Wieczór młodych choreografów
Wieczór młodych choreografów

Wieczór młodych choreografów

Pokazy choreograficzne w ramach programu Przestrzenie Sztuki Taniec – Katowice

Kiedy: 4 grudnia (sobota), od godz. 19
Gdzie: Katowice Miasto Ogrodów, sala 211 (II piętro)

Na wydarzenia obowiązują bezpłatne wejściówki.

Zapisy: rezerwacje@miastoogrdow.eu

Ilość miejsc ograniczona

 

W programie prezentacja trzech małych form choreograficznych:

„Bursztynowy ptak” – pokaz choreograficzny solo Sebastiana Wiertelaka

„Sklejam złotem jedną z pokruszonych gwiazd” – pokaz choreograficzny Angeliki Karal i Łukasza Zgórki

 

„Bursztynowy ptak”

Choreografia i wykonanie: Sebastian Wiertelak

„Obraz w ruchu o zatrzymaniu tego, czego mieć nie można. Nacisku myśli niepozwalających iść dalej. Ciągłym błądzeniu, zastanawianiu się, szukaniu różnych rozwiązań. Patrzeniu na tę samą sprawę z wielu perspektyw, uwięzieniu we własnych myślach. Ostatecznie próbie odlotu, akceptacji, poszukiwaniu spokoju, szczęścia i równowagi. Bursztynowy ptak jest symbolem siły na wzbicie się, odnalezieniem w sobie cierpliwości. Świadomości, że pusta oraz nieprzyjemna chwila w życiu zostanie wypełniona sytuacją, która daje możliwość stania się lepszą wersją samego siebie.”

 

„Sklejam złotem jedną z pokruszonych gwiazd”

Choreografia i wykonanie: Angelika Karal i Łukasz Zgórka

Muzyka: Erich Kory, Zoë Keating, Meredith Monk

Pokaz inspirowany działalnością i dorobkiem artystycznym Śląskiego Teatru Tańca i Jacka Łumińskiego oraz słowami pisarza Haruki Murakamiego oraz scenarzysty i reżysera Michela Audiarda.

„A kiedy burza się skończy, sam nie będziesz wiedział, jak ci się udało ją przeżyć. Nie będziesz nawet pewien, czy naprawdę już minęła. Ale jedno powinno być jasne – kiedy z niej wyjdziesz, nie będziesz już tym samym człowiekiem, który w nią wszedł. Właśnie na tym polega sens burzy.” – Haruki Murakami

„Błogosławione niech będą pęknięcia, gdyż przepuszczają światło.” – Michel Audiard

„Nie da się cofnąć tego, co zostało złamane. Zamiast więc ukrywać skutki tego, co się stało, lepiej pozwolić sobie zaakceptować niedoskonałości, które są świadectwem kruchości, ale po naprawie nadają szlachetnej jakości. „Sklejam złotem jedną z pokruszonych gwiazd” powstał z inspiracji działalnością i dorobkiem artystycznym Śląskiego Teatru Tańca i Jacka Łumińskiego. Nowo powstały spektakl jest niejako archiwum żywym, w którym połączyliśmy to czego jako tancerze doświadczamy obecnie z tym, jak wyobrażamy sobie i interpretujemy na nowo pracę Śląskiego Teatru Tańca. Jako główny punkt odniesienia przyjęliśmy spektakl „ Na krawędzi dnia
i snu” w choreografii Jacka Łumińskiego, dlatego też fragmenty choreografii z tego spektaklu posłużyły nam jako cytaty w naszej pracy.”

 

Program Przestrzenie Sztuki jest finansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, realizowany przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego. Współorganizatorem programu w Katowicach jest Akademia Muzyczna im. Karola Szymanowskiego.

 

SPEKTAKL GOŚCINNY:

„Wszystkie litery świata +” – pokaz choreograficzny Daniela Leżonia

„Wszystkie litery świata +”

Choreografia: Daniel Leżoń

Taniec: Witold Filar, Kacper Szklarski, Daniel Leżoń

Muzyka: Św. Hildegarda z Bingen, t.A.T.u

Pokaz inspirowany fragmentem pieśni Hildegardy z Binegen „O Vis Aeternitatis”.

„Siło Wieczności / wszystkie rzeczy, które ułożyłaś i trzymałaś w swoim sercu / przez Twoje Słowo / wszystkie zostały stworzone / zgodnie z Twoją wolą / i samo Twoje Słowo / zostało ubrane w tkankę ciała / z której urodził się Adam”

Oryg. „O vis eternitatis / que omnia ordinasti in corde tuo, / per Verbum tuum omnia creata sunt / sicut voluisti, / et ipsum Verbum tuum / induit carnem / in formatione illa / que educta est de Adam.”

Powrót