5 lat Katowic jako Miasta Muzyki UNESCO

Katowice od 5 lat należą do Sieci Miast Kreatywnych UNESCO w dziedzinie muzyki 

Katowice były gospodarzem ważnych wydarzeń o zasięgu globalnym. W 2017 roku kilka tysięcy przedstawicieli branży zjechało na po raz pierwszy organizowane w Polsce Targi i Festiwal Muzyki Świata WOMEX. W 2019 roku polscy przedstawiciele branży muzycznej rozmawiali o niej podczas konferencji towarzyszącej gali nagród Fryderyk, w tym przypadku po raz pierwszy organizowanej poza Warszawą. Katowice były też organizatorem trzech międzynarodowych spotkań pod hasłem Katowice Music Summit. Dwa lata temu miasto wraz z Krakowem było współgospodarzem Dorocznego Spotkania Miast Kreatywnych UNESCO, ściągając na Górny Śląsk delegatów z całego świata.

Dzięki obecności w tej prestiżowej sieci, katowiczanie i goście z innych miast mieli wyjątkową szansę usłyszeć i zobaczyć na żywo muzyków z kilku kontynentów. Na festiwalach organizowanych przez miasto takich jak Ogrodów Dźwięków, Kocham Katowice czy podczas osobnych koncertów w Katowicach grały zespoły z Kolumbii, Konga, Jamajki, Wysp Zielonego Przylądka, Australii i kilkunastu krajów europejskich (Portugalia, Hiszpania, Belgia, Francja itd.). Także katowickie zespoły korzystały z tej szansy, pojawiając się dzięki wymianie z miastami m.in. w Holandii, Portugalii czy Francji.

Równie intensywne stosunki łączą Katowice z Krakowem - Miastem Literatury UNESCO. Przyznawana wspólnie co roku Nagroda im. Wojciecha Kilara dla najlepszego kompozytora muzyki filmowej trafiła do tej pory m.in. do Alexandra Desplata czy Michalea Nymana.

Ale jako Miasto Muzyki Katowice działają przede wszystkim na rzecz wschodzących artystów, rozwoju muzycznego sektora kreatywnego i uwrażliwienia na muzykę najmłodszych mieszkańców.

Dla tych pierwszych w siedzibie instytucji Katowice Miasto Ogrodów powstał MusicHub - sala prób i małe studio nagrań do swobodnych prób młodych zespołów. W tygodniu średnio przez 22 godziny pracują w nim muzycy, w większości laureaci programu profesjonalizującego Dzielnica Brzmi Dobrze. Od jego pierwszej edycji w 2016 roku już ponad
20 zespołów uzyskało wsparcie w wejściu na polską scenę muzyczną, w tym choćby Kolory, Hengelo czy Tha Party is Over.

Artyści i organizacje pozarządowe działające w sferze kultury mogli też liczyć na pomoc finansową niezbędną do zrealizowania swoich muzycznych projektów. W latach 2016 - 2019 za pół miliona złotych Miasto Ogrodów dołożyło się do organizacji ponad 20 koncertów, 18 albumów i wideoklipów czy kilkunastu warsztatów. Dzięki Muzykograntom powstawały też takie zaskakujące dzieła jak Tunel muzyczny, który przez jakiś czas zdobił przejście podziemne między ul. Wojewódzką a Mariacką Tylną.

Muzyka rozwija, dlatego Miasto Muzyki UNESCO musi dbać o edukację muzyczną najmłodszych mieszkańców. Dlatego w siedzibie Miasta Ogrodów powstał Muzykodrom - autorski ośrodek edukacji muzycznej prowadzony przez znaną edukatorkę i artystkę Asi Minę. Od 2016 w zajęciach dla najmłodszych, starszych i nastolatków wzięło już udział ok.
2 000 młodych ludzi.

Żeby zaszczepić w młodych ludziach pasję do wspólnego muzykowania powstał też Katowicki Orkiestrowy Uniwersytet Ludowy. Pod tą nazwą kryje się projekt edukacyjny angażujący dzieci, młodzież z dwóch katowickich szkół podstawowych – na Załężu i w Murckach oraz dorosłych amatorów muzykowania. Pod okiem profesjonalistów uczyli się podstaw gry w orkiestrze dętej – młodzi na perkusjonaliach, dorośli na trąbkach. Wszystko mimo trudności, jakie spowodowała pandemia.