Spotkanie z Sylwią Jaworską i Małgorzatą Wandasiewicz

Spotkanie z Sylwią Jaworską i Małgorzatą Wandasiewicz

Śląska Scena Literacka

Kiedy: 3 czerwca, godz. 18.00

Gdzie: sala 211, Katowice Miasto Ogrodów, Plac Sejmu Śląskiego 2, Katowice

Prowadzenie: Weronika Górska i Radek Kobierski

Wstęp wolny

Porozmawiamy o otarciach, które pozostawiają na skórze ostre krawędzie niekompatybilnych osobowości, wyobrażeń, potrzeb. O konfrontacji z chorobą, śmiercią i miłością, która bywa zbrodnią na samej sobie. O pustyni jako azylu bądź więzieniu. O literaturze będącej formą autoterapii, ale również rozdrapywania ran.

Sylwia Jaworska – poetka i prozaiczka, autorka tomów poezji „Ustawienia”, „Mistrzowskie Trójki”, „Echo serca”, „Pustynia” oraz „Love Crimes”. Publikowała również w magazynach literackich: „Fabularie”, „Pismo”, „Afront”, „Blizna”, „Elewator”, „Fraza” „Odra”, „Cegła”. Mieszka w Kluczach, obok Pustyni Błędowskiej, publikuje książki w Wydawnictwie Biblioteki Śląskiej.

Małgorzata Wandasiewicz – poetka, powieściopisarka, publicystka, animatorka kultury, teatrolożka, kulturoznawczyni, specjalistka PR. Wydała zbiory poezji: „Czułość dozowana” (Sowello, 2013), „Dyskretne zarządzanie smutkiem” (KKwadrat, 2017) – tom nagrodzony Nagrodą Ryszarda Milczewskiego Bruno, „Zaznacz wszystko” (KKwadrat, 2019), „Funeralia” (KKwadrat, 2021) oraz powieść „Krawędzie” (MaMiKo, 2023). Mieszka w Dąbrowie Górniczej.

 

SYLWIA JAWORSKA

„Wolne związki”

 

Nie zwiążemy się żadnym sznurem,

na którym moglibyśmy zamiast prania

wieszać siebie –

po wszystkim.

 

Niepotrzebne będą kajdanki,

będziemy wolno przechodzić

obok tego przestępstwa.

 

Tragiczne w skutkach związki –

ale tylko chemiczne.

 

Wczoraj mówiłam w przestrzeń

Szkoda, że mój kawałek życia to nie film.

Gdybym ci go odtworzyła, zrozumiałbyś.

MAŁGORZATA WANDASIEWICZ

„Smutek Laury, pod kontrolą dziesięciu miligramów Coaxilu trzy razy dziennie, był zaaresztowany. Natomiast sen uwolniony dzięki stosownej dawce Mianseriny. Ryszard obiecał, że pomoże jej znaleźć odpowiednie zajęcie w metropolii. A tam nie brakowało ośrodków kultury, eventów, bibliotek, teatrów oraz klubów dyskusyjnych. Wszystkie te brednie, w których mogłaby się realizować, ćwierkając o artefaktach i dziełach sztuk różnych, zanim zostanie matka jego dzieci. Młody (już niemłody) pan Vannson miał nadzieję, że nastąpi to dziewięć miesięcy po ich meldunku w mieszkaniu na Powiślu. Ryszelie zrobi wszystko, żeby Ryszard był spełniony. Laura zrobi wszystko, żeby czuł się zwycięzcą. Nawet gdyby miało się stać coś naprawdę złego”

(Fragment powieści „Krawędzie”)

ŚLĄSKA SCENA LITERACKA to przestrzeń spotkań z Autorkami i Autorami z województwa śląskiego. Zapraszamy na nią poetów oraz prozaików, twórców literatury niszowej oraz popularnej, tych, którzy czerpią inspirację z kultury i języka regionu oraz tych, na których pisarstwo miejsce zamieszkania nie wywiera wpływu. Chcemy potraktować Śląsk również jako symbol wielokulturowej synergii i redefinicji oraz poszukać tych symboli i strategii w literaturze tworzonej poza regionem. Bazując na różnorodnych wrażliwościach, estetykach i tematykach prezentowanych przez Gości, szukamy wciąż nowych odpowiedzi na fundamentalne pytanie – dlaczego czytamy i piszemy książki?

Powrót