła Szamburskiego SzaZaZe (pieśni sefardyjskie) i Horny Trees Big Band (popularne piosenki jidysz) oraz Raphaela Rogińskego (From Thee to Thee). W 2014 roku wydała płytę "Berjozkele - kołysanki i pieśni wieczorne jidysz" z autorskimi interpretacjami przedwojennych kołysanek jidysz, za którą zdobyła Folkowy Fonogram Roku - nagrodę Programu 2 Polskiego Radia,

W maju 2016 roku premierę miała jej płyta „Libelid – pieśni miłosne jidysz“, druga część dyptyku z tradycyjnymi pieśniami jidysz w nowoczesnych aranżacjach, nominowana do nagrody Folkowy Fonogram Roku Programu 2 Polskiego Radia.

 

Zapraszamy na wystawę: 

Paweł Romańczuk „Toy Piano” – wystawa instrumentów muzycznych

Gdzie: Galeria 5, Katowice Miasto Ogrodów, pl. Sejmu Śląskiego 2, Katowice
Kiedy: 12 kwietnia - 11 czerwca 2017

Paweł Romańczuk (ur.1975) - muzyk, kompozytor, od 2006 roku rozwija poszukiwania w dziedzinie nietypowych źródeł dźwięku. Założyciel wrocławskiej grupy Małe Instrumenty, w ramach której realizuje własne potrzeby artystyczne. Jest autorem muzyki do filmów, spektakli teatralnych. Buduje własne instrumenty, konstrukcje grające, tworzy instalacje dźwiękowe. W 2010 roku opublikował pierwsze opracowanie historii toy piano. W 2013 napisał podręcznik "Domowe eksperymenty z instrumentami muzycznymi" wydany wraz z albumem Małych Instrumentów "Samoróbka", poświęcony edukacji w zakresie własnoręcznego budowania eksperymentalnych instrumentów muzycznych. Prowadzi warsztaty, prezentacje, wykłady i wystawy związane z instrumentami i eksperymentami dźwiękowymi. 

 
 
 
fot.Ł. Rajchert

 

 

Patronat:
CZAS DZIECI

KATOWICE
Miasto Ogrodów

plac Sejmu Śląskiego 2 
40-032 Katowice
tel. 
32/609 03 00

NIP: 954 - 276 - 24 - 61
sekretariat@miasto-ogrodow.eu 
poniedziałek - piątek 
sprawy administracyjne: 8.00 - 16.00
pozostałe: 10.00 - 18.00 

Miasto Ogrodów 2017