Future Artist – kontemplacja sztuki
Na pierwszym planie duża okrągła

Future Artist – kontemplacja sztuki

Zadanie twórcze 6/2024

Andrzej Urbanowicz był polskim malarzem, grafikiem i twórcą różnych artystycznych wydarzeń. Urodził się w 1938 roku w Wilnie, a zmarł w 2011 roku w Szklarskiej Porębie. Choć przez wiele lat mieszkał w USA, był artystą związanym z Katowicami. Miał tam swoją pracownię, którą nazywał „Pracownią Piastowską 1”. Urbanowicz tworzył obrazy pełne kolorów i symboli, inspirowane różnymi religiami i kulturami. Był także współzałożycielem artystycznej grupy Oneiron, która zajmowała się badaniem snów i sztuki Dalekiego Wschodu. Jego obrazy można zobaczyć w wielu polskich muzeach. W tekście „Okazanie” Urbanowicz stwierdził:

„Najdosłowniej jesteśmy dziećmi światła, choć nie zawsze o tym pamiętamy. Nawet, gdy jest go całkiem niewiele, ono jest najważniejsze. Posłańcem uczuć światła jest barwa.” (Cytat za Culture.pl)

W latach 60. artysta malował symbole solarne, czyli związane ze Słońcem. Symbol ten oznacza życie i odrodzenie. Swoje Słońce artysta namalował na okrągłym kształcie. Nadał mu ludzki wyraz. Słońce Urbanowicza ma pełne usta, nos i tajemniczo patrzące pomarańczowe oczy.

Instrukcja:

Karta zadania do pobrania 

Przygotuj karton papieru, nożyczki i swoje ulubione materiały plastyczne.

Z kartonu wytnij dowolnej wielkości koło.

Słońce to symbol tego, co jasne i pozytywne. Pamiętając o tym, stwórz swoje własne Słońce. Możesz wykonać słoneczne promienie z bibuły, papieru, patyków czy folii.

Gotowe? Oto Twoje Słońce, niech oświetla każdy dzień. Możesz je rozwiesić pod sufitem w Twoim pokoju. Czy wiesz, że obecnie na Słońcu dzieją się niesamowite procesy? Czegoś takiego nie widziano od lat. Dochodzi tam do potężnych eksplozji.

Zadanie dla rodzica lub osób pracujących z dzieckiem / grupą:

Przed przystąpieniem do pracy, pokaż dzieciom zdjęcie rozbłysku na Słońcu wykonane przez NASA. Może zainspiruje to dzieci do zastosowania kolorystyki nawiązującej do kosmicznej przestrzeni. Zdjęcie dostępne jest tutaj: https://x.com/NASASun/header_photo

Zrób fotografię wszystkich prac. Wyślij materiał na adres: ewa.kokot@miasto-ogrodow.eu

 

Opracowanie: Ewa Kokot – koordynatorka projektu Future Artist

Redakcja, korekta: M. Orczewska

Oprawa graficzna: Jacek Zygmunt / Skandha

FB @FajakFutureArtist [link otworzy się w nowym oknie]

 

Powrót