Ad Lucem – do światła

Ad Lucem – do światła

Wydarzenie Towarzyszące 11 edycji Triennale Grafiki Polskiej

Kiedy: Galeria Engram, Katowice Miasto Ogrodów
Gdzie: 10 grudnia 2021-30 stycznia 2022

Na wernisaż zapraszamy 9 grudnia o godz. 18

Dorota Nowak-Rodzińska
Ad Lucem – do światła

Wydarzenie Towarzyszące 11 edycji Triennale Grafiki Polskiej
kuratorka: Olga Pałka-Ślaska

„Ad Lucem — do światła”

 

...silny blask — paraliżujący, uniemożliwiający postrzeganie świata, atakuje najbardziej wrażliwy na niuanse zmysł. Na moment tracisz zdolność rozpoznawania kształtów, a nawet zdolność widzenia. Nie pomaga odruchowe zamknięcie oczu. Pod powiekami kolejne, zapętlone uderzenie, jak z matrycy powtarzają się kolejne świetliste kształty, na granicy bólu...

 

Światło jako składnik otaczającej nas przestrzeni jest substancją naturalną i oswojoną, częścią złożonej realności. Jasność służy do porządkowania przestrzeni, pozwala odnaleźć się w bezkresie, stwarza poczucie bezpieczeństwa. Jakkolwiek rozmaite doświadczenia światła, dotyczą zawsze sfery poznanej, ujętej z perspektywy człowieka czy miejsca. Jego właściwości wpływają na binarny odbiór świata: światło-mrok, dobro-zło, prawda-fałsz aż w końcu życie i śmierć. Co jednak dzieje się w momencie rozbicia otulającej nas rzeczywistości i wyodrębnienia jednego pierwiastka. Nowak-Rodzińska, odrzucając towarzyszącą jej dotąd figurację, nadaje nowe tropy interpretacyjne, kieruje w stronę obiektywnej fabuły. Nie są to jednak obrazy abstrakcji, bo motyw jak żaden inny bliski jest absolutnie każdemu odbiorcy, gdyż doświadczenie światła jest najbardziej pierwotnym przeżyciem człowieka, rozpoczynającym się wraz z momentem przyjścia na świat. Nie możesz nie rozumieć, nie znać, nie wiedzieć, światło po prostu jest i było, czy będzie - to się okaże, ale jest absolutnie elementarną podstawą egzystencji organizmów żywych a tym samym ich częścią. Światło to substancja uniwersalna jak dotychczas niespecjalnie reglamentowana i niefigurująca w żadnych taryfikatorach. Zabieg przesunięcia na widza osobistej interpretacji, a zatem jego całkowicie subiektywny odbiór, jest zabiegiem prowokującym do postrzegania świata zmysłami, sięgnięcia do własnych odniesień, doświadczeń, a w rezultacie stworzenie nowych, indywidualnych, kontekstualnych narracji. Pozornie uporządkowany żywioł rozchodzący się promieniście lub tworzący liniową jasną smugę sprawia, że obcowanie z grafikami Nowak-Rodzińskiej staje się niezwykle intensywnym, zmysłowym, a nawet hipnotycznym doznaniem. Podczas gdy światło elektryczne skutecznie konkuruje z naturalnym dostajemy wyjątkowy, wizualny ekwiwalent artystyczny na czas długich, zimowych wieczorów.

 

Kuratorka: Olga Pałka-Ślaska

Dorota Nowak-Rodzińska - artystka wizualna, absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach z 2003 roku. Doktor habilitowany sztuki od 2020 roku. Związana pracą dydaktyczną z macierzystą uczelnią. Uczestniczyła w ponad stu trzydziestu wystawach zbiorowych zarówno w Polsce, jak poza granicami kraju, m.in. w Austrii, Bułgarii, Chinach, Estonii, Hiszpanii, Japonii, Korei Południowej, Macedonii, Niemczech, Portugalii, Rosji, Wielkiej Brytanii, Rumunii, Słowacji, Szwecji, na Białorusi i Tajwanie. Autorka siedemnastu wystaw indywidualnych. Jej twórczość charakteryzuje skłonność do poszukiwań w obrębie zagadnień o charakterze egzystencjalnym. Głównym medium działań jest szeroko pojęta grafika.

Powrót