Podziel się dzielnicą: Chorzów Batory

Przewodnik: Adam  Lapski

Miejsce zbiórki: przy dworcu PKP Chorzów Batory

Udział bezpłatny

Obowiązują zapisy:  rezerwacje[at]miasto-ogrodow.eu,  32 609 03 21/32 lub poprzez formularz online [formularz otworzy się w nowym oknie]

Chorzów Batory, dawna gmina Bismarckhütte, a od 1922 Wielkie Hajduki, przyłączone do Chorzowa 1 kwietnia 1939 r. stając się odtąd czwartą dzielnicą miasta. Swój rozwój zawdzięcza uruchomionej w 1873 r. hucie „Bismarck” (od 1933 r. „Batory”), dlatego tradycje hutnicze w tej części miasta są żywe do dzisiaj. To dla pracowników huty powstawały patronackie osiedla robotnicze, szpital, szkoły, a także kościoły z najstarszym Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, w którym proboszczem był błogosławiony ks. Józef Czempiel – męczennik II wojny światowej. To na terenie Hajduk powstał Klub Sportowy „Ruch” Chorzów, który jest sportową wizytówką miasta oraz jego słynny stadion przy Cichej 6. Tam też mieszkał m.in. jeden z najwybitniejszych polskich piłkarzy Gerard Cieślik, a jego grób znajduje się na hajduckim cmentarzu przy ul. Granicznej. Podczas spaceru ukażemy hutniczą historię dzielnicy z najważniejszymi jej zabytkami m.in. dawnym ratuszem gminnym, dworcem PKP, dyrekcją huty, a także zabudową mieszkalną z robotniczymi koloniami patronackimi.