Michal Mitro: The Edge of Chaos

Gdzie: BDK (sala 204), Katowice Miasto Ogrodów, pl. Sejmu Śląskiego 2

Wstęp wolny!

Ponowne otwarcie instalacji Michala Mitro: The Edge of Chaos

Dzięki wsparciu International Visegrad Fund oraz Fond na podporu umenia od listopada 2020 do marca 2021 r. gościliśmy Michala w Katowicach. Podczas swojej pandemicznej rezydencji,
z naszym udziałem i we współpracy z ASP w Katowicach zrealizował instalację pt. The Edge of Chaos. Premiera instalacji odbyła się w Sali otwartej ASP Katowice 9 marca 2021 r. Dokumentacje fotograficzną z tego wydarzenia znajdziecie TUTAJ
Prototyp tego interaktywnego, wielokanałowego środowiska dźwiękowego powstał w trakcie studiów na wydziale artScience w Hadze oraz był rozwijany w Vasulka Kitchen Brno. Finalnie praca eksploruje potencjał organicznych zależności wynikających z przetwarzania w czasie rzeczywistym sprzężenia zwrotnego pomiędzy głośnikami, mikrofonami oraz relacji z odbiorcą oraz przestrzenią.
Od strony konceptualnej, praca odnosi się do specyfiki współczesnego pędu - kłączowego teraz. Kłącze to termin używany w botanice do opisania systemu korzeni roślin i grzybów. Charakteryzuje je duża złożoność, mnogość węzłów i wzajemne powiązania. Wielookanałowość oraz kontrolowany przepływ sprzężeń zwrotnych jest metaforą. Przepływ informacji reprezentuje w ten sposób sygnał, którego przeznaczenie ani źródło nie są już dla nas jasne. Linearna przyczynowość traci swój predykcyjny i objaśniający potencjał, wszystko jest ze sobą połączone do tego stopnia, że cały system informacyjny staje się ogromną infrastrukturą organiczną niemożliwą do zdekodowania. Można wejść w interakcję z systemem, dodawać do niego lub odejmować, ale nie da się poznać dokładnego wyniku i konsekwencji swoich działań. System wchłania przychodzące sygnały, powtarza je oraz wysyła, funkcjonuje samo wystarczalnie jako hiperobiekt poza zasięgiem człowieka.