Rodzinne Matinée
Rodzinne Matinée

Rodzinne Matinée

#31

Tubular Bells

Liczymy, że jesteście wytrwałymi poszukiwaczami skarbów w miejskich parkach. Dlaczego? Dlatego, że aby wykonać kolejne zadanie Pana Zdzicha, trzeba najpierw znaleźć odpowiedni instrument.
Tubular bells czyli dzwony rurowe, to instrument, który czasem można znaleźć na placach zabaw w miejskich parkach. Oryginalnie używają go m.in. orkiestry symfoniczne i to już od bardzo dawna (ponad 200 lat).
W Muzyce współczesnej dzwony spopularyzował w latach 70. XX wieku Mike Oldfield w swoim albumie „Tubular Bells” (możecie go posłuchać w internecie, o tu: http://bit.ly/TB1973).

A jak działają? Dzwony pobudza się do grania uderzając drewnianym młotkiem lub pałką w rury. Każda z rur wydaje inny dźwięk - odpowiadający dźwiękom gamy. Im krótsza rura, tym wyższy dźwięk. Barwa dźwięku zależy też od miejsca w które się uderza - najczystsza jest bliżej środka rury.

Znajdźcie dzwony w miejskim parku i spróbujcie wykonać zadanie zaprezentowane w filmiku przez Pana Zdzicha. Nie martwcie się, jeśli nie uda wam się odnaleźć dzwonów w przestrzeni miejskiej. Możecie wtedy wygrać rytm wskazany przez Zdzicha na przykład na balustradzie schodowej, a tę już o wiele łatwiej znaleźć.

Do dzieła!

 

Powrót