Wyfrunąć z klatki
zdjęcie instalacji Ptaki Wolności

Wyfrunąć z klatki

Felieton Weroniki Górskiej

Do grona felietonistów Miasta Ogrodów dołączyła Weronika Górska – poetka, pisarka, krytyczka literacka i redaktorka. Zapraszamy do lektury felietonu autorki o pokazie Future Artist - Pamiętniki Nomadów pt. „Ptaki wolności”.

Do „Ptaków Wolności” próbowałam dotrzeć głównymi schodami, wiodącymi do Galerii Pustej, obok której miały się znajdować, a także do pozostałych galerii w Mieście Ogrodów. Nie potrafiąc znaleźć instalacji, zmartwiłam się, że pomyliłam terminy i „Ptaki” odleciały już do cieplejszych (lub może chłodniejszych, jeżeli tak wolały) krajów. Zapytałam spotkaną na korytarzu sympatyczną pracownicę KMO i dopiero ona skierowała mnie na boczne schody. Wspięłam się na trzecie piętro, gdzie – nie tyle obok, co na tyłach Galerii Pustej – znalazłam skrzydlatych poszukiwanych. Być może taka już natura wolności, że niełatwo do niej dotrzeć? 


Instalacja stworzona przez dzieci i młodzież w ramach akcji artystycznej FUTURE ARTIST – PAMIĘTNIKI NOMADÓW, przypomina trzy klatki bądź zakratowane okna. Papierowe ptaki są przywiązane do prętów sznurkami. Ich upierzenie bywa pstrokate, zielone, żółte lub czerwone, jednak dominuje tonacja biało-błękitno-granatowa. Tylko dwa zdołały wyfrunąć z więzienia i usiąść na jego szczycie. Co znamienne, oba mają barwę nieba i chmur, ich skrzydła wyglądają wręcz jak po kąpieli w obłokach. Daje to nadzieję – zwłaszcza podobnie upierzonym pobratymcom – że  oni również znajdą drogę ku wolności – najpierw w samych sobie, potem na zewnątrz. 


Zastanawia mnie, jak postrzegają więzienie i niewolę młodzi twórcy instalacji? Czy pręty krat ukuto z surowych, rodzicielskich, szkolnych bądź kulturowych nakazów i zakazów? A może tworzą je wojny, totalitaryzmy, klęski żywiołowe i epidemie? Jak wyznaczyć granicę między własną a cudzą wolnością, tak by nikogo nie krzywdzić? I czy w ogóle warto wyfrunąć z klatki, czy też bezpieczniej w niej pozostać? Być może odpowiedzi na te pytania będzie można poszukiwać w pracach powstałych podczas kolejnych akcji FUTURE ARTIST.                                                           

Weronika Górska
„Wyfrunąć z klatki”

„Ptaki Wolności”, Instalacja powstała w ramach akcji artystycznej FUTURE ARTIST – PAMIĘTNIKI NOMADÓW.

Katowice Miasto Ogrodów, 3 piętro, hol obok Galerii Pustej, 20.09.2022-30.10.2022. 

 

 

 

Weronika Górska — autorka tomiku wierszy Rozsznurowywanie (Bytomskie Centrum Kultury, 2012) oraz baśni O górze, która wybrała się w świat. Przygody Małej Czantorii (Stapis, 2018), a także recenzji książek i filmów publikowanych m. in. w „Śląsku”, „SosnArcie”, „ArtPapierze”, „Migotaniach”. Opracowała wspomnienia Aleksandra Doby Na fali i pod prąd oraz Gerszona Majtelesa Od Wolbromia do Tel Awiwu (przy współpracy Ireny Benhamo). Redaktorka książek.

 

 

Powrót