Muzyka naszych narodów
Muzyka naszych narodów - Andrzej Wierciński na zdjęciu

Muzyka naszych narodów

Koncert z okazji urodzin Fryderyka Chopina i drugiej rocznicy agresji Rosji na Ukrainę

Kiedy: 2 marca 2024, godz. 18.00

Gdzie: Katowice Miasto Ogrodów – sala koncertowa

Wstęp wolny. Rekomendujemy zapisy: rezerwacje[at]miasto-ogrodow.eu, 32 609 03 21 i 32 609 03 32.

Wystąpią:
Andrzej Wierciński – fortepian

Vitalij Liashko – dyrygent

Orkiestra NUSO Charków

Alicja Kotyl – prowadzenie koncertu

 

W programie: 

Fryderyk Chopin – II Koncert fortepianowy f-moll op. 21
Mykhailo Kalachevsky —  Symfonia „Ukraińska” (opr. Wiktor Honczarenko) 

 

Serdecznie zapraszamy na koncert „Muzyka naszych narodów”. Wydarzenie stanowi nie tylko hołd dla dziedzictwa muzycznego Fryderyka Chopina z okazji urodzin wielkiego kompozytora, ale także wyraz solidarności i wsparcia dla narodu ukraińskiego w obliczu wojny i mijającej drugiej rocznicy agresji Rosji na Ukrainę.

Ukraińska Orkiestra Symfoniczna „Nadiia” zaprezentuje dzieło Mychajła Kałaczewskiego – „Symfonię Ukraińską”. Kałaczewski, choć nieco zapomniany w Polsce, był wybitnym kompozytorem i działaczem społecznym, a jego twórczość stanowi cenny element historii muzycznej Ukrainy. Symfonia „Ukraińska” przeniesie nas w świat ukraińskiego folkloru, stanowiąc jednocześnie istotną opowieść o kulturze tego regionu.

Ponadto, podczas koncertu będziemy mieli okazję usłyszeć II Koncert fortepianowy Fryderyka Chopina w znakomitym wykonaniu utalentowanego pianisty Andrzeja Wiercińskiego.
Dołączcie do nas, aby wspólnie przeżywać emocje, muzykę i solidarność. 

 

Andrzej Wierciński jest uznanym pianistą o znakomitym warsztacie technicznym i wyjątkowej interpretacji. Półfinalista XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie, zdobywca licznych nagród i wyróżnień na krajowych i międzynarodowych konkursach pianistycznych. Jego recitale zachwycają publiczność w wielu krajach na całym świecie.

Orkiestra NUSO Charków – „Nadiia” Ukraińska Orkiestra Symfoniczna to zespół ukraińskich muzyków, kontynuujący tradycję Młodzieżowej Akademickiej Orkiestry Symfonicznej „Slobozhansky” z Charkowa (MASO Charków) – uznanej instytucji muzycznej w Ukrainie. Orkiestra została założona w 1993 roku i od tego czasu zdobyła szereg prestiżowych nagród. W wyniku inwazji rosyjskiej, zespół stracił możliwość koncertowania w swoim mieście. Dzięki wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, znalazł nowy artystyczny dom w Polsce. Obecnie, orkiestra NUSO funkcjonuje w Instytucji Kultury Katowice Miasto Ogrodów przy organizacyjnym wsparciu Stowarzyszenia Purpurowy Stradivarius, pod artystycznym kierownictwem charyzmatycznego dyrygenta oraz muzyka Filharmoników Wiedeńskich – Jurka Dybała. (Za: penderecki320.com [link otworzy się w nowym oknie])

Powrót