Szkicownik Muzyczny
Szkicownik Muzyczny

Szkicownik Muzyczny

Wokół muzyki Richarda Straussa

 

 

 

W kolejnym szkicu muzycznym Alicja Przytuła zaprasza do artystycznych wnętrz oddziału Muzeum Historii Katowic przy ulicy Kopernika, gdzie proponuje spotkanie z muzyką Richarda Straussa, jednego z najciekawszych niemieckich kompozytorów późnego romantyzmu. Prezentuje cykl pieśni „Acht Gedichte” op. 10 tego twórcy dzięki wykonaniom na żywo utytułowanych artystów, Piotra Kaliny oraz Mirelli Malorny-Konopki. Podejmuje subtelny dialog z odbiorcą, odnosząc się do przestrzeni i detali architektonicznych, podkreśla rolę, którą spełniają zarówno w procesie kształtowania wrażliwości muzycznej, jak i odczuwania estetycznego. Przyznaje Straussowi słuszność, że „dźwięk się nie zmienia, zmienia się tylko sposób jego odczuwania”.  

Piotr Kalina – jeden z wyróżniających się tenorów młodego pokolenia. Uwagę zwraca jego działalność koncertowa (zaśpiewał m.in. w siedzibie NOSPR w Katowicach i w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach) oraz konkursowa (jest laureatem II nagrody konkursu Iuventus Canti 2018). Jest artystą wszechstronnym, prezentuje bogaty repertuar operowy, oratoryjno-kantatowy, a także lirykę wokalną.  


Mirella Malorny-Konopka – polska pianistka-kameralistka, doktor sztuk muzycznych, obecnie związana z Wydziałem Wokalno-Aktorskim Akademii Muzycznej w Katowicach. Wielokrotnie nagradzana w konkursach muzycznych za wyróżniający się akompaniament. Prowadzi ożywioną działalność koncertową, współpracując ze znakomitymi solistami i zespołami w Polsce oraz za granicą.

 

W programie:

 

R. Strauss - Acht Gedichte op. 10 :  

Zueignung (Dedykacja) 

Nichts (Nicość)  

Die Nacht (Noc) 

Die Georgine (Lilia wodna) 

Geduld (Cierpliwość) 

Die Verschwiegenen (Tajemnica) 

Die Zeitlose (Ponad czasem)

Allerseelen (Zaduszki)

 

Więcej o samym cyklu>>

Powrót