zdjęcie duetu, logo mm unesco z dopiskiem 7 lat

Muzyka na Dzień Świętej Łucji

Koncerty duetu Långbacka/Bådagård [SE] 

I termin

Kiedy: 10 grudnia, godz. 18.00
Gdzie: Katedra Ewangelicka Zmartwychwstania Pańskiego w Katowicach, ul. Warszawska 18  

II termin

Kiedy: 11 grudnia, godz. 19.15
Gdzie: Kościół św. Barbary w Sosnowcu, ul. Barbary 17

Wstęp wolny

Obchody Dnia Świętej Łucji, patronki Szwecji, to po drugiej stronie Bałtyku ważna tradycja. Częstym punktem świętowania są też koncerty. Dlatego w weekend poprzedzający to święto zapraszamy na koncerty szwedzkiego duetu Långbacka/Bådagård. 

Ich muzyka to pop z folkową duszą. Albo folk z duszą popu, w zależności od tego, kto słucha. Zespół stworzyły szwedzkie wokalistki i multiinstrumentalistki Maja Långbacka i Matilda Bådagård. 

Duet ma na koncie dwa albumy studyjne, oba wysoko ocenione przez krytyków. Niedawno Långbacka/Bådagård skomponował ścieżkę dźwiękową do pierwszego filmu światowej sławy szwedzkiej pisarki Camilli Läckberg i reżysera Bakera Karima. Film GLACIÄR, miał premierę w kwietniu 2021, a ścieżka dźwiękowa została wydana jako trzeci album duetu.

Już wcześniej zresztą krytycy pisali o ich muzyce, że jest jak „ścieżka dźwiękowa z bajki, w której Regina Spector przeniosła się w skandynawskie góry i nauczyła się grać na skrzypcach”. 

Koncerty uczczą 7. Rocznicę wejścia Katowic do Sieci Miast Kreatywnych UNESCO w dziedzinie muzyki. To także wspólna propozycja dwóch partnerskich miast – Katowic i Sosnowca. Oba połączyły siły, aby w imieniu całej Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii wystartować w konkursie o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2029. A że równolegle ten sam tytuł uzyska jedno miasto w Szwecji, wybór szwedzkiego duetu na pierwsze, wspólne przedsięwzięcie stał się naturalny.

Współorganizator: Miejski Klub im. Jana Kiepury w Sosnowcu