Hemispheres – Paulina Zamora & Krzysztof Lasoń
dekoracja

Hemispheres – Paulina Zamora & Krzysztof Lasoń

Koncert z serii Miasta Muzyki: Frutillar (Chile)

Kiedy: 25 maja 2024, godz. 19.30

Gdzie: Akademia Muzyczna im. Karola Szymanowskiego, Sala koncertowa (ul. Zacisze 3)

Bezpłatne wejściówki na koncert do odbioru w Informacji Akademii Muzycznej od 17 maja, tel. 32 77 92 100, e-mail: informacja[at]am.katowice.pl

Paulina Zamora, uznawana za jedną z najwybitniejszych chilijskich pianistek, oraz skrzypek Krzysztof Lasoń (m.in. Vołosi) spotkali się po raz pierwszy w chilijskim mieście Frutillar, gdzie Lasoń został zaproszony na festiwal Semanes Musicales de Frutillar, największe wydarzenie muzyki klasycznej w Chile.

Dziś Zamora, związana z tym pierwszym w Chile Miastem Muzyki UNESCO, przyjeżdża do Katowic. Razem wykonają utwory Karola Szymanowskiego („Źródło Aretuzy”), Kariny Glasinovic, Aleksandra Nowaka (Sonata „June-December”) i Johannesa Brahmsa (Sonata d-moll).

Zapraszamy!

Paulina Zamora, chilijsko-amerykańska pianistka, jest laureatką nagrody Círculo de Críticos de Arte Chile z 2016 roku za recital „Dwunastu Etiud” Debussy'ego na fortepian oraz pierwszą artystką klasyczną nominowaną do nagrody Pulsar w 2022 roku. Jest cenioną wykonawczynią i badaczką, specjalizującą się w grze solowej, z orkiestrą, kameralistyce oraz dydaktyce. Znana jest z zamiłowania do muzyki Claude’a Debussy’ego, Mozarta, Beethovena, Brahmsa i Rachmaninowa. Koncertowała z wybitnymi muzykami, takimi jak wiolonczelista Janos Starker i altowioliści Atar Arad oraz Jodi Levitz. W 2013 roku wraz z Kariną Glasinovic założyła Mistral Piano Duo, specjalizujący się w repertuarze na cztery ręce i dwa fortepiany. Zamora jest entuzjastką muzyki współczesnej i prawykonawczynią ponad 70 utworów. Jest profesorem fortepianu na Uniwersytecie Chile i koordynatorem Studium Wykonawstwa Instrumentalnego. Jej katalog płytowy obejmuje znaczące nagrania, w tym trio fortepianowe Brahmsa oraz utwory Bacha na fortepian solo.

Krzysztof Lasoń, skrzypek, pedagog i improwizator, studiował w Katowicach, Warszawie i Grazu. Uczestniczył w licznych koncertach i nagraniach na całym świecie. Wykłada na Akademii Muzycznej w Katowicach i był koncertmistrzem Orkiestry Muzyki Nowej. Współtworzy zespół VOŁOSI, zdobywając liczne nagrody i uznanie. Fascynuje go muzyka współczesna i improwizacja. Jako pierwszy Polak wykonał „Dharma at Big Sur” Johna Adamsa na sześciostrunowych skrzypcach elektrycznych wraz z Orkiestrą Muzyki Nowej. Dokonał wielu premier nowych kompozycji. Pasjonuje go balansowanie na krawędzi różnych stylów muzycznych.

 

Powrót