Future Artist - zadanie twórcze
Future Artist - zadanie twórcze

Future Artist - zadanie twórcze

#14

Wąż Pawła


Praca Pawła Graji – artysty, twórcy m.in. cyklu spacerów pn. „śląsko-zagłębiowskie szwendania okoliczne”


Dzisiaj do zabawy plastycznej zainspiruje nas Paweł Graja, który uwielbia wędrować. Tematem jego prac są zwierzęta i świat przyrody ujęte w zhieratyzowanej uproszczonej i zarazem dekoratywnej formie, tak, że stają się rodzajem symbolu, abstrakcji. Prace Pawła nawiązują do sztuki różnych kultur. Najsilniej jednak nawiązuje do sztuki Aborygenów, czyli najstarszych mieszkańców Australii. Dzieła artystów aborygeńskich opowiadały różne plemienne historie, przekazywane z pokolenia na pokolenie. Opowiadały o mitycznym powstaniu świata i o tajemnicach społeczności. Aborygeni zwykle sięgają też po formy abstrakcyjne, w których wykorzystują wzory z plam i figury geometryczne. Jednym z charakterystycznych elementów sztuki aborygeńskiej jest technika malowania kropkami. Do niej również nawiązuje Paweł. Cieniutkim pędzelkiem, kropka po kropce nanosi farbę akrylową na deskę lub płótno, tak, że koniec końców z chaosu kropek wyłania się wąż, krewetka lub żaba.

Zadanie dla Ciebie:
Nie drukuj karty. Niech będzie dla Ciebie tylko inspiracją - kliknij TUTAJ aby ją zobaczyć! Malowaliśmy już ludzi, rośliny, motyle. Dziś czas na Wasze ulubione zwierzęta. Pomyśl o tym, jakie zwierzę jest dla Ciebie ważne. Jakie ma cechy? Co cię w nim fascynuje? Twoje ulubione zwierzę mieszka w lesie? w dżungli? a może w Twoim pokoju? Istnieje naprawdę, czy może tylko w bajce, książce, fantazji? Pokaż je nam. Możesz je naszkicować ołówkiem lub namalować farbą. Wystarczy kilka kresek lub plam. Dzięki Tobie stworzymy dobre i przyjazne miejsce dla zwierząt w naszej galerii.


Zadanie dla dorosłych:
Opowiedz dziecku dlaczego chronimy niektóre gatunki zwierząt. Opowiedz mu kim jest David Attenborough? Może oglądniecie wspólnie jego film przyrodniczy o zwierzętach? Niektóre są dostępne bezpłatnie – np. te na BBC Earth. Pomóż dziecku przesłać zdjęcie pracy na adres: ewa.kokot@miasto-ogrodow.eu

Opracowanie: Ewa Kokot – koordynator projektu Future Artist – Spotkanie
 

facebook.com/groups/FAjakFutureArtist

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury

Powrót