Zadanie twórcze 1/2022
Zdjęcie: Instalacja DROGA. Fragment wystawy w Galerii Ściana Sztuki Dziecka z 2012 r.
Biała ściana, na której wiszą przeźroczyste kolorowe, plastikowe koperty z włożonymi w nie hasłami artystycznymi (orbita, manowce, autostrada, tor, pasmo, arteria, jezdnia, przeżycie itp.) i czarno-białymi pracami dzieci (proste, minimalistyczne wyklejanki) ilustrującymi wymienione hasła.

Zadanie twórcze 1/2022

Future Artist - Pamiętniki Nomadów

Zadanie twórcze 1/2022

KLIKNIJ I POBIERZ KARTĘ PRACY TWÓRCZEJ>>

Motyw drogi towarzyszy naszej kulturze od najdawniejszych czasów. Był i jest ważnym tematem baśni, mitów i opowieści. Droga jest częstym motywem wielu utworów literackich, muzycznych, plastycznych od starożytności po współczesność. Chyba każdy zna przygody Czerwonego Kapturka, Kota w Butach, słyszał o podróżach Koziołka Matołka, Baltazara Gąbki, Pana Kleksa czy bardziej współcześnie: Harry’ego Pottera. Bohaterowie tych historii wędrując, przeżywają niesamowite przygody, dojrzewają i zmieniają się, osiągają konkretny cel. Droga to symboliczny element doświadczanej przez nas przestrzeni, co świetnie uchwycił Jerzy Nowosielski w obrazie z 1964 r. pt. „Ulica, ruch uliczny”. Obraz ten jest dostępny w zbiorach online Muzeum Narodowego w Krakowie pod adresem: https://bit.ly/mnkJerzyNowosielski.

 

Zadanie dla Ciebie:

Przyjrzyj się zdjęciu pracy zamieszczonemu na pierwszej stronie tej karty pracy twórczej. To instalacja stworzona w 2012 roku przez uczestników warsztatów. Inspiruj się jej kształtem i formą. 

Przygotuj: biały arkusz, klej do papieru, nożyczki, arkusze kolorowego papieru, mazaki, wycinki z kolorowych gazet.

1. Potnij kolorowe arkusze papieru na paski różnej szerokości,
2. układaj na białej kartce kolorowe paski papieru w dowolne formy – poszukaj najciekawszej kompozycji.
3. Już masz? Przyklej paski do kartki klejem do papieru. Oto twoja droga!
4. Narysuj siebie – swoją postać mazakiem w dowolnym punkcie tej „drogi”, 
5. dorysuj swoje przygody w różnych punktach pracy, doklej lub domaluj osoby, zwierzęta i rośliny, które wyobrażasz sobie, że spotkasz.
6. Na koniec namaluj gdzie dotarłeś na końcu drogi? Czy to magiczny zamek?, jezioro?, a może Twój dom?
Praca, którą stworzyłeś to opowieść o czasie i przestrzeni!

 

Zadanie dla rodzica / nauczyciela / opiekuna:

Wykonaj zdjęcie/a gotowych prac dzieci/dziecka i prześlij na adres: ewa.kokot@miasto-ogrodow.eu. Zobaczcie wspólnie zbiory online Muzeum Narodowego w Krakowie. Odszukajcie wspomnianą wyżej pracę Jerzego Nowosielskiego oraz poszukajcie innych artystycznych motywów drogi w zbiorach muzeum. MNK online dostępne jest pod adresem: http://www.imnk.pl/ 

 

Grafika: Instalacja DROGA. Fragment wystawy w Galerii Ściana Sztuki Dziecka z 2012 r.
Opracowanie: Ewa Kokot – koordynator projektu Future Artist – Pamiętniki Nomadów
Oprawa graficzna: Jacek Zygmunt / Skandha
Grupa na Facebooku>> 

Powrót