Nieziemskie ornamenty
Nieziemskie ornamenty

Nieziemskie ornamenty

Zadanie twórcze 10/2021

Future Artist - Konstelacje

Zadanie twórcze 10/2021: Nieziemskie ornamenty

Potrzeba ozdabiania otoczenia towarzyszy człowiekowi od samego początku rozwoju kultury. Pierwowzorów dzisiejszych dekoracji możemy dopatrywać się już w prehistorycznych malowidłach naściennych w jaskiniach Lascaux we Francji. Podczas letnich wędrówek jesteśmy zrelaksowani, a to czyni uważnymi i pozwala dostrzec te szczegóły otoczenia, których na co dzień nie dostrzegamy. Otwarci na obserwację, zwrócimy uwagę na motywy typowe dla architektury tych miejscowości, w których spędzamy wakacje. Zwrócimy uwagę na to, że formy zdobień często wskazują na czas i miejsce ich powstania – są czymś charakterystycznym dla danej epoki i lokalizacji geograficznej. Ale czy tylko? Oczywiście nie. Mają też różną tematykę – czasem są to motywy abstrakcyjne, często postaci mitologiczne i biblijne, figury anielskie, bohaterowie,
a nawet przedstawienia zwierząt. My będziemy poszukiwać tych ornamentów, które są inspirowane Układem Słonecznym i Zodiakiem.

Zadanie dla Ciebie:

Planety krążące wokół Słońca to: Merkury, Wenus, Ziemia, Mars, Jowisz, Saturn, Uran, Neptun.
Ale wątki kosmiczne to nie tylko słoneczne inspiracje zaczerpnięte z gwiazd i planet. Często na domach architekci umieszczali znaki zodiaku, zegary słoneczne czy wątki z mitologii greckiej, np. przedstawienia tytana Atlasa podtrzymującego Ziemię. Zainspiruj się zdjęciem Arka (możesz je zobaczyć TUTAJ) i gdy wyjdziesz na spacer na wakacjach, poszukaj na mijanych budynkach ornamentów inspirowanych Kosmosem. Jeśli wakacje spędzasz w domu – też możesz to zrobić. Uważnie obserwuj, a zobaczysz jak zaskoczy Cię własne miejsce zamieszkania.
Zrób zdjęcia znalezionym ornamentom kosmicznym i wyślij na adres: 
ewa.kokot@miasto-ogrodow.eu. Twoja fotografia wraz z innymi stworzy GALERIĘ KOSMICZNYCH ORNAMENTÓW.

Ilustracja:
Kamienica przy ulicy Francuskiej 20 w Katowicach z motywem słonecznego ornamentu
Foto. A. Ławrywianiec


Opracowanie: Ewa Kokot – koordynator projektu Future Artist
Oprawa graficzna: Jacek Zygmunt / Skandha
facebook.com/groups/FAjakFutureArtist

Powrót