Nagroda German Design Award
Nagroda German  Design Award

Nagroda German Design Award

dla badań i raportu „Kultura (w) danych”

Zespół Medialab Katowice, działający w ramach Katowice Miasto Ogrodów, decyzją międzynarodowego jury otrzymał prestiżową German Design Award w kategorii stron internetowych za cyfrowe opracowanie badań Kultura (w) danych – dataforculture.eu

Strona w nowatorski sposób prezentuje wyniki badań, które przez kilkanaście miesięcy prowadzili badacze miasta, programiści, analitycy i projektanci. Ich celem było poznanie ekosystemu kultury w Katowicach, wykorzystując dizajn jako narzędzie zdobywania i prezentacji wiedzy. Dane pochodziły z mediów społecznościowych, serwisów online oraz od kilku tysięcy uczestników, którzy wzięli udział w zaprojektowanym przez Medialab badaniu ankietowym.

Autorami projektu strony byli Michał Smoliński (navarra-lab.com), Krzysztof Granek, Paulina Urbańska i Waldemar Węgrzyn. Całość badań koordynował Oskar Adamus i Magdalena Chmiel, pracujący pod kierunkiem Karola Piekarskiego.

German  Design Award jest oficjalną nagrodą przyznawaną w dziedzinie dizajnu przez rząd Niemiec. Ma długą tradycję - po raz pierwszy przyznano je w 1969 roku. Nagradzane są nią zarówno  produkty, jak i osiągnięcia w dziedzinie projektowania komunikacji. Przyznawana jest m.in. za wyjątkową jakość pomysłu, uwzględnienie zasad zrównoważonego rozwoju, estetykę i funkcjonalność.

 

Powrót