Obrazy z raju
fragment pracy dziecka przedstawiającej raj

Obrazy z raju

Zadanie twórcze 11/2022

Future Artist - Pamiętniki Nomadów

Karta pracy twórczej do pobrania TUTAJ

W ciągu całego roku działań twórczych odwiedzaliśmy realne krainy na Ziemi. Były to morza, góry, rzeki, miasta i ludzie, którzy je zamieszkują. Projektowaliśmy też miasta przyszłości. Nowe zadanie twórcze pozwoli nam zastanowić się, jak wyglądałaby Ziemia jako raj dla wszystkich istot ją zamieszkujących na lądzie, w powietrzu, w ziemi i pod wodą. Pytanie o rajską Ziemię musi poprzedzić jednak pytanie, o to, co to w ogóle jest raj? W wielu kulturach raj to cudowny ogród, którego mieszkańcy są nieśmiertelni. My, chcemy iść tropem ks. Jana Twardowskiego, który mawiał: „Przyroda to pamiątka raju. Ludzie sami skazali się na wygnanie z raju. Można powiedzieć, że dziś niszcząc przyrodę w dalszym ciągu, opuszczamy raj” i wyobrazić sobie raj jako miejsce doskonałe i pełne harmonii, miejsce, w którym człowiek jest elementem świata przyrody i jako taki żyje z nim w pełnej równowadze. Nie panuje nad innymi, lecz współpracuje z innymi. Nie toczy wojen, nie wyróżnia siebie ani nikogo innego, nie żywi złych uczuć, nie niszczy siebie ani tego, co go otacza. Od wieków artystów fascynował ten temat. Najsłynniejszy obraz pod nazwą „Ogród rozkoszy ziemskich lub Tysiącletnie królestwo” namalował Hieronim Bosch na początku XVI wieku. Warto użyć twórczej wyobraźni i zainspirować się opowieścią zilustrowaną na tryptyku tego słynnego artysty. Nowe zadanie twórcze wymagać będzie od was bycia artystami i filozofami jednocześnie. Niech wasza praca pokaże Prawdę, Dobro i Piękno – czyli te wartości, bez których lepszy świat jest niemożliwy do wyobrażenia i stworzenia.

Zadanie dla Ciebie:

Młodzi artyści namalowali niezwykłe rośliny i zwierzęta. Pejzaże te są idealne, pełne koloru, ale też nieskazitelnej przyrody, bez której nasz raj jest nie do pomyślenia. Postaraj się wyobrazić sobie takie idealne miejsce. Wyobraź sobie, że to, co malujesz, jest pełne szczęścia i harmonii. Czy szczęście i harmonię można wyrazić kolorami? Spróbuj! Użyj dowolnej techniki, jednak postaraj się, by twoja praca była prawdziwą feerią braw. To najważniejsze. Zastosuj całą paletą i mieszaj, mieszaj, mieszaj kolory. Szukając odcieni takich, jakich się nigdy nie spodziewałeś!

Zadanie dla rodzica / nauczyciela / opiekuna:

Najsłynniejszy obraz Hieronima Boscha możecie zobaczyć wspólnie, został on udostępniony w sieci w wersji interaktywnej. Obraz znajduje się w kolekcji muzeum Prado w Madrycie. W ramach interaktywnej strony można podróżować po tym fantastycznym ogrodzie. Sprawdź TUTAJ.

Zrób zdjęcie prac dziecka lub dzieci uczestniczących w zadaniu. Wyślij materiał na adres: ewa.kokot[at]miasto-ogrodow.eu 

Opracowanie: Ewa Kokot – koordynator projektu Future Artist – Pamiętniki Nomadów

Oprawa graficzna: Jacek Zygmunt / Skandha

W materiale wykorzystano prace z cyklu Obrazy z raju ze zbiorów Galerii i Ośrodka Plastycznej Twórczości Dziecka w Toruniu, autorstwa Tiffany Law (Hongkong) i Kisuni Dahami Gamanage (Sri Lanka) 

 

 

Powrót