Skarb nienazwanej góry
ilustracyjna

Skarb nienazwanej góry

Spektakl taneczny z muzyką na żywo dla dzieci w wieku 4-10 lat zrealizowany przez partnera programu Przestrzenie Sztuki Taniec Katowice: Przestrzenie Sztuki Taniec Łódź

Kiedy: 15 września, godz. 18.00

Gdzie: Katowice Miasto Ogrodów – sala koncertowa

Bilety: 20 zł (50% zniżki z Katowicką Kartą Mieszkańca) dostępne na Interticket.pl (TUTAJ) oraz w kasie Miasta Ogrodów.

Czas trwania: 60 min (30 min spektakl i 30 min lekcja z zabawą) 

Wyjątkowy spektakl dla młodych widzów i całych rodzin. Ta barwna opowieść o przyjaźni porywa widzów w pełen wrażliwości świat ruchu, dźwięku i słowa. Plastyczna gra tancerzy wcielających się w kolejne postaci w połączeniu z tekstem i muzyką wykonywaną na żywo uruchamiają wyobraźnię dzieci i rozwijają umiejętność abstrakcyjnego myślenia. Świat ten na naszych oczach przeobraża się i zmienia, zapraszając widza do wspólnej podróży w poszukiwaniu… skarbu!

Stan i jego pomocnik Harold, dwaj staruszkowie, którzy chyba trochę zapomnieli, że są staruszkami, spotykają syrenę Magdę i szukają skarbu. Potem spotykają Boba i Roba oraz muchę Zdzisławę. Chyba nie powinniśmy wszystkiego opowiedzieć, powiedzmy zatem tylko, że wszystko się dobrze skończy i że Stan z Haroldem odnajdą skarb, chociaż nie będzie taki, jakiego by się spodziewali.

Spektakl oswaja dzieci z nowymi, wciąż mniej dostępnymi dla tej grupy odbiorców formami sztuki, przygotowując do odbioru spektakli tańca. Na tle spektakli familijnych oraz propozycji scenicznych dla szkół i przedszkoli spektakl zdecydowanie wyróżnia się oryginalnością formy i poziomem warsztatu wykonawczego.

Twórcami są doświadczeni artyści, pedagodzy Akademii Muzycznej w Łodzi Krzysztof Skolimowski (choreografia), dr hab. Jacek Owczarek (reżyseria), dr Juliusz Grzybowski (oryginalny tekst). Wykonawcami zaś zawodowi tancerze. Muzyka w spektaklu grana na żywo przez ucznia Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. im. Ignacego Jana Paderewskiego.

Częścią spektaklu jest lekcja o tańcu prowadzona przez artystów. Dzieci dowiedzą się czym jest choreografia i improwizacja podczas interaktywnej i angażującej lekcji z udziałem postaci z bajki. Jak odróżnić choreografię od improwizacji? Czym jest abstrakcja? W jaki sposób postać sceniczną można stworzyć poprzez ruch? Jak przy tym dobrze się bawić? Czy każdy może być twórcą? Podczas lekcji dzieci zaproszone zostaną do wymyślania dla zadań scenicznych dla tancerzy, co zawsze kończy się wspaniałą i twórczą zabawą!

Autor tekstu: Juliusz Grzybowski

Współpraca: Zofia Grzybowska, Michał Grzybowski 

Choreografia: Krzysztof Skolimowski

Reżyseria: Jacek Owczarek

Muzyka na żywo: Mateusz Skolimowski, uczeń Państwowej Szkoły Muzycznej 1 i 2 stopnia im. I. J. Paderewskiego w Piotrkowie Trybunalskim

Taniec: Kacper Klimczak, Justyna Olczak, Zuzanna Wojciechowska, Martyna Wójcik, Ulyana Zaruba

Aktorzy: Juliusz Grzybowski, Mateusz Skolimowski, Krzysztof Skolimowski

Kostiumy: Zuzanna Markiewicz

Produkcja: Materia

Premiera z udziałem publiczności: 24.06.2021, premiera online: 19.12.2020

 

Spektakl powstał w ramach programu Przestrzenie Sztuki, finansowanego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego.

Operator: Materia // Partnerzy: Akademia Muzyczna im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi, Miejska Strefa Kultury – Ośrodek Sztuki, Urząd Miasta Łodzi

 

Powrót