Dęciakowa Rozgrzewka Dzielnicowa
Dęciakowa Rozgrzewka Dzielnicowa

Dęciakowa Rozgrzewka Dzielnicowa

Finał projektu URBACT

Lokalny finał projektu URBACT OnStage Music Schools for social change 

12 czerwca / Murcki – rynek 
19 czerwca / Załęże – plac  Londzina

 

Plenerowe warsztaty gry na trąbce oraz cajonie dla małych i dużych, koncerty lokalnych orkiestr dętych, a przede wszystkim masa dobrej zabawy i frajdy płynącej ze wspólnego muzykowania. To wszystko czeka na mieszkańców Katowic w związku z finałem międzynarodowego projektu URBACT OnStage Music Schools for social change!

 

Udział w wydarzeniach jest bezpłatny.

Wcześniejsze zapisy możliwe są z pomocą formularza zgłoszeniowych dostępnych poniżej.

 

Uwaga! Jeśli w grupach warsztatowych pozostaną wolne miejsca wówczas dołączyć będzie można w dniu wydarzeń.

 

Szczegółowy harmonogram wydarzeń:

12 czerwca: (MURCKI, rynek)

Koncert orkiestry KWK Wujek, godz. 10.00

Plenerowe warsztaty gry na cajonie 
dzieci: godz. 11.00, 12.30, 14.00

Plenerowe warsztaty gry na trąbce 
dzieci: godz. 11.45, 13.15, 14.45

Koncert Orkiestry Wojskowej z Bytomia, godz. 15.15


19 czerwca: (ZAŁĘŻE, plac Londzina)

Koncert orkiestry KWK Knurów, godz. 10.00

Plenerowe warsztaty gry na cajonie
dzieci: godz. 11.00, 12.30
dorośli: godz. 14.00

Plenerowe warsztaty gry na trąbce 
dzieci: godz. 11.45, 13.15
dorośli: godz. 14.45

Koncert Orkiestry Wojskowej z Bytomia, godz. 15.15

 

ZAPISY NA WARSZTATY DLA DZIECI (MURCKI) >>>

ZAPISY NA WARSZTATY DLA DZIECI (ZAŁĘŻE) >>>

ZAPISY NA WARSZTATY DLA DOROSŁYCH (ZAŁĘŻE) >>>
 

Czas trwania warsztatu: 30 min.
Organizator zapewnia instrumenty oraz środki do dezynfekcji.
Nie jest konieczne posiadanie doświadczenia w grze na instrumentach dętych.


O PROJEKCIE


Program URBACT, finansowany ze środków Unii Europejskiej, ma na celu wymianę dobrych praktyk pomiędzy miastami na świecie. Główną ideą jest korzystanie z wypracowanych, dobrych rozwiązań, które wpływają realnie na zmianę jakości życia mieszkańców, w tym m.in. na zwiększenie integracji społecznej poprzez muzykę. Jako Miasto Muzyki UNESCO tworząc projekt o pn. „Kultura Dęta” przystąpiliśmy do międzynarodowego projektu „ON STAGE. Music Schools for social change” w roku 2018. Przez ostatnie 4 lata staraliśmy się zdiagnozować problemy, z jakimi boryka się społeczność miasta i odpowiedzieć na pytanie, w jaki sposób muzyka może wpłynąć na ich rozwiązanie. W tym celu powstała grupa lokalna UBRACT złożona z m.in. przedstawicieli Urzędu Miasta Katowice i instytucji związanych z muzyką, artystów, nauczycieli, pedagogów oraz rodziców dzieci, które mają wziąć udział w przedsięwzięciu. Zespół zdecydował, że to orkiestry dęte staną się narzędziem społecznej zmiany. Postanowiono wzmocnić integrację społeczności dzielnic Murcki oraz Załęże za sprawą rewitalizacji ruchu lokalnych orkiestr. 


W trakcie 4 lat działań zrealizowano kilkadziesiąt wydarzeń artystycznych, edukacyjnych i społecznych w mieście, w których udział wzięło blisko 7 000 uczestników, takich jak m.in.: „Move Your Brass – Festiwal Muzyki Dętej”, „BrassNet” – cykl spotkań sieciujących orkiestry dęte, warsztaty z partnerami z Europejskiej Federacji Brassowej (European Brass Band Association) czy „Katowicki Orkiestrowy Uniwersytet Ludowy”, czyli pierwszy program wprowadzający regularne zajęcia muzyczne z gry na instrumentach dętych dla dzieci w szkołach podstawowych. Mamy też za sobą szereg koncertów orkiestr z kraju oraz zagranicy (Holandia, Wielka Brytania), panele dyskusyjne, eksperymentalne projekty łączące orkiestry z innymi artystami, wizyty studyjne w kraju i za granicą (Norwegia, Holandia, Szwajcaria) i działania promujące działania lokalne na arenie ogólnopolskiej (Ogólnopolska Konferencja Orkiestr Dętych.


Wszystko to dopiero przygrywka i rozgrzewka przed wieloletnim i konsekwentnym programem artystyczno-edukacyjno-społecznym, który zmienić ma oblicze Katowic za sprawą lokalnego dziedzictwa muzycznego.

Powrót