Future Artist - Spotkanie
Future Artist - Spotkanie

Future Artist - Spotkanie

Zadanie twórcze #17

Projekt: Future Artist – Spotkanie
Zadanie twórcze 1
7

Fotografia jesienna Anastazji
(Dzięki uprzejmości Anastazji Hadyny)

Letnie szaleństwa za nami. Powoli zbliża się jesień. Nam mieszkańcom miast najłatwiej jest dostrzec jej pierwsze przejawy w miejskich parkach i na skwerach. Wybierzecie się na spacer. Poprzyglądajcie drzewom. Spójrzcie na liście, na to jak zmieniają swój koloryt. Niech jesienna paleta barw zaskoczy Was swym pięknem. Spróbujcie zaobserwować nieustanny ruch przyrody: wirujące na wietrze liście, spadające z drzew orzechy, kasztany i żołędzie. Przyjrzyjcie się opadłym liściom. Są dziełem natury, a zarazem pod naszym uważnym spojrzeniem przemieniają się w niewielkie i zarazem zaskakujące dzieła sztuki. Motywy z liści to bardzo popularny temat w sztuce. Artyści malowali liście tworząc martwe natury. Czynili tak m.in. Jan Breughel w XVII wieku, francuski malarz Henri Rousseau zwany Celnikiem, który odwzorowywał liście tropikalnej dżungli i polski pejzażysta Jan Stanisławski, dla którego drobne listki były głównymi bohaterami obrazów. Liście to również bardzo ważny ornament w świecie architektury. Motyw liścia na budynkach zwiemy akantem. Dziś zapraszamy Was do świata bujnej i kolorowej roślinności parków i lasów. Fotografia Anastazji przedstawiająca piękno martwego liścia, to zachęta dla Was, by pomyśleć o tym, że wszystko się zmienia i przemija.

Zadania dla Ciebie:
Idź na spacer i zbierz kilka kolorowych liści – takich, które z jakiegoś powodu przykuły twoją uwagę. Gdy wrócisz do domu, przygotuj klej, nożyczki i kolorowe flamastry. Wydrukuj kartę. Zdjęcie Anastazji posłuży Ci jako baza i inspiracja do Twojej własnej jesiennej kompozycji. Naklej zebrane liście (lub inne – wycięte na przykład z gazety lub papieru) na wydrukowaną kartę. Otwórz się na to co podpowiada Ci wyobraźnia, a następnie domaluj flamastrami inne elementy jesiennego parku lub lasu. Ciekawi jesteśmy jaki pejzaż powstanie w Twojej wyobraźni. Czy będą na nim wiewiórki i dzięcioły, czy raczej zagajnik pełen grzybów, a może wielkie mrowisko? Do dzieła!

Zadanie dla dorosłych (opiekunów grup i rodziców):
Porozmawiaj wspólnie z dziećmi/dzieckiem o słowie: PRZEMIJANIE. Wyjaśnij dziecku/ dzieciom czym dla Ciebie jest to słowo. Pomóż dziecku / dzieciom / twoim podopiecznym przesłać zdjęcia prac na adres: ewa.kokot@miasto-ogrodow.eu

Powrót