Kino Tańca
Kino Tańca

Kino Tańca

Przestrzenie Sztuki Taniec - Katowice

Program Przestrzenie Sztuki Taniec - Katowice zaprasza na serię pokazów KINO TAŃCA. Cykl prezentuje nagrania spektakli tanecznych oraz dokumenty filmowe dotyczące pracy wybitnych choreografów i  zespołów tanecznych z całego świata. 

Kiedy? 28 września, 21 października, 18 listopada, 2 grudnia 2021 r.
Gdzie? Strefa Centralna (I piętro KMO)
Wstęp wolny

HARMONOGRAM POKAZÓW

28.09.2021 / od godz. 19.00
DV8 - Strange Fish - 35min

Strange Fish przygląda się naszym poszukiwaniom kogoś do kochania i czegoś lub kogoś, w co można wierzyć. Tyrania par i grup, ból braku przynależności i strach przed samotnością zostają obnażone w serii mocnych obrazów. Strange Fish łączy humor, ikonografię religijną i fizyczność, wykraczając poza granice tradycyjnego tańca.

DV8 - Cost of Living -35min

The Cost of Living został nakręcony w typowym, staroświeckim i wyblakłym angielskim kurorcie nadmorskim, gdzie sezon letni dobiegł końca, a nad miastem unosi się atmosfera opuszczenia. Eddie i David są rozczarowanymi ulicznymi performerami. Eddie jest twardy, skłonny do konfrontacji i nie boi się bronić swoich przekonań. David to beznogi tancerz, który jest cicho zdeterminowany, by nie pozwolić, by jego niepełnosprawność lub uprzedzenia społeczne stanęły mu na drodze. Seria powiązanych ze sobą scen ukazuje spotkania Eddiego i Davida z innymi ludźmi; niektóre z nich są niezwykle trudne, inne zaś porywające ze względu na czystą fizyczność.
Poprzez fizyczną metaforę poruszone zostają kwestie tego, jak oceniamy innych i jak sami siebie wartościujemy. Film rzuca wyzwanie pojęciom związanym z tańcem i pokazuje, jak szerokie i indywidualne może być to medium. 

Praca DV8 Physical Theatre polega na podejmowaniu ryzyka - zarówno fizycznego, jak i estetycznego. Chodzi o osobistą politykę, o przełamywanie barier między tańcem a teatrem, a przede wszystkim o jasne i bezpretensjonalne przekazywanie idei i uczuć. Zespół opowiada historie poprzez rozbudowany, naturalistyczny ruch w radykalny, a zarazem przystępny sposób, odrzucając tradycyjne konwencje baletu i tańca współczesnego.

 

21.10.2021 / od godz. 19.00

Alvin Aley 108min / DIvining / Revelations / The Stack-up / Cry

W tym genialnym nagraniu studyjnym, Alvin Ailey American Dance Theatre, najodważniejsza i najbardziej ekscytująca grupa taneczna w kraju, wnosi swój charakterystyczny styl - olśniewający, zuchwały i dynamiczny, a jednocześnie pełen wdzięku i poezji. Divining było pierwszym poważnym dziełem Judith Jamison jako choreografa dla Alvina Aileya. Taniec wywołuje silne uczucie afrykańskiego rytuału plemiennego i nastawiony jest na niesamowitą rytmiczną muzykę bębnów. Revelations wyraża głębokie uczucia Aileya do jego korzeni na Południu. Tutaj zobaczysz żywe „wspomnienia krwi” Ailey dotyczące bluesa, spirituals, muzyki gospel, ragtime i folkowych piosenek, a także ciężkiego życia południowego czarnego w czasie Wielkiego Kryzysu. Ustawiony na Modern Jazz, The Stack-Up odbywa się we współczesnym Harlemie. Będziesz świadkiem okrutnej rzeczywistości miejskiego życia ulicznego, gdy młody człowiek zostaje zniszczony przez narkotyki. Cry został choreografowany przez Alvina Aileya w 1971 roku dla Judith Jamison i jest jednym z jego najbardziej znanych dzieł. Stworzony jako prezent urodzinowy dla jego matki, jest hołdem Ailey dla czarnych kobiet. Nie możesz oprzeć się poruszeniem walki, złości i, co najważniejsze, świętowania.

 

18.11.2021 / od godz. 19.00
Dancing in the light - 57min

Sześć historycznych dzieł afroamerykańskich choreografów, sfilmowanych przez ADF w celu zachowania i uczczenia czarnej tradycji tańca współczesnego, zostało zebranych w godzinnym programie historycznym. Wyprodukowany przez ADF program został zaprezentowany przez PBS's Dance in America 20 czerwca 2007 roku. Pierwotnie nagrane dla nagrodzonej w 2001 roku nagrodą Emmy serii dokumentalnej Free to Dance, prace te pojawiły się w serii jedynie jako krótkie fragmenty. Teraz, oglądane razem w porządku chronologicznym, w dramatyczny sposób podkreślają, jak to ujął prowadzący Taye Diggs, "ważną rolę, jaką czarnoskórzy choreografowie odegrali w rozwoju amerykańskiego tańca współczesnego". 

 

02.12.2021 / od godz. 19.00
Merce Cunningham. A lifetime of dance - 90min

Merce Cunningham: A Lifetime of Dance to film Charlesa Atlasa, który przygląda się długiemu twórczemu życiu nieżyjącego już geniusza amerykańskiego tańca współczesnego, Merce'a Cunninghama. Od czasu swojej pierwszej pracy tanecznej w 1942 roku, Cunningham tworzył tańce, które szokowały, zachwycały i denerwowały. Portret ten jest wypełniony rzadkimi archiwalnymi materiałami filmowymi dotyczącymi zespołu, a pierwsi członkowie zespołu, Carolyn Brown i Remy Charlip, opowiadają o czasach, kiedy nie myśleli o przejechaniu tysiąca mil, by dać jeden występ i wrócić do Nowego Jorku. Cunningham wykonuje improwizację specjalnie dla tego filmu i jest widziany na próbie z Mikhailem Baryshnikovem. Film zawiera również ujęcia zespołu tanecznego we fragmentach Pond Way i BIPED.


Program Przestrzenie Sztuki jest finansowany ze środków Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, realizowany przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego.

Powrót