Bursztynowy Ptak / Tymczasem / Sklejam złotem jedną z pokruszonych gwiazd
Zdjęcie pary w tanecznym uścisku na środku jeziora.

Bursztynowy Ptak / Tymczasem / Sklejam złotem jedną z pokruszonych gwiazd

Pokazy form tanecznych w ramach programu Przestrzenie Sztuki Taniec Katowice 2022

Kiedy: 2 czerwca, od godz. 18.00
Gdzie: Katowice Miasto Ogrodów (sala koncertowa)
Wstęp bezpłatny. Obowiązują zapisy: rezerwacje@miasto-ogrodow.eu

BURSZTYNOWY PTAK

Obraz w ruchu o zatrzymaniu tego czego mieć nie można. Nacisku myśli nie pozwalających iść dalej. Ciągłym błądzeniu, zastanawianiu się, szukaniu różnych rozwiązań. Patrzeniu na tą samą sprawę z wielu perspektyw, uwięzieniu we własnych myślach. Ostatecznie próbie odlotu, akceptacji, poszukiwaniu spokoju, szczęścia i równowagi. 

Bursztynowy ptak jest symbolem siły na wzbicie się, odnalezieniem w sobie cierpliwości. Świadomości, że pusta oraz nieprzyjemna chwila w życiu zostanie wypełniona sytuacją, która daje możliwość stania się lepszą wersją samego siebie.

Choreografia i wykonanie: Sebastian Wiertelak
Muzyka: Jed Kurzel, Philip Glass, Paul Leonard-Morgan, Arcane, League of Legends, Ray Chen
Czas trwania: 10 min.

 

TYMCZASEM

Spektakl powstał w ramach programu Przestrzeni Sztuki Taniec Katowice w 2020 roku jako wynik spotkania międzypokoleniowego z uczestnikami zajęć „Więcej lat to więcej życia!” i regularnej, warsztatowej pracy. Rozmowy, wspomnienia i historie stały się pretekstem do poszukiwań ruchowych, wstępem do wspólnego, pełnego empatii i bliskości bycia ze sobą – prywatnie i na scenie.

Choreografia: Anna Mikuła, Daniel Leżoń 
Wykonanie: Jadwiga Radkiewicz, Franciszek Radkiewicz, Anna Mikuła/Karolina Januszek, Daniel Leżoń 
Czas trwania: 20 min.

 

SKLEJAM ZŁOTEM JEDNĄ Z POKRUSZONYCH GWIAZD

A kiedy burza się skończy, sam nie będziesz wiedział, jak ci się udało ją przeżyć. Nie będziesz nawet pewien, czy naprawdę już minęła. Ale jedno powinno być jasne – kiedy z niej wyjdziesz, nie będziesz już tym samym człowiekiem, który w nią wszedł. Właśnie na tym polega sens burzy. ― Haruki Murakami

Błogosławione niech będą pęknięcia, gdyż przepuszczają światło. ― Michel Audiard


Nie da się cofnąć tego, co zostało złamane. Zamiast więc ukrywać skutki tego, co się stało, lepiej pozwolić sobie zaakceptować niedoskonałości, które są świadectwem kruchości, ale po naprawie nadają szlachetnej jakości. „Sklejam złotem jedną z pokruszonych gwiazd” powstał z inspiracji działalnością i dorobkiem artystycznym Śląskiego Teatru Tańca i Jacka Łumińskiego. Nowo powstały spektakl jest niejako archiwum żywym, w którym połączyliśmy to, czego jako tancerze doświadczamy obecnie z tym, jak wyobrażamy sobie i interpretujemy na nowo pracę Śląskiego Teatru Tańca. Jako główny punkt odniesienia przyjęliśmy spektakl Na krawędzi dnia i snu” w choreografii Jacka Łumińskiego, dlatego też fragmenty choreografii z tego spektaklu posłużyły nam jako cytaty w naszej pracy.

Choreografia i wykonanie: Angelika Karal i Łukasz Zgórka
Czas trwania: ok 25min.
Muzyka: Erich Kory, Zoë Keating, Meredith Monk 

Powrót