Górecki/AUKSO

Górecki/AUKSO

Druga płyta z serii Mistrzowie Muzyki. Po wybitnej interpretacji utworów Wojciecha Kilara, Orkiestra AUKSO pod kierunkiem Marka Mosia zmierzyła się z twórczością Henryka Mikołaja Góreckiego.

Płyta zawiera cztery utwory kameralne kompozytora: Pieśni o radości i rytmie op. 7, Trzy utwory
w dawnym stylu, Koncert na klawesyn i orkiestrę smyczkową op. 40 oraz Małe requiem dla pewnej polki op. 66.

Choć to tylko wycinek z jego bogatej spuścizny, wszystkie są ważnymi etapami w rozwoju jego muzyki. Pieśni o młodości i rytmie to jego młodzieńcze, awangardowe dzieło jeszcze z lat 50. Skomponowane prawie dekadę później Trzy utwory w dawnym stylu są zaskakującym zwrotem
i sięgnięciem do muzyki dawnej. Koncert na klawesyn i orkiestrę z 1980 roku jest powrotem
do muzyki czysto instrumentalnej po latach komponowania utworów wokalno-instrumentalnych. Oba utwory do dziś są jednymi z najbardziej popularnych dzieł Henryka Mikołaja Góreckiego.
Nie inaczej jest z Małym requiem dla pewnej polki, które powstało w szczytowym okresie popularności kompozytora, po światowym sukcesie jego III Symfonii.

W nagraniu płyty, obok Orkiestry Kameralnej Miasta Tychy AUKSO, wzięli udział znakomici soliści. Na fortepianie gra Anna Górecka oraz Joanna Galon-Frant, na klawesynie słuchamy Marka  Toporowskiego.

 

Marek Moś o repertuarze płyty:

„Do muzyki kameralnej Henryka Mikołaja Góreckiego mam specjalny stosunek, bo zacząłem ją grać jeszcze w Kwartecie Śląskim, a więc była w moim życiu pierwsza, przed utworami symfonicznymi. To, co przeżywałem grając Sonaty czy Kwartety smyczkowe Góreckiego, pomogło mi w zrozumieniu całej jego muzyki. Uważam utwory kameralne Góreckiego za równie głębokie wypowiedzi, jak jego symfonie. Szczególnie głęboką wypowiedzią kompozytora, i bardzo mi bliską, jest Małe requiem. Zauroczony jestem także Pieśniami o radości i rytmie, siłą tego utworu i barwną instrumentacją. To utwór nieczęsto wykonywany, który mimo wieku brzmi świeżo i dynamicznie.”

 

Płyta do kupienia:

Ragtime (patio Akademii Muzycznej)

Książka dla Ciebie

Bumtarara

BWA