Nina
Fragment obrazu. Starsza kobieta na niebieskim tle ma dłonie położone na twarz. Jej oblicze jest pełne głębokiego smutku

Nina

Praca Agaty Tomorowicz w Galerii Pojedynczej

Kiedy: 17.02 - 17.03.2022

Wernisaż online (TUTAJ)  i na żywo: 17 lutego o godz. 17.00

Gdzie: Galeria Pojedyncza (parter KMO - Sprawdź dokładną lokalizację galerii>>)

Kuratorka: Grażyna Tereszkiewicz


Nazywam się Agata Tomorowicz. Przez prawie 25 lat pracowałam jako położna, w szpitalu, w Poradni Dziecięcej, Poradni dla Kobiet i jako położna środowiskowa. W wyniku dwóch udarów i związanej z nimi utraty sprawności, zyskałam sposobność, by całkowicie przewartościować swoje życie. Zaczęłam realizować marzenia z dzieciństwa i we wrześniu zeszłego roku obroniłam tytuł Licencjata Malarstwa na Wydziale Artystycznym Akademii Sztuk Pięknych, w pracowni profesora Zbigniewa Blukacza. Moje obrazy mieszczą w sobie to wszystko, czego doświadczam w trakcie procesu malowania: pasję tworzenia, lęk, nadzieję, brak nadziei, przekraczanie lub tylko zbliżanie się do granic własnych możliwości, wsparcie rodziny, przyjaciół, znajomych. Posłużyłam się w nich nie do końca realistycznymi wizerunkami zwykłych - niezwykłych ludzi, których drogi krzyżowały się z moimi, w ciągu kilku ostatnich lat. Każda z tych osób, poza tym, że była po prostu sobą, dla mnie była również punktem odniesienia, inspiracją, pretekstem do refleksji nad moim własnym życiem. 

 

Obraz, który prezentuję, jest portretem 92 - letniej Pani Niny, pogodnej i pełnej ciepła osoby z chorobą Alzheimera, która niestety zmarła już w lutym 2020 r. Gest przecierania oczu Pani Nina wykonywała wielokrotnie w ciągu dnia, zapominając, że niewyraźne widzenie wynikało z zaćmy, której podobno w jej wieku już nie można było operować. 


Akryl na płycie OSB, 100x100 cm, 2020 r., pracownia prof. Michała Minora

 

Powrót