Liczby pierwsze
Liczby pierwsze

Liczby pierwsze

Zadanie twórcze Future Artist

Zadanie twórcze 5/2021

Spotkanie wokół zadania twórczego odbędzie się 27 marca o godz. 10 na platformie ZOOM
link do spotkania: http://bit.ly/5spotkanieFA

Liczby pierwsze

Praca Piotra Szewczyka z cyklu „Liczby pierwsze ” w ramach wystawy „sztuka_w_galerii” w Galerii Sztuki Współczesnej BWA w Katowicach
Foto I. Wander

Grafika artystyczna, inaczej zwana warsztatową, to ważna dziedzina sztuki, którą zajmowali się artyści od wielu wieków. Obejmuje ona techniki pozwalające na powielanie form na papierze lub innym materiale (np. tkaninie) z przygotowanej wcześniej matrycy (formy, wzornika). Zależnie od funkcji, rozróżnia się grafikę artystyczną i użytkową. Charakterystyczną cechą grafiki jest wieloetapowy proces twórczy przebiegający od projektu, poprzez stworzenie matrycy i opracowanie formy druku, do wykonania odbitek. Być może znacie z albumów wspaniałe grafiki Albrechta Dürera, Francisco Goyi, Leona Wyczółkowskiego czy Rembrandta? Jeśli nie, poszukajcie ich w albumach zgromadzonych w domu lub zbiorach cyfrowych dostępnych w internecie. Tymczasem, przyjrzyjcie się pracy Piotra Szewczyka na pierwszej stronie. Artysta wykonał swoje ażurowe matryce z metalu i następnie dał im czas, aby pokryły się rdzą. Dzięki temu odbite na papierze wzory, tak naprawdę wykonane są nie farbą, lecz rdzą. W ten sposób artysta połączył działanie artystyczne z naturalnym procesem rdzewienia. Stworzenie takich prac wymagało od artysty dużej dozy cierpliwości, korozja metalu to proces przebiegający w dłuższym okresie, grafiki artysty pokazują jego upływ.

Zadanie dla Ciebie:
Zainspiruj się pracą artysty (możesz ją zobaczyć TUTAJ)
Przygotuj materiały dostępne w Twoim domu: 2 białe kartki papieru, gruby karton pocięty wcześniej na cienkie paski (takie do pół centymetra szerokości), farby plakatowe, mocny klej i nożyczki oraz pędzle.
Najpierw przyklej paski pociętego kartonu na kartce w dowolną kompozycję. Poczekaj chwilkę, niech ona dobrze wyschnie.
Następnie, nanoś delikatnie pędzelkiem farby w dowolnych kolorach na wszystkie wystające pasy. Uważaj! Nie maluj kartki, lecz tylko elementy z kartonu. Nie daj też farbie wyschnąć.
Starannie połóż drugą kartkę na pomalowanej pracy. To Twoja matryca!
Leciutko dociśnij dłonią zewnętrzną kartkę i szybko , zdecydowanie unieś ją.
Tak powstała grafika. Możesz ten proces powtórzyć wiele razy!

Zadanie dla dorosłych:
Sfotografuj pracę dziecka z wielu stron i prześlij na adres: ewa.kokot@miasto-ogrodow.eu. Polecamy Twojej uwadze wypowiedź artysty nagraną przez Annę Dudzińską: http://bit.ly/SzewczykWywiad

Opracowanie: Ewa Kokot – koordynator projektu Future Artist
facebook.com/groups/FAjakFutureArtist

Powrót